Az aranykincs titkai

NAGYSZENTMIKLÓSI

A kora középkor egyik legjelentősebb aranyleletéről, a nagyszentmiklósi aranykincsről nyílt kiállítás pénteken a szegedi Móra Ferenc Múzeumban.

MTI 2016-03-12 10:00
Cikk küldése e-mail:

Szilágyi Kata, a Kincsek – Titkok – Aranyak című kiállítást bemutató keddi sajtóbejáráson elmondta: 1799-ben egy szerb szőlősgazda árkot ásott Nagyszentmiklós határában. A munka közben talált rá a felbecsülhetetlen értékű aranyedényekre, amelyek összsúlya körülbelül 10 kilogramm volt. A kincs darabjai kereskedőkön keresztül jutottak el Pestre, ahol végül a Boráros tér névadója, Boráros János városbíró gondoskodott összegyűjtésükről. A nagyszentmiklósi aranykincs végül Bécsbe, a Császári és Királyi Régiségtárba került.

 

A nagyszentmiklósi aranykincsből származó szilke galvanoplasztikai másolata
MTI Fotó: Kelemen Zoltán Gergely


Mivel a megtalálók a kincs létét eltitkolták, nem kaptak semennyi pénzt a kamarától, ezért a szőlősgazda felesége, Ikonia többször ment Bécsbe, hogy „megtalálói jutalmát” kikönyörögje. Ikonia „őszinte” vallomása során kiderült, hogy a 23 aranyedény melletti apróságokat -– fülbevalók, edények letört fülei – beolvasztották és saját ékszereket készítettek beéőlük. A leletegyüttes tartalmazott egy keresztet is, melynek eltűnése régészeti szempontból komoly veszteség, mert segített volna pontosan meghatározni, mikor és hol készülhettek a tárgyak – közölte a szakember.


Az elmúlt két évszázadban három népcsoporthoz is kötötték a leletegyüttest: a 8. századi avarokhoz, a 9. századi dunai bolgárokhoz, illetve a 10. századi dunai bolgárokhoz. A ma elfogadott tudományos elmélet szerint a kincsegyüttes az avar fejedelmi kincstár része lehetett – mondta Szilágyi Kata.


A kincset a bécsi Kunsthistorisches Museumban őrzik, azonban a szegedi közgyűjtemény tulajdonában van a leletegyüttes 20. század elején készült galvanoplasztikai másolata, melyet most a nagyközönség számára is bemutatnak. A tárlat látogatói emellett a múzeum földszinti termeiben kiállított tárgyak segítségével megismerkedhetnek az avarok és a honfoglaló magyarok fémművességével és ötvösművészetével is, sőt azt is megtudhatják, hogy a testsúlyuk alapján mennyi aranyat érnek, illetve hány lovat adtak volna értük az avarok.

(s)

Arany leletre bukkantak Makó közelében

Fülbevaló az avar korból

Kora avar kori kisgömbcsüngős arany fülbevalókat találtak egy kislány sírjában a Móra Ferenc Múzeum régészei Makó és Magyarcsanád között, az M43-as autópálya nyomvonalán folyó...

2011. augusztus 08. MTI

Értékes avar kori leletek

PÉCS

Egyedülálló, 7. századi avar kori leletek kerültek elő a pécsi vásárból a közelmúltban.

2015. június 06. MTI - MMO

Születésnap osztrák módra

ÜNNEP

Tematikus évvel ünnepli fennállásának 125. évfordulóját a bécsi Szépművészeti Múzeum.

2016. március 03. MTI
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...