Kockázatok és mellékhatások a tekintetében

November közepétől heti egy „Pilla” a Török utcában. Teával, orvosi ajánlásra, térítésmentesen.

Frazon Zsófia 2012-11-26 08:30
Cikk küldése e-mail:

 Ismételjük át a Semmelweis Orvostörténeti Múzeum, Könyvtár és Levéltár (SOM) szervezésében harmadik hete tartó nyilvános múzeumi szemináriumának leporelló szövegét: „Számolnod kell vele, hogy elfogadható válaszok hiányában a kérdéseink felizzanak a legváratlanabb pillatokban.” Így, szó szerint, apró elírással. Ez a bukéja. Ákombákom krétaírás, nyomtatott kis- és nagybetűk. Kortárs kifejezési forma. És érezzük a mondat mögött meghúzódó hétköznapi bölcselkedést megfogalmazó ismeretlen szerző moralizáló hangját. A lakattal zárt vasajtóra krétázott mondat mégis érdekesebb lett, mint gondoltuk volna. Nyáron még csak egy jópofa fordulat volt, amiből frappáns szeminárium címet lehetett faragni: Pilla a tokban. Múzeumi pillanatok 2012. Legyenek kérdések, legyenek válaszok, váratlan pilla(na)tok. Meg izzás. Ügyes szójáték, szellemes fordulat, csábító ajánlat az őszi múzeumi szezonra. Célkeresztben a kutatás, a gyűjtés és a kiállítás. És milyen a világ! Amikor egy lakattal zárt vasajtóra írt suta ki mondat a bájos elíráson túlmutató értelmet nyer. Az aktuális múzeumi pillanatok összefüggésében.

 

Két téma – néprajz, antropológia és művészet

Az első előadó Fejős Zoltán etnográfus (Néprajzi Múzeum), a második Csatlós Judit kulturális antropológus (Kassák Múzeum). Az első előadásban a főszerep a tárgyaké, a másodikban a mozdulatoké. Az elsőben a tárgyak fenomenológiája, egy néprajzi gyűjtemény tárgyainak lehetséges celebritása, a másodikban egy avantgarde gesztus, alkotás és komplex gondolkodás, némi ellenkultúra és mozgalmárság. És mindkét megközelítés számára fontos a társadalomtudományok és a kortárs művészet kifejezési formáinak kapcsolata – mégha más-más perspektívából és motivációból.

 Fejős Zoltán kérdései a néprajzi muzeológia és a gyűjteményi tárgyak társadalmi térbe emelésének mai lehetőségeit érintették. Hogy milyen értelmezési és formációs eljáráson toljuk át tárgyainkat, amikor választunk? Jelenthet-e megoldást egy társadalmi múzeum számára, ha a művészeten edzett, képzőművészet iránt fogékony látogatóközönséget új helyzet elé állítja, és a néprajzi tárgyakat is új tálcán kínálja fel? Vannak-e legeink? Versenyképesek-e mások legeivel? Hogy csavarjunk úgy a fogalmakon, hogy azok érthetőbbé tegyék a gyűjteményi örökséget? És mit kezdünk a mával? Része-e a celebritás és a remekmű fogalma annak a majd kétszáz éves néprajzi tárgyi hagyatéknak, ami a mában keresi új helyét? És ez csak néhány azokból az alapfogalmakat és struktúrákat érintő elméleti kérdésekből, melyeket a szeminárium bevezető előadása érintett.

Az előadás megtekinthető a Magyar Múzeumok videotékájában: Fejős Zoltán: Legek – szempontok a sztár tárgyak fenomenológiájához

 

 A második előadásban Csatlós Judit a Kassák Múzeum Elmozdulás című kiállításának kutatásáról beszélt, a képek, a jelentések és a társadalmi háló átszálazásáról, a szelekció, az elrendezés, az illesztés és az értelmezés kiállítási összefüggésében. Madzsar Alice az avantgarde és a munkáskultúra határán mozgó világát, annak néhány jól komponált szeletét elemezte és mutatta be a tárlat, ami az archívum, a káosz és a rend fogalmaira épült. És ahogy a század első harmadának Madzsar-jelensége is ötvözte a társadalmi és a művészeti gesztusokat, a kéttermes sűrű kiállítás is teret engedett kortárs művészeti utalásoknak. Az előadás a kritikus kurátori szöveg remek példája volt, amelyben az előadó pont azt a két lépés távolságot tudta megtartani saját munkájától, ami lehetővé tette a kritikus és értelmező bemutatását. Dicshimnuszhoz szokott múzeumi népünk fellélegezhetett. A szerző ugyanis nem elégedett meg a saját munka fölötti elégedettség örömével (bár ez sem egy rossz érzés), hanem lényeges, hasznos és elgondolkodtató analízisnek vetette alá munkáját. Sok ilyen szöveget kívánunk az előadássorozatnak és a közönségnek.

Az előadás megtekinthető a Magyar Múzeumok videotékájában: Csatlós Judit: Társadalmi jelentések múzeumi bemutatása

A közönség is ébredez. Talán még kicsit több a hasznos kiegészítés, mint a valódi kérdés és releváns kritika, de a legfontosabb, hogy elég idő és tér van az érdemi vitára. Erős kezdés, széles hallgatóság, jó tempó és finom tea. Innen jön a folytatás.

JÖN  JÖN  JÖN – november 27. kedd 10 óra

Bajzáth Judit (Magyar Természettudományi Múzeum): Ész-leletek – Természetrajzi kiállítások a MTM-ben

Nem ingatlancsere: a Néprajzi útja a múzeumi negyedbe

Múzeumi negyed

Hogy kerül a Néprajzi Múzeum a művészeti múzeumok közé? Milyen pluszt adhat a társadalmi kérdésekkel foglalkozó intézmény az új múzeumi negyednek?

2012. július 07. Berényi Marianna

A jövő táncosnőihez

Kiállításmegnyitó

Üzenet Madzsar Alíznak az Elmozdulás című kiállítás megnyitóján. A Kassák Múzeum új kiállítása.

2012. június 06. Artner Szilvia Sisso

Pilla a tokban

Új múzeumi szeminárium

„Pilla a tokban. Múzeumi pillanatok 2012” Ingyenes szeminárium a múzeumi munkáról azoknak, akik a múzeumban dolgoznak.

2012. november 11. Berényi Marianna
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...