Ma nyílik: A népdaloktól a genfi zsoltárokig
KIÁLLÍTÁS
Balla Péter népzenekutató életét, munkásságát és hatását bemutató kiállítás nyílik 2014. szeptember 23-án a Néprajzi Múzeumban.
Magyar Múzeumok Online |
2014-09-23 13:15 |
A tárlat halálának 30. évfordulója alkalmából, népzenei felvételein, kiadványain, gyűjtött néprajzi tárgyain keresztül szeretné megismertetni Balla Pétert, ezt a méltatlanul kevéssé ismert népzenekutatót, egyházzenészt, akit munkásságának elismeréseként a „népdal apostolának” is neveznek.
A Hajdúszoboszlón született Balla a romániai Belényesen végzett középfokú tanulmányai után ösztöndíjasként került 1927-ben a budapesti Zeneakadémiára, majd a Nemzeti Zenedébe hegedűt tanulni. Itt ismerkedett meg Kodály Zoltán és Bartók Béla népdalgyűjtő tevékenységével, majd 1932-től Lajtha László tanítványa lett a Néprajzi Múzeumban. A népzenegyűjtést is az ő útmutatásukkal kezdte el 1933-ban. Balla közel 144 fonográfhengerre készített hangfelvételt az 1930-as években, az akkor még kevéssé ismert Bukovina és Moldva területén. Bartók és Lajtha támogatásával Balla Péter hídszerepet vállalt a román és a magyar népzenekutatók között. A harmincas évek második felében készült Pátria lemezsorozatban is jelentős feladatokat kapott. Az ő közreműködésével jelentek meg a rimóci, tiszacsegei és törökkoppányi népzenei hanglemezek. 1945 után készült magnó- és filmfelvételei az MTA BTK Zenetudományi Intézetben találhatók.
1937-ben a Soli Deo Gloria elnevezésű református szövetség keretében jelentős szerepe volt az ifjúság zenei nevelésében. Balatonszárszón. A református ifjúsági táborok helyszínén lakást és teljes ellátást kapott annak fejében, hogy valódi népdalokra tanítsa a résztvevő ifjakat. Nem volt könnyű dolga, hiszen akkoriban erősebb volt a népies műdal, az irredenta dal és a tandal propagálása az ifjúság körében. Következetesen kiválogatta az akkor még ismeretlen eredeti népdalokat saját és mások gyűjtéseiből, amelyeket sikerült fokozatosan megszerettetnie a szárszói találkozók közönségével. 1938-tól a Református Egyetemes Konvent országos énekügyi titkára lett, ahol egészen 1952-ig tevékenykedett. A Soli Deo Gloria internátusában és a szárszói telepen a zsidóüldözések idején feleségével több száz honfitársukat mentették meg, amiért 1995-ben Jad Vasem-díjat kaptak.
A tárlatot dr. Hoppál Péter, az EMMI kultúráért felelős államtitkára nyitja meg. A kiállítás 2015. január 25-ig tekinthető meg a Néprajzi Múzeumban.