©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva.

A Nemzet Színészei - Emlékezés a jelenre


A legnagyobbak a legnagyobbak között, a legismertebbek a legismertebbek között, a magyar színjátszás királyai és királynői a Bajor Gizi Színészmúzeumban.

Szerző: Magyar Múzeumok Online | Forrás: | 2016-05-01 09:11:55

Akiknek a hangját és arcát a legifjabbaktól a legidősebbekig mindenki felismeri. A Nemzet Színészei egyszerre sztárok, szakmájuknak legelismertebb tagjai, ugyanakkor örök helyük van a magyar színháztörténetben. Akiket a Nemzet Színészei közé választanak, azok beírják nevüket a legnagyobb magyar művészek sorába, és a színháztörténet örökké emlékezetes személyeivé válnak. Cserhalmi György, Törőcsik Mari, Garas Dezső, Molnár Piroska, Sinkovits Imre… Csak néhány színész abból a huszonkilencből, akik valaha megkapták az elismerést.

Shakespeare: Lear király, Nemzeti Színház, 1964
Törőcsik Mari, Máthé Erzsi és Berek Kati

Schwajda György, az új Nemzeti Színház első igazgatója 2000-ben alapította a kitüntetést, amelyet akkor tizenkét színésznek adományozott. A szakmai szempontok mellett a díj birtoklásának a feltétele azóta is, hogy a színész több mint hatvankét éves legyen, és hogy legalább negyven évadot a színészi pályán vagy húszat a Nemzeti Színház tagjaként dolgozzon le. Amennyiben a cím egy viselője elhalálozik, a többiek új tagot választanak a helyére. Legutóbb, Psota Irén helyére, Almási Éva került be a legnagyobbak közé.

A kiállítás számtalan fényképpel és mozgóképpel, leírással, személyes tárggyal, valamint interaktív installációkkal várja a közönséget. A látogató négy különböző szempontból ismerkedhet meg a művészekkel. Elsőként a szakma és a közönség tisztelete felől mélyülhetünk el a munkásságukban. Melyik filmes és színházi szerepeket kötjük az egyes színészekhez? Milyen díjakat kaptak? Mitől kivételesen különleges a Nemzet Színésze-díj a többi között? Emellett a díj birtokosai és a kritika viszonyát is körbejárja a tárlat. Ki és hogyan ír róluk? Mit szólnak ehhez az egyes színészek? Ki az aki neheztel, ki az aki megfontolja a kritikát?

Fejes Endre: Cserepes Margit házassága, Huszonötödik Színház, 1976
Törőcsik Mari, Garas Dezső
Fotó: Korniss Péter

Végül személyesebb kérdéseket is érint a kiállítás. Előbb betekintést nyerhetünk abba, hogy miként jelenik meg az ember a sztár mögött. Mit tudhatunk, mit szabad tudnunk a művészek magánéletéről? Mit gondoltak ők egymásról? Végül a színészekről való megemlékezés folyamata is középpontba kerül. Hogyan teszik az emléktáblák és a képzőművészeti alkotások a Nemzet Színészeit a kulturális emlékezetünk részévé? Hogyan emlékszünk mi rájuk? A kiállítás segítséget nyújt a látogatóknak, hogy a fenti kérdésekre megfogalmazhassák saját válaszaikat.

A tárlat az OSZMI kiállítóhelyén, a Bajor Gizi Színészmúzeumban kap helyet. A Nemzet Színészei – Emlékezés a jelenre nem csupán egy régi adósságot törleszt és emléket állít a közelmúlt legfontosabb magyar színészeinek, de izgalmas látleletet nyújt a 20. és 21. századi magyar színházi világról. A kiállításhoz a múzeum számtalan beszélgetést és kísérőprogramot szervez, különös tekintettel a Múzeumok Éjszakájára.

 

A Nemzet Színészei
Emlékezés a jelenre
Bajor Gizi Színészmúzeum
(1124 Budapest, Stromfeld Aurél u.16. Tel. 1/225-3161 csak nyitvatartási időben)
(Központi telefonszám: 1/375-1184)
2016. május 4. és augusztus 28 között,
szerdától vasárnapig, 14-18 óráig.

Kapcsolódó cikkek:
Gyűjtőpontok. Új épületek és tárgyak 2010 – 2015.
Szerzetes, főpap, hazafi
Művészet vagy etnográfiai tárgy?

Cimkék:
múzeum, gyűjtemény,látogató

    Muzeumok.hu Rss betöltése...