Ki foglalja el a teremőr székét?
Múzeumi tudósítások 2013-03-18 10:17

 Március 13.

Ma kezdődött meg a Ferenczy Múzeum teremőrzési akciója. A délelőtt nyitva tartó kiállításokba minden kolléga és a két művész is időben megérkeztek, a kódok ismerői pontosan 10-kor megnyitották a kapukat. 11-kor már javában beszélgetnek az addig egymást csak távolról ismerő muzeológusok és művészek – ez is egy pozitív hozadéka a programnak. Délelőtt a Kmetty Múzeumban Kiszely Mária belsőépítész természetesen a mester parasztbútorai között foglal helyet, a Vajda Múzeum Ferenczy kiállításában Páljános Ervin szobrászművész mosolyogva ül a fényképezőgép elé, megismétli Ferenczy Béni atlétaszobrának beállását, fejének mozdulatát – már bezár a múzeum és elment a művész, mire kiderül, hogy a sok közül egyetlen fotó, az „alvó teremőrös” használható.

A Barcsayban Szakács Imre festőművész, felesége, Dagmar, a Ferenczy Múzeum munkatársa és Szondy Andrea, a Szentendrei Alkotóművészeti Platform megalapítója az egész délutánt átbeszélgetik. A Czóbelben Bereznai Péter VLS-tag festőművész Kassai Hajnival és Csillag Edinával (Közönségkapcsolati Csoport) végre eszmét cserélhetnek a Malomról, a kortárs művészetről. Az Ámos Imre-Anna Margit Múzeumban Plesa Ildikó lakberendező Kopin Katalin művészettörténésszel képről képre végigjárja a kiállítás mindkét szintjét, s bevallása szerint ez számára egy kivételesen boldog nap!

Már csak egy problémánk van: egyik rendhagyó teremőrzéssel nyitva tartó múzeumunkba sem jött egyetlen vendég sem…

A fotók itt láthatók!

 

 Március 14.

A Kmettyben Kiszely Máriát ismét a gyönyörű festett bútorok közt találjuk, sajnos a Vajda Múzeum őrzését Páljános Ervin szobrászművész ezen a napon mégsem tudta vállalni – nem lehet az „alvós” helyett jobb fotót készíteni.

Délután az Ámos Imre - Anna Margit Múzeumban könyvtárosaink, Major Tímea és Oskó Gábor régi ismerősként köszöntik Kósa Klára keramikusművészt és férjét, Budai János tanárt. A Czóbelben sajnos nagyon hideg van, ezért vendégünk, Kanyó Erika hamar haza kell, hogy menjen, a fotózást sem tudta már megvárni.

Vendégünk még mindig nincsen – igaz, a Kovács Margitba és a Malomba is kevesen mentek el.

 

Március 15.

Sokat vártunk ettől a naptól, hiszen nemzeti ünnepünk, három szabadnap egymás után, a Szentendrei Tavaszi Fesztivál nyitónapja. Hátha végre elkezdődik a turistaszezon!

Reggel hóviharra ébredünk. 1/2 9-kor Kósa Klára hívja az ügyeletest: a buszuk Szentendre határában megállt és nem tud elindulni… Czene András igazgatóhelyettes és felesége 9-kor még nem ásták ki magukat Zsámbékon a hó alól … Balogh István biciklivel szokott Szentendrére jönni…. Gyors körtelefon: ma nem tudunk kinyitni, a rádió és a TV úgyis egyfolytában arra figyelmezet, hogy lehetőleg maradjon mindenki otthon. Az ügyeletes a nagy szélben alig tudja a múzeumok kapuja melletti információs szekrénykékben elhelyezni a kiírást:

A RENDKÍVÜLI IDŐJÁRÁS MIATT A KIÁLLÍTÁS ZÁRVA.

NYITÁS MÁRCIUS 16-ÁN. MEGÉRTÉSÜKET MEGKÖSZÖNJÜK.!

Látogatható kiállításaink: Kovács Margit Kerámiamúzeum, MűvészetMalom, Szentendrei Képtár – A Dunakanyar a középkorban.

 

Március 16.

A hó nagy része elolvadt, süt a nap! A kiállítások menetrend szerint nyitnak. A Kmetty Múzeumban ma műpártoló, Fekete János képviselő, a Társaság az Élhető Szentendréért alapító tagja ügyel, s benéz hozzá Johan van Dam, a Szentendrei Alkotóművészeti Platform vezetőségi tagja is, s ha már ott van, bejelenti, hogy a jövő héten ő is jön teremőrnek! A Vajdában Aknay János Kossuth-díjas festőművész, Czene András igazgatóhelyettes és Czakó Anna adattáros hamar közös témákat találnak. A Népművészetek Házát Sz. Tóth Judit néprajzos, a kiállítás kurátora és Lukács Katalin restaurátor őrzik, már nyitáskor annak örülnek, hogy hosszú idő után végre lesz idejük egy jót beszélgetni. Délután a Barcsay Múzeumban fantasztikus a hangulat: Balogh László, a most március 15-én a Magyar Érdemrend Lovagkeresztjével kitüntetett festőművész és lánya, Anna tárlatvezetéssel várnak minden vendéget, közben megérkezik, s hosszú órákat tölt a termekben Külüs László Ákos, a 2012 évi Barcsay-díjjal jutalmazott egyik festőművész is, akinek időszakos kiállítása látható a múzeumban. Vendégeik közül egy idősebb házaspár csak azért zarándokol el a MűvészetMalomba, hogy ott megvásárolják Balogh László katalógusát, visszafelé egy Barcsay szitanyomatot is vesznek a Képtárban. Nemcsak a Barcsayban, de a Czóbel Múzeumban Bana Eszter múzeumpedagógus és Lővei Krisztina restaurátor, valamint az Ámos Imre-Anna Margit Múzeumban a Forgácsos /Artuniós Zarubay Bence, a Grafikai Műhely nyomdásza és Krizbainé Szabó Éva kulturális menedzser  is fogadják az első tavaszi vendégeket.

 

Johan van Dam ezúttal csak vendég a Kmetty Múzeumban

 

 


Balogh László, a most március 15-én a Magyar Érdemrend Lovagkeresztjével kitüntetett festőművész és lánya, Anna

a Barcsay Múzeumban

 

 


Lővei Krisztina restaurátor

és

Bana Eszter

a Czóbel Béla Kiállításban

 

 


Major Tímea könyvtáros

és

Kopin Katalin művészettörténész

 

 

 


Zarubay Bence, Forgácsos /Artuniós művész, a Grafikai Műhely nyomdásza

az Ámos Imre-Anna Margit Múzeumban

 

 


Fekete János képviselő a Kmetty Múzeumban

 

 


Aknay János Kossuth-díjas festőművész

a Vajda Lajos Emlékmúzeumban

 

 


Czene András múzeumigazgató helyettes

és

Czene Czakó Anna

A Vajda Lajos Emlékmúzeumban

 

 


Lukács Katalin restaurátor

és

Sz. Tóth Judit

a Népművészetek Házában

személynév