Traumák között

VÁNDORKIÁLLÍTÁS

A két világháború közötti időszakot mutatja be az a vándorkiállítás, amely mostantól járja az országot.

Basics Beatrix 2013-08-19 09:00
Cikk küldése e-mail:

A Nemzeti Kulturális Alap támogatásával az elmúlt években több sikeres vándorkiállítást rendezhettek a megyei múzeumok. A legutóbbi, a „Felemelő század” kettős emlékév keretében „A lehetőségek országa – Polgárosodás a 19. századi Magyarországon” címmel 19. századi, de a 21. századi fejlődést, értékeket is befolyásoló sikertörténeteket mutatott be hat helyszínen.

 

A korábban kidolgozott és megvitatott koncepciót, hogy mutassuk be a magyar történelem korszakainak a polgárosodással együtt járó sikereit, folytatni kell és folytatni is lehet. Szinte magától értetődő, hogy a „hosszú 19. század” után a két világháború közötti korszak lett az új vándorkiállítás témája. Címe kevésbé könnyed: Egy korszak történelmi traumák között – Kultúra és műpártolás 1920-1944

 

7 helyszínen bemutatott műtárgyegyüttes

 A projekt nem csupán gondolatilag folytatása a „Felemelő század” 2010-11-es programoknak, hanem a megvalósítás módjában is, tehát a megyei múzeumokra, 2013-tól megyei hatókörű városi múzeumokra épülő vándorkiállítás. A bemutatandó műtárgyak egy része az országos múzeumokból, valamint levéltáraktól és könyvtárakból válogatott és kölcsönzött anyag, de ez esetben még nagyobb súllyal szerepelnek a megyei hatókörű városi múzeumok műtárgyai. A hét helyszínen bemutatott műtárgy-együttes legnagyobb része újdonság lesz a látogatók számára, a korszakot és a témákat, valamint az egyes helyszínek anyagait bemutató tanulmányok révén a két világháború közötti negyedszázadról új és egyedi képet kap az olvasó-látogató.

 

Horthy-korszak másként

A korszak kivételesen izgalmas és ellentmondásos. Sokat beszélünk, de valójában keveset tudunk róla. A közbeszédben jobbára csak „Horthy-korszak”-ként ismert két világháború közötti időszakot pozitív és negatív előjellel egyaránt gyakran emlegetik. A növekvő számú történeti feldolgozás ellenére az általános ismeretek meglepően hiányosak e korszakról – a mindennapjairól, a tudományos-kulturális élet alakulásáról, a társadalmi, politikai változásokról. Talán ez utóbbiak a leginkább feldolgozottak, ami viszont a tudomány, a kultúra, és ezen belül a műpártolás témáit illeti, sok feladat vár még ránk, hogy hiteles képet adhassunk róluk. Ennek igyekszik eleget tenni a vándorkiállítás, a katalógus és a honlap. Az első helyszínen - Székesfehérváron - 2013 augusztusában nyílt a kiállítás, míg az utolsó városban - Szombathelyen - 2014 év végén zár majd.

 

Egy műfaj: vándorkiállítás

A látogatók tömegét vonzó, többnyire képzőművészeti tárlatok mellett az elmúlt években egyre fontosabb szerepet kapott a vándorkiállítás műfaja, hiszen egy-egy ilyen sorozat keretében az egész ország területén kiemelkedően nagyszámú közönség ismerheti meg a bemutatott anyagot. A program költségei sokkal jobban hasznosulnak, s a szervezés újfajta múzeumi együttműködést igényel.  A központi hat téma minden helyszínen megjelenik, ezekhez azok további témákkal csatlakoznak, amelyeket csak azon az egy helyszínen ismerhet meg a közönség.
E témák bemutatása nemcsak a műtárgyak és dokumentumok segítségével történik: interaktív eszközök, hang- és képanyag teszik teljesebbé a tárlatokat. A múzeumpedagógiai program mellett további programok bővítik a projekt gazdag kínálatát.
Bár a kiállítások bezárnak, a katalógus révén olyan vállalkozás emléke őrződik meg, amely egyedülálló a maga nemében, hihetetlenül érdekes és tanulságos. Változatos és újfajta képét adja a magyar történelem egy ellentmondásos korszakának. Egyúttal igazolva, hogy a múzeumi kiállítás milyen összetett munka: egyszerre tudományos feldolgozás, megőrzés, tanítás és szórakoztatás.

