©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva.

A hasznosságtól a szépségig


A pécsi Janus Pannonius Múzeum Zsolnay-gyűjteményéből nyílt időszaki kiállítás a Gödöllői Királyi Kastélyban.

Szerző: MTI - MMO | Forrás: | 2013-05-16 08:10:51

A Hasznosságtól a szépségig című kiállítás betekintést enged a pécsi Zsolnay gyár művészi törekvéseibe. A XIX. század végén, amikor a gyár világhírűvé vált Zsolnay Vilmos irányítása alatt, az európai kerámiaipar is virágkorát élte. A városépítészet fellendülése, az infrastruktúra fejlesztések számos lehetőséget biztosítottak az új gyártmányok bevezetésére. Emellett élénk figyelem irányult a kézműves kerámia tradicionális technikáira és díszítményeire, amelyek inspirálták a tervezőket új eljárások kikísérletezésében és a díszítmények gazdagításában.

 

Zsolnay Vilmos munkássága ebbe a fejlődési vonalba illeszkedett. Találmányai – a porcelánfajansz, majd az eozin-technika – tették lehetővé, hogy művészi gyártmányai sikerrel szerepeljenek a világkiállításokon és helyet kapjanak a rangos külföldi múzeumok gyűjteményeiben is.

 

A porcelánfajansz díszedényeket az 1870-es évek végétől gyakran zsánerjelenetek, tájképek,

portrék díszítették, amelyek alkotói között a hivatásos tervezők mellett ott találjuk Zsolnay Vilmos leányát, Júliát is, aki festőművészként is elismerést vívott ki magának.

 

A századforduló új irányzata, a szecesszió fiatal tervezők által nyerte el sajátos karakterét a gyáron belül. Közülük kiemelkedik Apáti Abt Sándor tevékenysége, aki az 1900-as párizsi világkiállításon szecessziós stílusú kollekcióval mutatkozott be. Az akadémikus képzettségű művész munkásságában azonban jól érzékelhető a kortárs szimbolista festészet hatása is.

 

Az unokák nemzedékéből kiemelkedik Mattyasovszky Zsolnay László festő és iparművész, aki Münchenben és Párizsban tanult. A kiállításon 1910-ben készült, nagyméretű, unikális gömb vázával szerepel, amelyet a Holdistennő alakja díszít.

 

A Gödöllői Királyi Kastély tárlatán olyan különleges darabok is láthatók, amelyek az egykori vadászkastélyhoz vagy kifejezetten Ferenc József személyéhez köthetők. Van köztük kancsó, mosdótál, az uralkodó Zsolnay-gyárban tett látogatásának emléke, vendégkönyvi-bejegyzése, aláírása, továbbá olyan darabok, amelyeket még nem mutattak be a közönségnek, például mosdókészlet, vázák, ágyásszegélyező virágok.

 

A kiállítás A Szecesszió éve Gödöllőn, 2013. Életérzések a századfordulón című programsorozat keretében valósul meg, és 2013. május 11. és szeptember 29. között látogatható a kastély időszaki kiállító termeiben, a Rudolf-szárnyban.

Kapcsolódó cikkek:
Hétköznapok Zsolnayja
Századok, lakók, történetek
Óriási jamboree Gödöllőn

Cimkék:
porcelán, Gödöllő

    Muzeumok.hu Rss betöltése...