©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva.

Ki rajzolta meg Bóbitát?


Hincz Gyula: Erdély címmel új kiállítás nyílik a napokban a Csíki Székely Múzeumban.

Szerző: Magyar Múzeumok Online | Forrás: | 2013-01-23 14:53:25

Berlinben, Rómában, Párizsban ismerkedett a modern művészeti irányzatokkal, legtöbbjükben kipróbálta magát, de soha nem fogadta el, ha valamelyik stílushoz sorolták. A háborút követően az Iparművészeti Főiskola és a Képzőművészeti Főiskola tanára volt, munkásságát Kossuth- és Munkácsy-díjjal ismerték el.

Hincz életművének különleges részét képezi a háború alatt, Erdélyben készített akvarellek és olajfestmények sorozata. 1942 és '43 között a Vallás és Közoktatásügyi Minisztérium úgynevezett Székelyföldi ösztöndíja biztosított számára lehetőséget, hogy bejárja és felfedezze Erdély egyedi természeti és néprajzi környezetét. A festmények 1945 után a műterembe zárva, rejtve maradtak a nyilvánosság előtt.

 

A Váci Értéktár Hincz gyűjteménye

A kiállításon azonban nemcsak festményekkel találozhatunk. Hincz Gyula 1980-ban ajánlotta fel alkotásait Vác városának. A művész 1986-ban bekövetkezett halála után, az örökösök jóvoltából a kollekció további több száz alkotással bővült, s így ma már mintegy 1700 festményt, egyedi és sokszorosított grafikát, valamint kisplasztikát tartalmaz. Az anyag gondozását 2010-ben vette át a Váci Értéktár, Vác Város Önkormányzatának muzeális intézménye, amely Hincz életművének újraértelmezését tűzte ki feladatául.

 

Soha nem látott festmények

Székelyföldi ösztöndíjas volt Hincz Gyula is, aki képeinek tanúsága szerint 1941-ben és 1942-ben Kalotaszegen és Székelyföldön járt. Többek között a Békásban, a Gyimesekben, Zsögödben a szabadban készítette a székelyföldi tájat és a székely embereket megörökítő grafikáit. Minden valószínűség szerint vázlatai és grafikái alapján műteremben festette az olajképeket.

Az itt készült olajfestményei még soha nem szerepeltek kiállításon, Hincz ugyan tervezte bemutatásukat, de a háborús körülmények között erre már nem kerülhetett sor. Az 1940-es évek második felére a megváltozott történelmi körülmények következtében az alkotások elvesztették aktualitásukat, s Hinczet is más témák és kérdések foglalkoztatták. Az erdélyi sorozatot azonban megőrizte műtermében, s halála után innen kerültek múzeumi őrzésbe. A 2010–2012 között restaurált olajfestmények mellett a kiállítás Hincz hasonló témájú grafikáit is bemutatja.

 

A székelyföldi ösztöndíj-program

A székelyföldi ösztöndíj-program 1941-ben indult, majd normatív keretek között 1942–1943-ban folytatódott. Negyedszáznál több magyarországi és néhány erdélyi alkotó tölthetett, anyagi gondok nélkül, két hónapot a Székelyföldön, a Kárpátok karéjához simuló Háromszék, Csík, Udvarhely és Maros-Torda vármegyékben. A résztvevők maguk választották ki az általuk néprajzilag és táji vonatkozásokban legérdekesebbnek ítélt helységeket, míg a számukra kiutalt 600-700 pengő támogatás utazásukat, szállásukat, ellátásukat egyaránt biztosította. Alkotásaikból előbb a budapesti Szépművészeti Múzeumban (1943–44 telén), majd az újonnan fölépült kolozsvári Műcsarnokban (1944 februárjától) szerveztek kiállítást.

Ez a kiadvány a korabeli művészeti élet részeként értékeli a vállalkozást, és történelmi keretben igyekszik számot adni a program során keletkezett művek sorsáról, felgyűjtve a résztvevők visszaemlékezéseit és a még fellelhető írásos és képi dokumentumokat.

 

Kiállításmegnyitó és könyvbemutató

Január 24-én, csütörtök 18 órától a múzeum Kossuth utcai galériájában kerül sor Hincz Gyula Erdély című kiállítás megnyitójára és Murádin Jenő Székelyföldi ösztöndíjasok 1941–1943 kötetének bemutatójára. A Csíkszereda Kiadóhivatal, Csíkszereda Polgármesteri Hivatala és a Csíki Székely Múzeum szervezésében megvalósuló eseményt Zsigmond Barna Pál főkonzul köszönti, a kiállítást méltatja Murádin Jenő művészettörténész, szerző, a könyvet bemutatja Vécsi Nagy Zoltán művészettörténész.

A tárlat különlegességét a Váci Értéktárban őrzött tizennégy olajfestmény adja, amelyet a közönség még nem láthatott. Ezt egészíti ki Hincz Jenő magángyűjteményéből a gouache technikával készült grafikák sorozata. Murádin Jenő kolozsvári művészettörténész legújabb, a Székelyföldi ösztöndíjasok 1941–1943 címet viselő kötete a Csíkszereda Kiadóhivatal gondozásában jelent meg. A két esemény szorosan kapcsolódik egymáshoz, hisz Hincz Gyula egyike a székelyföldi ösztöndíjasoknak.

 

Hincz Gyula: ERDÉLY
Válogatás a Váci Értéktár és Hincz Jenő gyűjteményéből

Csíki Székely Múzeum, Kossuth utcai galéria
2013. január  24. – február 15.

www.csikimuzeum.ro

Kapcsolódó cikkek:
Szállj be a kutatásba!
Fikció és hitelesség: film a kiállításban
Határon túli magyar múzeumigazgatóé a MúzeumCafé-díj

Cimkék:
Csíki Székely Múzeum,képzőművészet

    Muzeumok.hu Rss betöltése...