Remény a gyűlöletből

Toleranciamúzeum Los Angelesben

A Museum of Tolerance 1994 óta várja a látogatókat Los Angelesben. Nemcsak teljes pedagógiai és felvilágosító programot dolgoztak ki az előítéletek és a hátrányos megkülönböztetés ellen, de fiókintézményeket is nyitottak New Yorkban és Jeruzsálemben.

Hermann Veronika 2013-04-05 08:00
Cikk küldése e-mail:

Szinte leírni is nagyszerű, hogy létezik a világon toleranciamúzeum, amely az elfogadásra, a nyitottságra, és a közös értékek tiszteletére épül. A Museum of Tolerance 1993-ban nyílt meg Los Angeles Westside nevű kerületében, amely a belváros mellett a legfontosabb üzleti és gazdasági központ, és itt található az egyik legjobb állami egyetem, a University of California Los Angeles (UCLA) kampusza is. Hála a folyamatos fejlesztéseknek, a tolerancia múzeuma mára interaktív multimédiás oktató-és kutatóközponttá nőtte ki magát, amely 350 ezres évi látogatószámmal az egyik vezető intézmény a térségben. A Simon Wiesenthal Központ támogatásával létrejött múzeum állandó kiállításai igyekeznek a sokszínűség és a különféle hátrányos helyezetek egyenlő bemutatását megvalósítani.

 

Családtörténet és idealizmus

A múzeumban folyamatosan megtekinthető egy Holokauszt-emlékkiállítás, egy Tolerancia-center elnevezésű interaktív központ, illetve a Finding Our Families, Findig Ourselves nevű, folyamatosan bővülő bemutató, a legújabb és egyben legnagyobb multimédiás attrakció a központban. A kiállítás egyben egy mozgalom is, amelyet különféle származású és hátterű hírességek indítottak annak érdekében, hogy felhívják a figyelmet a gyökerek fontosságára és az egymás iránti tisztelet közösségépítő erejére. Dr. Maya Angelou költő, történész, egyetemi oktató, Billy Crystal színész-rendező, Carlos Santana többszörös Grammy-díjas zenész és a világhírű baseball-legenda, Joe Torre vállalták azt, hogy nemcsak arcukkal és hírnevükkel, hanem családjuk történetével is a nyilvánosság elé állnak. A fekete, olasz, mexikói, zsidó, fehér, keresztény, muzulmán közösségek egyformán képviselve érezhetik magukat ezekben a szubjektív családi albumokban, amelyekhez természetesen mindenki odaképzelheti, sőt, hozzáteheti a sajátját. Ezek a családtörténetek nem csupán mappák, vagy dokumentumok halmazai: személyes történetek, amelyek a különbözőségük ellenére azt hirdetik, hogy az embereket általában több dolog köti össze, mint amennyi elválasztja. Az egész múzeum ezt sugallja. Olyan élmény, amely mindenkit rákényszerít arra, hogy szembenézzen a származásával, az előítéleteivel, a beidegződéseivel, és ha szükséges, átértékelje jelentőségüket.

 

