Ködlovagoktól az Észak-magyarországi faluig

Az Év Kiállítása Díj jelöltjei

A múzeumok jobbnál jobb időszaki és állandó kiállításokkal pályázhattak a Pulszky Társaság – Magyar Múzeumi Egyesület által tavaly decemberben meghirdetett Év Kiállítása Díjra.

Magyar Múzeumok Online 2011-02-23 20:06
Cikk küldése e-mail:

 Új tudományos eredményeket bemutató, az új technológiákat kreatív módon használó, új látogatói réteget megszólító vagy egy témát szokatlan megközelítésben tárgyaló, és az elmúlt évben megvalósult időszaki és állandó kiállításokkal pályázhattak a múzeumok a Pulszky Társaság – Magyar Múzeumi Egyesület által tavaly decemberben meghirdetett Év Kiállítása Díjra.

 

A beérkezett pályázatokat elbíráló bizottságba a múzeumi szakma részéről a nagy múltú múzeumi civil szervezet vezetőségén kívül az Országos Közgyűjtemények Szövetsége és a Megyei Múzeumi Igazgatóságok Szövetsége delegál egy-egy tagot, de a múzeumot használó közönség képviseletében építész, pedagógus, kulturális újságíró és a TIT vezetőségi tagja, valamint a díj alapítását támogató Paksi Atomerőmű Zrt. munkatársa is ott lesz a döntésnél. Az eredményhirdetésre májusban, a Múzeumok Majálisán kerül sor, csakúgy, mint az immár 14. alkalommal kiírt Év Múzeuma pályázat díjazottjainak esetében.

Az Év Kiállítása Díjra a január 31-i határidőig összesen 16 pályázati anyag érkezett be a Pulszky Társasághoz. A jelölések sokfélesége a hazai múzeumi kínálat gazdagságát és sokszínűségét példázza; a pályázók között találunk népszerű országos múzeumokat, helytörténeti gyűjteményeket, szakmúzeumokat, de pályázott az Év Kiállítása címre a PTE Egyetemtörténeti Gyűjteménye, a Bátáért Egyesület sokéves szervezőmunkája nyomán tavaly megnyílt Fekete Gólya Ház és az Evangélikus Országos Múzeum, az országos evangélikus ifjúsági találkozó tematikájához kapcsolódó Evangélikus nemzeti tizenegy című kiállításával. A „nagyok” közül a Néprajzi Múzeum a „(M)ilyenek a finnek?” című tárlatát, a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum a kávéfőzés történetét bemutató időszaki kiállítását, a Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum a számítógépes és videojátékok fejlődését, kulturális hatását bemutató Űrhódítóját, a tavaly Év Múzeuma címet nyert Petőfi Irodalmi Múzeum pedig a Ködlovagok című, irodalmat és képzőművészetet multimédiás alkalmazásokkal ötvöző kiállítását nevezte be. Az elmúlt évben megnyitott állandó kiállítások közül a szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum Észak-magyarországi falu tájegysége, az Óbudai Múzeum Óbuda – Egy város három arca című tárlata, valamint két irodalmi nagyság emlékháza, a szalkszentmártoni Petőfi Sándor Emlékmúzeum és a balatonfüredi Jókai-villa megújult kiállítása és két helytörténeti jellegű tárlat – a Kubinyi Ferenc Múzeumé és a Miskolci Galéria Színháztörténeti és Színészmúzeumáé – szerepel a pályázatok között. A 2010. év jelentős kulturális eseményeihez, évfordulóihoz kapcsolódó időszaki kiállítások sem maradtak ki: versenyben van az NKA által meghirdetett Felemelő évszázad programsorozat nyitó vándorkiállítása, A lehetőségek országa és a Pécs Európa Kulturális Fővárosa projekt keretében megvalósult Cézanne és Matisse bűvöletében – A Nyolcak című nagyszabású tárlat is. A nagy költségvetésű és jelentős médiavisszhangot kiváltó tárlatok mellett a Textilmúzeum kevés pénzből, egyedi ötletekkel megvalósított Hordozókendők és női sorsok című kiállítása szintén esélyes lehet az Év Kiállítása cím elnyerésére.

A kiállítások – a pályázati felhívásnak megfelelően – újszerű interpretációs eszközök használatával és színvonalas kísérőprogramokkal igyekeztek a rendszeres múzeumlátogatók mellett új közönségrétegeket is megszólítani. A heavy metal történetét bemutató dokumentumfilm-vetítés, a múzeumok által kiírt ifjúsági pályázatok ugyanúgy ezt a célt szolgálták, mint a tárlatokhoz kapcsolódó komplex múzeumpedagógiai programok vagy az egyes kiállítások „vándoroltatása”.

A Bíráló Bizottság feladata nem egyszerű, hiszen a tizenhat jelölt közül egyetlen győztest kell kiválasztania májusig. Az érdeklődő közönség könnyebb helyzetben van: a fenti tárlatok többsége ugyanis jelenleg is várja a látogatókat, akik kedvükre válogathatnak, és magukban akár több tárlatnak is „megítélhetik” az év kiállítása címet.

További információ:
Bertáné dr. Varga Judit
ügyvezető elnök - Pulszky Társaság
b.varga.j@t-online.hu

 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...