Eltáncolt teremtés a bécsi Világmúzeumban

KIÁLLÍTÁS

„Eltáncolt teremtés. Ázsia a világok között“ címmel nyitotta meg első tárlatát a felújított és átnevezett bécsi Néprajzi Múzeum, mely most már Világmúzeum néven várja látogatóit.

Magyar Múzeumok Online 2013-04-19 08:30
Cikk küldése e-mail:

Ötszáz ázsiai műtárgyon keresztül mutatja be a japán, thai, balinéz, indiai és burmai kultúra a mozgás művészetéhez való különleges kapcsolatát a nemrég átnevezett és kisebb ráncfelvarráson átesett bécsi Néprajzi Múzeum (Völkerkundemuseum) nyitókiállítása. Koponyákat ábrázoló díszes táncmaszkok, kosztümök és színes koreai legyezők mesélnek vallás és tánc kapcsolatáról.



Thai táncmaszkok

Az Eltáncolt teremtés. Ázsia a világok között című tárlat két részre osztva mutatja be a múlt és a jelen vallásos táncainak világát. A hindu isteneket mint Shivát, Vishnut és Brahmát sokszor ábrázolták mozgásba lendült karokkal és lábakkal, hiszen a tánc köti össze az embereket az istenségekkel. A tánc által rendeződik a káosz és a tánc biztosítja az örök körforgást teremtés és rombolás között. A kiállított tárgyak között szerepelnek például Krisna- és Shiva-szobrok valamint számos maszk és kosztüm Thaiföldről, Burmából és Baliról.



Koreai legyezők

A régmúlt ereklyéi mellett mai ázsiai művészek is helyet kaptak a kiállításon. A Baliról, Jáváról, Japánból, Koreából, Indiából és Thaiföldről származó táncosok, koreográfusok és alkotók társ-kurátorként is segítették a kiállítás repertoárjának összeállítását. Így Bulan Trisna Djelantik balinéz koreográfus termében burmai, indiai és balinéz tárgyakat láthatnak a látogatók, de később megismerkedhetnek a japán No színház jellegzetességeivel is. Didik Nini Thowok indonéz táncos és Matsune Michikazu japán performansz-művész révén pedig betekintést nyerhetnek egy táncos gardróbjába.



A 2013. szeptember 30-ig tartó kiállítást számos táncos rendezvény, workshop, előadás és speciális vezetés színesíti. Egy júliusi performansz-sorozattal pedig a nemzetközi ImPulsTanz-fesztiválhoz is kapcsolódik majd.


További információk a múzeum honlapján.

1. Japán

Néprajzi Múzeum 1-es számú tárgya

Ezen a címen akár Esterházy Péter is írhatna tárcát - bár ő nem tenne pontot az egyes után -, de nevezhetnénk így tréfásan az első japán császárt is. A megoldás ennél sokkal prózaibb, de egy kis kalandot...

2010. március 03. Frazon Zsófia

Japánból, szívből

Távol-keleti kortárs művészeti kiállítás a Budai Várban

Nem mindennapi kortárs japán képzőművészeti kiállítás látható a Budapesti Történeti Múzeumban Heart Art Budapesten címmel. A tárlat anyagát a Heart Art Communication szervezetéhez tartozó kortárs japán...

2010. november 11. Szabó László

Külvárosi Ázsia

Elfeledett múzeumok Berlin-Dahlemben?

Egy téli vasárnap Berlinben ideális a múzeumi sétához, a dahlemi múzeumegyüttes mégis szinte kong az ürességtől...

2012. február 02. Kocsis Alexandra
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...