Kiállítás? Kiállítás!
Arcvonások
A Szabadtéri Néprajzi Múzeumban 2014. szeptember 5-én nyílt meg az Arcvonások – képek és történetek pásztorokról című, a Bárány éve tematikus évhez kapcsolódó új kiállítás. Kiállítás? Tárgyak nélkül? Film? Mozi? Pásztorok a villanypásztorok korában?
Szigethy Zsófia |
2014-11-18 07:44 |
A hagyományos értelemben vett kiállítás képét a 20. századi művészeti irányzatok és az ezeket bemutató múzeumok már alaposan átírták, azonban egy – a hat, kulcsfogalmakat megmagyarázó bevezető molinó mellett – csak rövidfilmekből álló néprajzi témájú kiállítás még szokatlan a magyar múzeumokban. Ehhez képest hamar megbarátkozhatunk a pásztorok életét, mindennapjait, szokásait, gazdasági rendszerét, társadalomban betöltött szerepét, a pásztorélet átalakulását, a pásztort mint tudóst, a tudós pásztort mint hiedelemalakot bemutató kiállítással, és ennek több oka van. A videókon az animációk jó hátteret adnak az archív felvételekhez, filmekhez, adattári és levéltári forrásokhoz. A videók nem túl hosszúak, az átadott információmennyiség befogadható az átlagnéző számára. A kurátor, Aranyos Sándor, a Szabadtéri Néprajzi Múzeum nagy kiállításain (korábbi cikkeink a témában itt, itt és itt olvashatók) és élő múzeumi helyszínein nem részletezett témákat járja körbe.
A kiállításban a megszokott eszközhasználat teljesen megfordul: amíg a film egy kiállításban hagyományosan szemléltet, magyaráz, színesít, itt szövegek, képek, mozgóképrészletek, interjúk szolgálnak illusztrációként a filmekben.
A videók szerkezete, képi világa hipermédia-szerű, annak ellenére is, hogy nem lehet érintőképernyőn továbbmutató linkekre kattintani. A kurátor irányít bennünket, egy-egy filmet lineárisan követünk végig – nem léphetünk ki belőle vagy kapcsolhatunk át egy másik részletre – még sincs olyan érzésünk, hogy egy hosszabb dokumentumfilmet nézünk. A filmekből egyenként sok kis érdekes információt, a manapság meghatározó online ismeretátadási formákhoz hasonlóan rövid, kerek történetet tudunk meg. A bemutatott mozgóképek ugyanis rajzfilmszerű háttérre vetített archív felvételekkel, vagy épp egy eredeti fénykép bizonyos részeinek animált mozgatásával érik el azt a hatást, mintha egy internetes felületet böngésznénk. Ezek a képi megoldások a jól felépített ismeretanyagot egészítik ki és teszik feldolgozhatóvá egyszerre több korosztály számára. Remek ötletek a képi gegek: a napóleoni kalapban vonuló vezérürü, vagy például az Einstein képében megjelenő tudós pásztor.
A kiállítást csak átvitt értelemben foglalja keretbe a kurátor, célja, hogy a sztereotípiákat eltörölve mindenki saját képet alakíthasson ki magában a témáról. Erre utaló kérdésekkel indul a „kiállítás”, és ugyanerre visszautaló kérdéssel zár: és most mit gondolsz a pásztorokról?
Ha a látogató úgy gondolja a négy film megtekintése után, hogy maga is kipróbálná, hogyan fest pásztorként, a csűr előtt elhelyezett paravánnál készíttethet fotót magáról.
A kiállítást a sikerre való tekintettel meghosszabbították, 2015. április 1-től újra megtekinthető a Szabadtéri Néprajzi Múzeumban. A kiállítás a CANEPAL – Kultúra és természet: Az európai juhtartás és pásztorkodás öröksége elnevezésű, az Európai Unió által támogatott projekt keretében valósult meg.