Herendi porcelán, az utazó nagykövet

JAPÁN

Öt japán városban mutatkozik be az Iparművészeti Múzeum herendi porcelángyűjteménye 2016. áprilisa és 2018 márciusa között.

Magyar Múzeumok Online 2016-04-05 11:27
Cikk küldése e-mail:

A kiállítás munkálatai még 2014 nyarán kezdődtek a japán kiállításszervező cég megkeresését követően. A 151 tétel, 355 darab műtárgy túlnyomó részét az Iparművészeti Múzeum gyűjteményéből válogatta a kiállítás kurátora, Balla Gabriella művészettörténész. A kiállításhoz műtárgyaik kölcsönzésével járul hozzá a Magyar Nemzeti Múzeum, a Herendi Porcelánművészeti Múzeum és egy jelentős magángyűjtemény.

A Herendi porcelánkiállítást, amely a manufaktúra alapításától, 1826-tól a 2000. évig mutatja be a porcelánmanufaktúra közel két évszázados történetét, Japán öt városának -Fukuyama, Niigata, Aichi, Oszaka és Tokió - múzeumai fogadják 2016 áprilisa és 2018 márciusa között.



Az Iparművészeti Múzeumnak már volt hasonló vállalkozása 1993-ban és 2000-ben. Akkor a Daimaru áruházlánc kiállítótermeiben rendezték a tárlatokat. A herendi porcelánok iránt igen nagy az érdeklődés a távol-keleti országban, a Herendi Porcelánmanufaktúra exportjának évtizedek óta fontos célországa Japán.  A most bemutatásra kerülő, finoman festett dísztárgyak és reprezentatív használati tárgyak egy része az európai ízléshez igazodó tárgyi világ képviselői. Emellett számban és kvalitásban igen jelentős egysége lesz a kiállításnak a távol-keleti díszítmények nyomán készült herendi porcelánok válogatása. A már ismert herendi motívumok mellett olyan díszítmények is szerepelnek a tárlaton, amelyeket korábban nem láthatott a japán közönség: a kortárs magyar művészetet is képviseli egy válogatás. A műtárgyválogatásban a Balaton látképeit felvonultató neobarokk Balatonfüredi kávéskészlet, a plasztikus virágokkal dekorált asztaldísz,  a japán partnerintézmény kérésére a Kiotó-ornamentikával festett, fedeles díszváza szerepel. A kortárs magyar művészek alkotásai közül az áttört díszítésű, papírsárkányokat ábrázoló, festett kávéskészlet - Babos Pálma formatervező iparművész munkája, Schrammel Imre plasztikái és Horváth László Gesztus-sorozatának darabjai lesznek láthatók a kiállításon. A Herendi Porcelánmanufaktúra történetét japán és angol nyelven bemutató tanulmány mellett a kiállított művek ismertetését és fotóit tartalmazza majd a kiállítás katalógusa.

Az Iparművészeti Múzeum 21. századi újraalapítására van szükség

CSELOVSZKI

A rekonstrukciós terv felülvizsgálatára, új alapító okiratra, a külső és belső konfliktusok elsimítására van szükség az Iparművészeti Múzeumban (IMM) Cselovszki Zoltán, az intézmény hétfőn hivatalba lépett...

2014. november 11. MTI

Herend kincsei és a kacagójancsi

MŰTÁRGY

2015. július 7-én nyílt meg a Magyar Természettudományi Múzeumban a Törékeny Természet – Herend kincsei című kiállítás. Ebből az alkalomból a hónap műtárgya a kacagójancsi. NÉZZÜK!

2015. július 07. Fuisz Tibor István - Jókuthy Emese
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...