Minden gyermek egyenlő

A múzeumban jelenleg a Para Todos Los Ninos: For All the Children, vagyis „minden gyermeknek” elnevezésű időszaki kiállítás tekinthető meg. A tárlat a mexikói-amerikai gyerekek iskolai szegregációjának hosszú történetét, illetve a szegregáció ellen folytatott harcot mutatja be interaktív formában. Annak a kirekesztésnek történetét meséli el, amely minden nem fehér kaliforniait érintett vagy érint, legyen szó iskoláról, munkahelyről, vagy egyenlő bánásmódról. Dél-Kaliforniában nagyszámú mexikói közösség él, akik annak ellenére, hogy jogilag fehér bőrűnek számítanak, különösen a polgárjogi mozgalmak sikere előtt, rengeteg hátránnyal szembesültek. A kiállításon láthatók azok a különféle táblák, amely a feketékhez hasonlóan a mexikóiaknak is tiltják a belépést egyes helyekre, vagy korlátozzák őket bizonyos szolgáltatások (pl. mosoda) igénybevételében. A kirekesztés mechanizmusának egyik legfőbb fenntartója természetesen az iskolarendszer (volt), amely jellemzően képes konzerválni a meglévő állapotokat. A 20. század első felében az oktatáspolitika hátrányos helyzetbe hozta a mexikói származású amerikai gyerekeket azzal, hogy alacsonyabb színvonalú, legtöbbször spanyol tanítási nyelvű külvárosi iskolákba kényszerítette őket. A kiállítás megvalósulásában közreműködött Sandra Robbie is, aki az azonos című, Emmy-díjas Mendez vs. Westminster: For All The Children című dokumentumfilm producere és rendezője volt. A Mendez versus Westminster néven elhíresült precedens per fontos állomás volt a szegregáció elleni küzdelemben. 1947-ben Gonzalo és Felícitas Mendez beperelték a dél-kaliforniai Westminster iskolakerületet. A lakóhelyük szerinti állami általános iskola, más hivatalos indokuk nem lévén, a származásukra és a (nem létező) nyelvi deficitre hivatkozva tanácsolta el a mexikói származású, de amerikai állampolgárságú gyerekeket. A felperesek képviselője, David Marcus ügyvéd arra hivatkozott, hogy a szegregáció metodológiája sérti az amerikai alkotmány tizennegyedik kiegészítését, amelynek alapján a jog szemében minden állampolgár egyenlő. Ez az érvelést Paul McCormic szövetségi bírót is meggyőzte, és a szegregáció ellen foglalt állást. Azonban még sok évtizednek kellett eltelnie ahhoz, hogy valódi eredményeket tudjanak felmutatni. Valójában pedig ez a probléma még napjainkban is sok nem fehérbőrű gyerek esélyeit rontja.

 

Te is más vagy, te sem vagy más

Angolul bullying-nek, vagyis zsarnokoskodásnak, megfélemlítésnek nevezik azt a viselkedésformát, amikor tizenéves fiatalok hasonló korú társaikat csúfolják, kirekesztik, verbálisan vagy fizikailag bántalmazzák valamely tulajdonságuk alapján. Az ilyen bántalmazások legfőbb kiváltó oka a vélt vagy valós homoszexualitás, de kiváltója lehet a bőrszín, a világnézet, a családi háttér vagy a külső megjelenés is. A múzeumban az elmúlt években számos programsorozatot szerveztek, hogy felhívják a figyelmet a probléma súlyosságára. Nagy hangsúlyt fektetnek a tizenéves erőszak és csúfolódások megfékezésére, miután több nagy vihart kavaró esetben kamasz gyerekek, társaik kirekesztését és gúnyolódását nem bírva, öngyilkosságot követtek el. A kirekesztésnek ugyanis, amely legtöbbször gúnyolódással kezdődik, végzetes következményei lehetnek. A Museum of Tolerance programjai arra tanítanak, hogy az empátiának nagyobb ereje van, mint a gyűlöletnek, és hogy – Martin Luther King gondolatát idézve – a történelem íve az igazságosság felé halad. Sajnos persze ez nincs mindig így.

 

Képek forrása: Museum of Tolerance Los Angeles, This and That and More of the Same

Ez nem egy zsarnok arca

Rehabilitálják III.Richárdot?

DNS-minta segítségével azonosították III.Richárd szeptemberben előkerült holttestét és az arcrekonstrukció módszerével elkészítették műanyag képmását.

2013. február 02. MTI - MMO

Szerelem a múzeumban

Programajánló

Randevú szerelmes képek között, versek és zene, szívdobbanások. Múzeumi programok Valentin napjára, – nem csak – a múzeumok szerelmeseinek.

2013. február 02. Magyar Múzeumok Online

Európa legjobb múzeuma

Év Európai Múzeuma Díj

Az európai iszlám örökséget bemutató régészeti múzeum nyerte el az Év Európai Múzeuma Díjat.

2012. május 05. Szeljak György
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...