©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva.

A természet igézete


A 20. századi kínai festészet egyik legnagyobb mestere, Csi Paj-si (Qi Baishi) életművéből nyílt átfogó kiállítás a Magyar Nemzeti Galériában.

Szerző: Magyar Múzeumok Online | Forrás: | 2015-04-24 08:29:47

Bivalymajna veres szilvavirágon
Méret: 125,5 cm × 34 cm
Felirat: A vén Baishi.
Pecsét: Qi Da

Qi Baishi (Csi Paj-si, 1864-1957) eleinte fa- és pecsétfaragóként szerzett komoly hírnevet, és csak élete derekán fordult a festészet felé. Madarakat, virágokat ábrázoló képeivel, merész és ötletes színhasználatával kitágította a hagyományos kínai piktúra kereteit. Főként az élet apró jelenségei érdekelték, a környezetében látott egyszerű motívumokat örökítette meg: virágokat, zöldségeket, gyümölcsöket, állatokat, köztük leginkább rákokat, halakat, békákat és rovarokat. A kalligráfiát is nagy hangsúllyal használta kompozícióiban.

Qi Baishi éppen akkor kötelezte el magát a tradicionális kínai festészet mellett, amikor kortársai figyelme a nyugati festészeti minták felé fordult. A budapesti tárlat több mint száz művén jól nyomon követhető festészetének alakulása. Tájképei és figurális alkotásai mellett a kiállítás gerincét életművének legfontosabb szakasza, az időskori stílusváltás remekeinek számító növény- és madárábrázolások képezik.

Qi Baishi festményei az 1930-as években jutottak el Európába. A magyar közönség is 1930-ban láthatta először képeit, a Nemzeti Szalon Kínai Képzőművészeti Kiállításán huszonkilenc képét mutatták be, 1938-ban pedig ismét a Nemzeti Szalonban már ötvenhárom képpel szerepelt a művész.

A kiállítás sajátos színfoltját jelentik a neves kínai festő Hopp Ferenc Ázsiai Művészeti Múzeumban őrzött válogatott alkotásai. A gyűjteményben tucatnyi kép és 80 fametszet található a művésztől. Qi Baishi első képei még az 1930-as évek elején a cseh Vojtech Chytil (1896-1936) festő, a Pekingi Művészeti Akadémia tanárának ajándékaként kerültek a gyűjtemén

A kiállítótérben kialakított múzeumpedagógiai foglalkoztatóban a látogatók a kiállítás megtekintése során szerzett információkat aktív módon is használhatják, például kipróbálhatják az íráshoz, festéshez, kalligráfiához használt tárgyakat. A kiállításhoz családi vezető is készült, a kiadvány kicsik és nagyok számára egyaránt érdekes információkat, kultúrtörténeti adalékokat közöl. A vezető a tárlat tematikája szerint veszi sorra Qi Baishi egyes festményeit, és a képek tartalmának elemzésén túl a bennük rejlő szimbólumok, szójátékok megfejtését is elmagyarázza.Csi Paj-si a 20. század legnagyobb kínai festője és az akadémia első tiszteletbeli elnöke volt; születésének 150. évfordulóját az intézmény tavaly az addigi legnagyobb volumenű életmű-kiállítással ünnepelte.

Vasbotos Li
Méret77,5 cm × 40 cm
Dátum: 1913, 51 éves korában
Felirat: Egész éven át nem festettem, különösen mivel az ecsetem rossz, szőre gyönge, nem áll kezemre. Guichou (Vízibivaly) évének tavaszán [1913], Ping apó
Pecsét: Qi Pinsheng

A természet igézete. Qi Baishi festmények a Pekingi Művészeti Akadémia gyűjteményéből.

Magyar Nemzeti Galéria

2015. április 24. - június 28.

Kapcsolódó cikkek:
Hat hétre kinyit a repülési kiállítás
Egy varrógép is csinálhat karriert!
Építészeti összhang

Cimkék:
múzeum, gyűjtemény,látogató

    Muzeumok.hu Rss betöltése...