 

Az első helyszín: Székesfehérvár, Szent István Király Múzeum

A két világháború közötti székesfehérvári városfejlesztés legjelentősebb korszakát két nagy országos ünnepség, az 1930-as Szent Imre Év és az 1938-as Szent István Év helyi bensőséges ünnepei jellemezték.
Mindezt két polgármesteri program készítette ezt elő. A Szent Imre Évet Zavaros Aladár polgármester infrastrukturális beruházásai alapozták meg, majd ezen az alapon teljesedett ki a dicső történelmi múltra épített Csitáry Emil polgármesteri korszakában megvalósuló modern nagyváros. Fontos, hogy a két korszakot két nagy kultúrpolitikus portréja is összeköti: a Fehérváron nevelkedett gr. Klebelsberg Kunóé és a fehérvári képviselő dr. Hóman Bálinté.

 

Az 1938-as Szent István Év nagy jelentőségű műemléki helyreállítási programja (Székesegyház, Szent Anna kápolna, Városháza, Romkert) mellett természetesen az ipartelepítés és lakásépítés is bemutatást érdemel. Különös hangsúly kerül a modern iskolák és a kultúrház felépítésének programjára, melyekkel fontos városfejlesztési kérdések is megoldódtak. A kiállításon hangsúlyosan szerepel az ásatások és a Romkert kialakításának, a Szent István szobor és egyéb fontos városkép-alakító művek elhelyezésének dokumentumait. Különös lehetőség, hogy a vándorkiállítást befogadó épület is ebben a korszakban épült, így annak építéstörténete és tervei is bemutathatók. A kiállításba szinte beleépül Aba Novák Vilmos Magyar-francia történelmi kapcsolatok című pannója (fotó), mint a jeles fejlesztő korszak reprezentáns alkotása.

Kövesd a vándorkiállítás Facebook oldalát és a honlapját!

 

 EGY KORSZAK TÖRTÉNELMI TRAUMÁK KÖZÖTT – KULTÚRA ÉS MŰPÁRTOLÁS 1920-1944
Vándorkiállítás 2013- 2014

A vándorkiállítás helyszínei

Székesfehérvár, Szent István Király Múzeum, 2013. augusztus-október

Debrecen, Déri Múzeum, 2013. október-december

Szentendre, Ferenczy Múzeum – 2014. január-március

Pécs, Janus Pannonius Múzeum – 2014. március- május

Nyíregyháza, Jósa András Múzeum – 2014. június-augusztus

Szeged, Móra Ferenc Múzeum – 2014. augusztus-október

Szombathely, Savaria Múzeum – 2014. október-december

A lehetőségek országa

Vándorkiállítás 2010-11

A Felemelő Század programsorozat részeként 2010. júniusában egy több mint egyéves vándorkiállítás indul útjára "A lehetőségek országa - polgárosodás a 19. századi Magyarországon" címen. Szabadság, nemzet,...

2010. június 06. Basics Beatrix

A marhavagon Kassára ért

HOLOKAUSZT

Kassára érkezett az Élet Menete Alapítvány holokauszt vándorkiállítása.

2013. május 05. MTI

Egy vándorkiállítás képei

A lehetőségek országa

A kiállítás illékony műfaj. Amilyen gyorsan berobban a köztudatba, ugyanolyan gyorsan el is tűnik. A lehetőségek országa - Polgárosodás a 19. századi Magyarországon vándorkiállításra ezúttal a kurátor...

2012. február 02. Basics Beatrix
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...