Majd' minden napra egy

KIÁLLÍTÁSOK

Válogatás a héten megnyílt kiállításokból Kassáktól Madáchon át Koszta Józsefig, a holland kockától a sajtófotóig.Válogassanak kedvükre!

Magyar Múzeumok Online 2014-03-30 08:34
Cikk küldése e-mail:

 

Kassák Lajos: Kompozíció (olaj-vászon, 90x100 cm. 1959 körül, átfestve 1960-63 között. Kiállítva: Denise René Galéria, Párizs, 1960. Magántulajdon.)

Kassák és Kassák (2.)

Péntektől látható a Petőfi Irodalmi Múzeum - Kassák Múzeum kiállítása a Kassák Múzeumban. A kelet-európai avantgárd újra felfedezése a művészettörténetben és a műkereskedelemben párhuzamosan zajlott az 1960-as években. Kassák ennek a konjunktúrának köszönhetően került vissza a nyugat-európai művészeti közegbe. A nyugati érdeklődés a következetes, kitérők nélküli avantgardista mesternek szólt elsősorban, ezért Kassák, 1960-as párizsi kiállítása után, korai, húszas években készült műveiből jó néhányat újra feldolgozott, sőt, az ötvenes évek végén készült lírai absztrakt festményeinek némelyikét is szigorúbbra fogalmazta. Ezt a jelenséget vizsgálja a kiállítás, amely nem előzmények nélküli: 2009-ben Andrási Gábor kurátor Kassák és Kassák címmel a Kassák Múzeumban rendezett kiállításon már foglalkozott ezzel a kérdéskörrel és elsősorban stíluskritikai, esztétikai szempontból vette szemügyre Kassák 1959-1967 között készült műveit. Andrási felvetését továbbgondolva elsősorban arra voltunk kíváncsiak, hogy a világtól elzárt idős művészt milyen kihívások elé állította a feléje irányuló nemzetközi érdeklődés. Egy kelet-európai művészpálya élethelyzeteit, a döntések művészettörténeti, múzeumi és nem utolsó sorban emberi okait és következményeit állítja fókuszba a mostani kiállítás. A kiállítás megtekinthető 2014. június 15-ig.

 32. Magyar Sajtófotó Pályázat és Kiállítás

Több mint félezer kép látható a csütörtökön megnyílt Magyar Sajtófotó Kiállításon a Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központban, a Budapesti Tavaszi Fesztivál keretében. A harminckét éve indult pályázatra és kiállításra rengeteg olyan nagyszerű sajtófotó készült, amelyet nyomtatásban nem volt szabad leközölni, persze előfordult, hogy a kiállításról is levetettek fotót. Ma már csak a jó ízlés szab határt annak, mi jelenhet meg a kiállításon, amely mára az egyik leglátogatottabb hazai tárlattá vált. A MÚOSZ által meghirdetett pályázatra idén 310 fotográfus összesen 9583 képet nevezett, közülük a Nagymező utcai kiállítóhelyen 92 fotós felvételei láthatók. A tárlaton immár nemcsak a díjnyertes fotók kiállítására, hanem egy bővebb válogatás bemutatására is lehetőség nyílt: 387 kép nagyításban, további 160 fotó pedig multimédiás megjelenítőkön tekinthető meg. A tárlat május 18-ig látogatható Budapesten, ezt követően az anyagot Debrecenben, Szegeden, Pécsen, Siófokon és a tervek szerint Gödöllőn is bemutatják.

 

 Bozsó Gyűjtemény: Holland Kocka

A Bozsó Gyűjtemény Francia Kocka kiállítása 2011 tavaszán a nemzetközi geometrikus absztrakció reprezentánsait vonultatta fel. A válogatás sikerét az is bizonyítja, hogy következő állomása a Moszkvai Modern Tretyakov Képtár volt. A cél most is az, hogy az európai kortárs képzőművészeti irányzatok legjavából merítve, Kecskemét ezúton is bekapcsolódjon a határokat átívelő kulturális vérkeringésbe. A Holland Kocka kilenc nemzetközileg ismert és elismert művész alkotásait mutatja be. Kiállító művészek: Joost Baljeu, Bob Bonies, Ad Dekkers, Cor van Dijk, Geert van Fastenhout, Arjan Janssen, Ditty Keeting, Peter Struycken, Piet Tuytel. A kiállítás megtekinthető április 27-ig

