Kiállítás a tölgy körül
Természetrajzi kiállítás a Mátra Múzeumban
Egy 15 méter magas kocsánytalan tölgy áll a Mátra Múzeum új természetrajzi kiállításának központjában. A szokatlan látványelem mellett a kiállítás koncepciója azért is fontos, mert korra, képességre való tekintet nélkül kíván szólni mindenkihez.
Fűköh Levente |
2009-11-16 22:39 |
2009. október 27-én dr. Hiller István oktatási és kulturális miniszter nyitotta meg - a 2,6 milliárd forintos beruházás utolsó elemeként - a Mátra Múzeum új természetrajzi kiállítását. A kiállítás abban a komplex hasznosítású épületben kapott helyet, amelyben a gyűjtemények és kutatószobák mellett egy modern oktató laboratórium, valamint egy élő trópusi állatokat és növényeket bemutató pálmaház is található.
Élet a tölgy körül
A természetrajzi kiállítás (és az épület) tervezése során - kivételes eset - a muzeológiai tervek hamarabb készültek el, mint az építészeti elgondolások. Ez tette lehetővé, hogy a kb. 1200 m2 alapterületen megvalósult kiállítás középpontjában egy közel 15 méter magas, épített kocsánytalan tölgyfa álljon. Egyben ez a fa határozza meg a kiállítás központi gondolatát, az élővilág szintezettségének bemutatását. A kiállítás látványelemei között látható 24 dioráma az élővilág és környezete kapcsolatának szemléltetésére, a rendszertani egységek, ahol a hazai fajok mellett más földrészek élővilágának reprezentánsaival is megismerkedhetnek a látogatók. A felsoroltak mellett, tudománytörténeti bemutató, valamint növény- és állatélettani, szervezettani tablók tekinthetők meg.
Célcsoport: mindenki
A szakmai forgatókönyv elkészítése során kitűzött cél volt, hogy a kiállítás egyszerre több korosztály és eltérő háttér-információkkal rendelkező látogatók számára is nyújtson ismereteket. Ezt a tagolást a későbbiekben, a különböző típusú múzeumi foglalkozásokon, az egyszerű tárlatvezetéstől kezdve a speciális szakköri foglalkozásokig figyelembe tudjuk venni.
A legkisebb korosztály számára (óvodások) elsődlegesen a fa körül és a fán elhelyezett, könnyen megfigyelhető, nagy testű állatokat ajánljuk. A következő lépésben a diorámáknak mint élőhelyeknek a megfigyelése és elemzése javasolt. Ez elsősorban a kisiskolás korosztály érdeklődési körének megfelelő. Az általános iskolák felső tagozata és a középiskolák számára a rendszertani, szervezettani részek nyújtanak a tananyagot kiegészítő, a tárgyi ismereteket bővítő információkat. Speciális ismereteket adnak a növényi nedvkeringést bemutató tablók, a gerincesek szervezet- és élettanát preparátumokkal, grafikákkal és fotókkal ismertető, nagyméretű tabló, vagy a Natura 2000-es területeket és élővilágukat bemutató térképek, fotók, preparátumok. A kiállítás kétnyelvű, a magyar mellett angol nyelven is olvasható minden felirat.
Foglalkoztató
A kiállításhoz a jövőben foglalkoztató füzeteket tervezünk, hasonlóan a korábban elkészült történeti-vadászattörténeti, ásvány-őslénytani kiállításokhoz, illetve a kerthez kiadottakhoz. Rendszeresek a múzeumi órák, foglalkozások, melyeket szintén korcsoportos megoszlásban hirdettünk meg. Ilyen például A madáretető vendégei (4-12 éves korig), vagy az Erdők, mezők növényi életközösségei. A Mátra jellegzetes fás és fátlan növénytársulásainak megismerése (12-18 éves korig). A teljes kínálat a múzeum honlapján, a Múzeumpedagógiai programok menüpont alatt érhető el. Felnőtteknek, beleértve a felsőoktatást is, külön egyeztetés alapján szervezzük az óráinkat, a múzeumi gyakorlatokat. Az esélyegyenlőség jegyében, a teljesen akadálymentesített épületben kialakítottunk egy speciális foglalkoztatót (Tapintható természet címmel) vakok és csökkentlátók számára.
A kiállítás megnyitását követően került sor a szintén átadott oktató laboratóriumban a városi múzeumpedagógiai tanévnyitóra, melyen a miniszter mellett többek között dr. Vígh Annamária főosztályvezető asszony is részt vett. A tanévnyitót követően az elkövetkező napokban (november 11-12) kerülnek sorra azok a tréningek, melyeket a város és a kistérség pedagógusai számára szervezünk.
Pálmaházban
A természetrajzi kiállítást jól kiegészíti a pálmaház "kínálata". A trópusi, szubtrópusi növények mellett akváriumok és terráriumok segítségével mutatjuk be más földrészek élővilágának képviselőit. A bemutatót időszakosan helyben keltetett trópusi lepkék színesítik. Az ismeretszerzés érdekében fényképes tablókon mutatjuk be a térben található növények és állatok legfőbb jellemzőit.
A kiállítás szakmai forgatókönyvét készítette: Földessy Mariann, Fűköh Levente, Kovács Tibor, Nagy Levente, Solti Béla, Varga András. Kiviteli tervek-belsőépítészet Bánkuti Albin, diorámák Sípos György, Sípos Máté, épített fa Figura Kft, nyomdai grafika Mondat Kft, akvárium-terrárium Vad Világ Kft.
A kiállításról, pálmaházról, múzeumpedagógiai foglalkozásokról a további információk a múzeum honlapján tekinthetők meg: www.matramuzeum.hu .