Hamis műtárgyak karanténban?

Új utakon a műtárgyhamisítás ellen

Konferencia a műtárgyhamisításról: a műkincshamisítás nemzetközi és hazai tendenciáiról, a megelőzés lehetőségeiről.

MTI 2012-11-21 08:46
Cikk küldése e-mail:

 Magyarországon igen kiterjedt az illegális régészet és annak kereskedelmi háttérszervezete, de a köz- és magángyűjtemények is gyengén védettek, mert a műtárgyakról ritkán készül dokumentáció, ami lopás esetén igen megnehezíti a nyomozást. A műtárgyhamisítás kapcsán elsősorban a festményekre szokás gondolni, de nincs olyan műalkotás, amit ne hamisítanának, ráadásul mióta Magyarország a Schengeni-övezet tagja lett, a nemzetközi illegális műtárgy-kereskedelem egyik bázisává is vált.

 

fotó: Műkincsek és bűnesetek c. kiállítás a Szépművészetiben, Szesztay Csanád

A friss nemzetközi becsléseket a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalának elnöke ismertette: Európa évi 250 milliárd dolláros szürke- vagy feketegazdaságának mintegy harmada irányul a szellemi tulajdon ellen. Magyarországon 2008-ban jött létre a Hamisítás Elleni Nemzeti Testület, amely több területen ért el eredményeket. A hazai műtárgykincs azonban még mindig igen veszélyeztetettnek számít, a testületen belül ezért tavaly külön munkacsoport alakult az évi 10 milliárd forint forgalmú magyar műtárgypiac védelmére.
Kármán Gabriella, a műtárgyhamisítás elleni munkacsoport vezetője rámutatott: a hazai műkereskedelem szabályozatlansága tapasztalataik szerint hozzájárul a hamisítás terjedéséhez, ezért fontos lenne egy szaktörvény megalkotása. A cél egyrészt az új hamisítványok keletkezésének megakadályozása - például a másolatok készítésénél sérülésmentes jelölőtechnikák alkalmazásával -, másfelől a hamis tárgyak forgalomból való kivonása. Ehhez az egyik legfőbb eszköz a hamis vagy vitatott eredetű műtárgyak adatbázisának létrehozása lenne német példa alapján.
Konok Tamás festőművész elárulta: minden eladott művéről pontos műtárgyleírást készít, jegyzékszámmal látja el és le is fotózza, sajnos azonban mindezek ellenére is felbukkannak hamisított munkái a piacon. "Ha élő művész munkáját vásárolják meg, ezért érdemes megmutatni neki" - tanácsolta.
Einspach Gábor igazságügyi szakértő, a Magyar Műkereskedők és Galériák Országos Szövetségének elnöke a nemzetközi piaci tendenciákat ismertetve felidézte: a 2008-as krízisen már túljutott a piac, így idén várhatóan csúcsot dönt a nemzetközi forgalom, amelynek struktúrája azonban jelentősen átalakult. Az amerikai-brit hegemóniát megtörték a kínaiak és miközben a távol-keleti ország a nemzetközi piac első számú szereplőjévé vált, művészei is betörtek a legdrágább alkotók közé: Picasso, Warhol, Pollock, Giacometti és Francis Bacon mellett például Csang Taj-csen vagy Csi Paj-si munkái is hatalmas árakat érnek el.
A csúcsot jelenleg Cézanne tartja: Kártyázók című festményét 250 millió dollárért vásárolta meg a katari királyi család, ez az összeg az egész magyar műtárgypiac mintegy négyéves forgalma - jegyezte meg. Einspach Gábor értékelése szerint a hazai műkereskedelem nem heverte ki a válságot és még jó néhány nehéz év vár rá.
Emlékeztetett arra, hogy a 20. század elején Magyarország igazi műgyűjtő-nagyhatalomnak számított, de a világháború megtizedelte a hatalmas műtárgy-állományt, amelynek mára csak töredéke maradt az országban. A rendszerváltás után "szinte a nulláról" kellett felépíteni a műkincspiacot, de ez a helyzet nemcsak a fejlődést tette lehetővé, hanem a hamisítás terjedését is.
Egy-egy nagy leütési rekord után hamisítványok tömege árasztotta el a piacot - számolt be a szakértő, aki elmondta: a legfertőzöttebb a festmények piaca, de hamisítanak mindent, például bútorokat, ezüsttárgyakat, porcelánokat, sőt, szakvéleményeket is, amivel a szakértők tekintélyét is aláássák. Hamis magyar művek nagy számban vannak jelen a nemzetközi műtárgypiacon, nagy presztízsű aukciósházaknál is - fűzte hozzá.
Kovács Gábor, a Széchenyi István Egyetem jogi karának tanszékvezetője elismerte: a hamisítás problémája létezik, de a magyar jog máig nem talált rá megfelelő megoldást. Ritkaság Magyarországon a jogerős ítélet, talán egyetlen magyar hamisító sem ül jelenleg börtönben. Beszámolója szerint ma a csalás az egyedüli alkalmazható tényállás, ennél azonban bizonyítani kellene, hogy megtévesztés céljából készült a hamisítvány és történt az adásvétel. A Nemzeti Nyomozó Iroda ezért új tényállási bevezetésére tett javaslatot, ennek finomításán azonban még dolgozni kell - vélekedett.
Kovács Gábor kiemelte a hazai műtárgy-kereskedelem szabályozásának és ellenőrzésének megteremtése, a nyilvántartási lehetőségek, esetleg kötelezettségek fontosságát, hiszen elmondása szerint így már a megelőzés is jóval hatékonyabbá válna.

Megkerült kincsek nyomában

A Gyöngyösi Kincstár kegytárgyai

Kalandos múlt, leleplezett bűnözők. Megrongált tárgyak, amelyek megcsonkított állapotukban kerülhetnek kiállításba.

2012. november 11. Kiss Balázs Levente

Elrabolt műkincsek tértek vissza Afganisztánba

Csaknem húsz évvel elrablásukat és külföldre csempészésüket követően több mint nyolcszáz műkincs térhetett haza Afganisztánba a British Museum segítségével.

2012. július 07. MTI

Carabinierik a műkincstolvajok nyomában

Kolumbusz levele

Az UNESCO párizsi épületében 31 értékes műkincs látható, közös bennünk, hogy Itáliából csempészték ki őket, és olasz csendőrök, carabinierik találták meg valamennyit az Interpollal és más nemzetközi...

2012. július 07. MTI
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...