 

Közös örökségünk: Madách

Szerdán megnyílt az alstósztregovai Madách-kastély új, állandó kiállítása, ezzel befejeződött a Közös örökségünk: Madách elnevezésű magyar-szlovák együttműködési program, amelynek fő célja a kastély és a csesztvei nemesi kúria felújítása volt. Madách Imre híres műve, Az ember tragédiája képi és gondolatvilágát középpontba állító Óh, hol vagyok, hol vannak álmaim című kiállítással teljessé válik az író korát, életét és munkásságát bemutató tárlatsorozat.Madách Imre ebben a kastélyban töltötte gyerekkorát, itt írta meg Az ember tragédiáját - amelyet 1860-ban éppen március 26-án fejezett be -, valamint sírja is a kastély parkjában található. A rekonstrukció és az új kiállítás a Magyarország-Szlovákia Határon Átnyúló Együttműködési Program 1,7 millió eurós keretéből és a Szlovák Kulturális Minisztérium 100 000 eurós, az Emmi és a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium 10-10 millió, valamint a Bethlen Gábor Alap 900 000 forintos támogatásával valósult meg. Az új, állandó kiállítást Madách Imre 1864-ben bekövetkezett halálának 150. évfordulója alkalmából nyitották meg.

 

 Koszta József gyűjteményes kiállítása Hódmezővásárhelyen

Koszta József a 20. századi magyar festészet egyik legmarkánsabb képviselője, akinek utolsó gyűjteményes tárlatát halála előtt egy esztendővel, 1948-ban rendezték meg. Akkor a művész mintegy száz alkotását láthatta a közönség. A Hódmezővásárhelyen vasárnaptól június végéig látható tárlaton pedig 150 festmény, grafikát, emellett eredeti dokumentumokat, fotókat, személyes tárgyakat mutatnak be. A Tornyai János Múzeum két szintjén berendezett kiállítás gerincét a szentesi Koszta József Múzeumból, a Magyar Nemzeti Galériából és a Kogart-gyűjteményből érkezett művek adják, de kölcsönzött a tárlatra alkotásokat számos más magán- és közgyűjtemény is. A kiállítást igyekeztek úgy összeállítani, hogy a közönség minden eddiginél teljesebb képet kaphasson a festőművész munkásságáról. A művészetszerető közönség úgy ismeri Koszta Józsefet, mint aki egy életen át festette a mezőn dolgozó, vagy munkájuk után megpihenő egyszerű embereket és az őket körülvevő, jellegzetes síkvidéki magyar tájat. Belső indulattól fűtött festményeit már kezdettől fogva jellegzetesen magyarnak tartották szerte a világban: szín gazdag és mély értelmű alkotásai frappánsan adják vissza a nép és az általa lakott táj kapcsolatát. A gyűjteményes tárlat azonban ráirányítja a figyelmet a művész kevésbé ismert alkotásaira, a korai portrékra, aktokra, majd később született, a kortárs európai törekvésekre reflektáló festményeire is.

A szabadulóművész

KIÁLLÍTÁS

Reigl Judit életmű kiállítása a Ludwig Múzeumban.

2014. március 03. Götz Eszter

Játékos rébuszok

RAJZOK, TERVEK

Rossz a közérzete? Lábadozik? Fagyási sérülése van? Túlterhelt? Rejtvényként is kezelhetjük Vasarely Orvosoknak és kórházaknak szóló ötletes nyomtatványait.

2014. március 03. Marsó Paula

Ujj Zsuzsi performanszfotói kamarakiállításon

NŐMŰVÉSZ

Ujj Zsuzsi költő, performer 1985 és 1991 között készült fekete-fehér perfomanszfotóiból nyílik kamarakiállítás pénteken a Cirko Gejzír moziban Budapesten.

2014. március 03. MTI
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...