Bosch 500

MADRID

Az eddigi legteljesebb tárlatot állította össze Hieronymus Bosch (1450-1516) életművéből a Prado Múzeum a németalföldi festő halálának 500. évfordulója alkalmából. A világ több neves múzeumának közreműködésével készült kiállítást hétfőn nyitották meg.

MTI - MMO 2016-05-31 17:51
Cikk küldése e-mail:

Hieronymus Bosch: A hét főbűn, 1505-1510 körül

Prado már húsz éve készül erre az eseményre, egyebek mellett azzal, hogy a saját gyűjteményük - amely a világon a legtöbb Bosch alkotást tartalmazza - darabjai közül sokat restauráltak. Így például a Királyok imádása című híres triptichont.
A több mint ötven alkotást felvonultató kiállításon huszonegy festmény és nyolc rajz származik a Spanyolországban El Bosco néven ismert mestertől, a többi alkotás annyiban köthető hozzá, hogy vagy az ő műhelyéből került ki, vagy valamely kortársának munkája. Mindezek a kurátorok szerint segítenek megismerni a kort, amelyben élt, és annak művészetét.
Miguel Zugaza, a Prado igazgatója szerint még soha sehol nem gyűjtöttek össze és mutattak be ennyi eredeti művet Hieronymus Boschtól. Ezzel a nagyközönség mellett a kutatók számára is lehetőséget nyújtanak arra, hogy összességében tanulmányozzák a műveket, hogy "megpróbálják jobban megérteni a művészt, aki még mindig rejtély".
A fennmaradt életmű 75 százalékát tekinthetik meg a látogatók május 31-től szeptember 11-ig a spanyol fővárosban, ahol az év egyik legjobban várt kulturális eseményének számít az El Bosco kiállítás.

 

A nagy hatású reneszánsz németalföldi művész álomszerű műveit hét szekcióra osztották tematika szerint, mivel Bosch sosem dátumozta képeit, így a kronológiai sorrendet nehezen lehetett volna megvalósítani.
Külön rész foglalkozik leghíresebb művével, a Gyönyörök kertjével, amely egy hármas oltárkép, egy-egy behajtható szárnnyal. A fára olajjal festett, rendkívül színgazdag triptichont most először mutatják be úgy, hogy körbejárható, ezáltal látható a hátulja is.
A 11,8 méterszer 6,4 méteres alkotás középső táblája a földi gyönyörök kertje, a bal oldali tábla a paradicsom, a jobb oldali a pokol ábrázolása. Ha a szárnyakat becsukják, a külső oldaluk alkotta kép Istent mutatja a világ teremtésekor: a buborékba zárt Föld fekete-fehér és lapos.
A művet korábban reflektográfiai és röntgensugaras vizsgálatoknak vetették alá, amelyek felfedték, hogy a művész eredeti elképzeléseihez képest több változtatást is végzett mielőtt befejezte a művét 1500 körül.
Az 500 éve elhunyt művész tiszteletére Hollandia Bosch-emlékévet hirdetett 2016-ra. Az ott megrendezett 36 műből álló kiállítást több mint 400 ezer ember látta.

Egy holland kiállítás, amivel megsértették a Pradót

BOSCH

A Prado mégsem adta kölcsön a Hieronymus Bosch halálának 500. évfordulója alkalmából most hétvégén megnyílt holland mega-kiállítására a már odaígért képeket, miután holland kutatók azt állítják, hogy a...

2016. február 02. Pallag Zoltán

Sétálhatsz a Gyönyörök kertjében

VIRTUÁLIS VALÓSÁG

Virtuálisan bebarangolhatóvá vált a Gyönyörök kertje: 3D-s, virtuálisvalóság-filmet készített egy bristoli cég Hieronymus Bosch (1450-1516) holland festő több mint 500 éve készült világhírű...

2016. március 03. MTI

Forradalom robbanás nélkül

KIÁLLÍTÁS

Julian Rosefeldt: Manifesto. Filminstalláció a berlini Hamburger Bahnhofban

2016. május 05. Kocsis Alexandra
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...