A PÉNZ BESZÉL… A magyar pénzverés története Székelyudvarhelyen
PÉNZ… olyan meghatározott értékkel bíró fizető eszköz, amelyet a kereskedelmi forgalomban hosszabb-rövidebb ideig használnak, átadásával lehet vásárolni, javakat lehet általa felhalmozni. A pénzérmék és bankók értékét a bennük foglalt fém – rendszerint arany, ezüst és bronz – értéke garantálta.
A pénz, az első veretek idejétől központi szerepet töltött be a gazdasági életben. A nemesfémekből és bronzból vert pénzérmek az elmúlt közel három évezredben, igen változatos formában jelentek meg. A forgalomban lévőknek piaci értékük van, de ugyanakkor esztétikai értékkel is rendelkeznek. A régi pénz is lehet értékes és megvannak adás-vételének, cseréjének saját fórumai.
A Haáz Rezső Múzeum éremgyűjteményét NAGYKEDEI FEKETE SÁMUEL (1804 – 1870) numizmatikus alapozta meg 1868-ban, amikor ugyanis egy igen értékes gyűjteményt adományozott a helyi református kollégiumnak. „A nemes székelyföld fiainak, … megőrzés, élvezet és a történelem mezejéni mívelődés végett” A numizmatikai gyűjtemény továbbá tibódi, sepsiszentgyörgyi, csíkszentmártoni leletek, valamint a Firtos hegyén kiszántott kincs által gyarapodott.
(4) |
|
|
Újszerű és látványos kiállítást nyitottak meg a Haáz Rezső Múzeumban, Székelyudvarhelyen. „A pénz beszél...a magyar pénzverés története" című tárlat közel 300 bankót és érmét vonultat fel. A bemutatott darabok a múzeum saját tulajdonában vannak. Az érmék és bankók egyfajta keresztmetszetet nyújtanak a kárpát-medencei pénzforgalomról és használatról. Legértékesebb a három darab konzol arany érme, valamint az a darab, amely az István király idejében került ki az első magyar pénzverdéből. Hétfő kivételével naponta látogatható a tárlat, hiszen ez lett a múzeum legújabb állandó kiállítása.