Egy magyar munkaszolgálatos megpróbáltatásai

GOOGLE CULTURAL INSTITUTE

Márciusban a Holokauszt Emlékközpont is közzé tett a világhálón egy virtuális kiállítást, illetve egy válogatást, amely segítségével még több információhoz juthatunk a magyarországi vészkorszakra vonatkozóan.

Huhák Heléna 2014-03-24 11:06
Cikk küldése e-mail:

A Google Cultural Institute névre keresztelt kezdeményezése nem ismeretlen a hazai muzeológus szakma és a múzeumkedvelő közönség előtt sem. A Google Cultural Institute több mint negyven ország több száz kulturális intézményével, múzeumával, archívumával áll kapcsolatban. Immáron negyedik éve három nagy projektbe gyűlnek a kultúra legkülönfélébb forrásai: az Art Project-be melyhez eddig öt hazai országos múzeum csatlakozott –, a World Wonder Projectbe és a Historic Moments felületére. A kezdeményezés segítségével kattintásnyi közelségbe kerülhetünk a világ legnagyobb gyűjteményeihez. Több mint hatmillió tárgy érhető el online, a paletta színes, térben, időben, témában is sokféle tartalmat rejt magában.

Jelenleg 61 – nemcsak muzeális – gyűjtemény csatlakozott a Historic Moments projekthez a világ minden tájáról. A Holokauszt Emlékközpont a vészkorszak történetének nemzetközi nyilvánosságra hozatalához olyan neves intézmények mellett járul hozzá, mint a – közel 140 ezer tétellel szereplő – jeruzsálemi Yad Vashem, a washingtoni Holocaust Memorial Museum, az amsterdami Anna Frank House, vagy az Auschwitz-Birkenau State Museum. Mivel a Páva utcai intézmény gyűjteménye szinte kizárólag magánszemélyek – túlélők, illetve leszármazottaik – ajándékozása által gyarapszik, ezért egyediségét azok a családi történetek, személyes életutak és dokumentációik jelentik, amelyek mindeddig a nyilvánosság elől elrejtve őrződtek meg az adományozók tulajdonában.

Március közepétől látható az Emlékközpont Pál Kornis' Labor Service. A Hotbed of Corruption című virtuális kiállítása, amely egy munkaszolgálatos sorsán keresztül mutatja be a ennek a speciális magyar jelenségnek a jellegzetességeit. A történet fontosabb állomásait – a Google felületének köszönhetően – olyan háttér információkkal láttunk el, melyek a külföldi közönség számára is könnyebbé teszik a megértést. A főszereplő Kornis Pál megtapasztalhatta a munkaszolgálat „könnyebb” oldalát is, vagyis amikor a honvéd keret túlkapásai még nem a fizikai bántalmazásban, hanem leginkább a nyerészkedésben és az anyagi hasznok megszerzésében merültek ki. Az ő története alapján érzékletesen feltárható, hogyan szőtte át a korrupció a század mindennapjait. A feketekereskedelem és a harácsolás nemcsak a határokon belül, hanem a fronton is virágzott. A visszaéléseket mesteri fokra fejlesztő Csernai főtörzsőrmester „elintézte, hogy – jól lehet kora miatt ezt már elkerülhette volna – ő maradjon a század szolgálatvezetője és büszke volt rá, hogy a frontra önként jelentkezettnek nyilvánították. Igaz, nem titkolta, hogy a "holmik” vonzották, mondta, hogy őt legjobban a prémek érdeklik, a képek csak akkor, ha el lehet adni azokat.... Napok alatt felmérte, hogy nincs mit keresnie, a németek már mindent elvittek, a magyar katonáknak se jutott. Egyszerűen fogta magát, elment valamelyik tábori kórházba, ott alkalmatlannak minősítette magát és visszautazott Budapestre.” Ekkor Kornis Pál és bajtársai azonban már az életüket, mintsem az értékeiket féltették.

Lapátos hadsereg

Virtuális kiállítás a munkaszolgálatról

A kiállítás több mint félezer, filmszalagra fűzött dokumentumot, visszaemlékezést, fotót és tárgyi emlékanyagot vonultat fel.

2013. január 01. Huhák Heléna

Marhavagonban utazó tárlat

Évfordulók a Holokauszt Emlékközpontban

„A tudomány következetességével a kölcsönös megértésért” – Évfordulós januári programok a Holokauszt Emlékközpontban

2012. január 01. Szécsényi András

Nézelődünk vagy szembenézünk?

Körkérdés a múzeumok emlékezetpolitikai gyakorlatáról

Társadalmi emlékezet, emlékhely, emlékezettörténet, emlékezetpolitikai konszenzus. Fogalmak, amelyek hol felbukkannak a hazai múzeumi gyakorlatban, hol szóba sem kerülnek. Feladatuk-e a múzeumoknak,...

2011. június 06. Berényi Marianna
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...