©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva.

„Nagyító alatt a pénz”


Pécs és Baranya megye területén az elmúlt évtizedekben számos értékes éremlelet került elő a régészeti kutatások során. Ezeket eddig tematikusan még sohasem mutatták be a nagyközönségnek.

Szerző: Magyar Múzeumok Online | Forrás: | 2016-03-17 09:26:50

 

A bemutatott anyag a neolitikum időszakától kalauzolja végig a látogatót a 17. század végéig a Baranya megye földjéből előkerült kincseken.

55 kilogramm a legnagyobb őskori leletegyüttes

Látható a tárlaton a megye legnagyobb bronzkori kincslelete (Márok), amely önmagában 55 kilogrammot nyom, és több mint 600 bronztárgyból tevődik össze. Szemügyre vehetjük a megye legkorábbi érempénzeit Dunaszekcsőről, amelyeket a késő vaskorban a kelták vertek. Megismerkedhetünk a római pénzekkel, éremleletekkel. A kiállítás második fele olyan éremleletek mustrája, amelyek kivétel nélkül a középkori és kora újkori magyar történelem valamilyen háborús eseményéhez kapcsolódnak, javarészt a hódoltság kor időszakához. Látható lesz a megye eddig ismert legnagyobb darabszámú éremlelete is, amely Mohácson került elő, földbe kerülése pedig a mohácsi csatával hozható összefüggésbe.

A tárgyi anyag bemutatása mellett a kiállítás része 21 darab tabló is, amelyek a bemutatott tárgyi leletanyag ismertetése mellett bepillantást engednek a régészeti munka rejtelmeibe, háttér-információkat szolgáltatnak az egyes történeti korszakokról, a pénz és a pénzverés fejlődéséről, valamint a pénzhez kapcsolódó érdekességekről.

Múzeumpedagógia értékbecsléssel, pénzveréssel

A kiállítás hiánypótló, hiszen az eddig feltárt leletanyagot tematikusan még sohasem mutatták be a nagyközönségnek. A tárlathoz múzeumpedagógiai foglalkozások, szöveges kiadvány és előadások is kapcsolódnak, így életkor és érdeklődés szerint bárki megtalálhatja a számára legérdekesebb programot. A 8–18 éves korúaknak szánt múzeumpedagógiai foglalkozás során a részvevők megtudhatják, hogy a több ezer érem hogyan került a múzeumba, közösen megbecsülhetik, melyik pénz mennyit érhetett, valamint kipróbálhatják a pénzverést (az érmét haza is vihetik).  A foglalkozásokra Gardánfalviné Kovács Magdolna restaurátor-múzeumpedagógusnál lehet jelentkezni a 06-70-325-50-79-es telefonszámon.

Tematikus, érdekes előadások – Gazdag információs tartalom a múzeum honlapján

A kiállításhoz a témához kapcsolódó előadás-sorozat is társul áprilisban és májusban, a részletes program március végétől a jpm.hu/eremkiallitas2016 oldalon érhető el, amelyen az érdeklődő nagyon részletes anyagot talál. A megtekinthető anyag a kiállítás tablóin megjelenő tartalom online változata.

 

„Nagyító alatt a pénz”

Érem- és kincsleletek Baranya megyében

2016. március 16. – május 31. JPM Múzeum Galéria (Pécs, Káptalan u. 4.),

(s)

Kapcsolódó cikkek:
A forint története
Fényből rekonstruált történelem – rendhagyó régészeti kiállítás Baján
Utánaszámoltunk

Cimkék:
múzeum, gyűjtemény,látogató

    Muzeumok.hu Rss betöltése...