A kétsíkú kép – Pál István és Füst Milán barátsága
KIÁLLÍTÁS
Az MTA Pszichiátriai Művészeti Gyűjtemény, a Füst Milány Alapítvány és a Petőfi Irodalmi Múzeum közös kiállítása.
Magyar Múzeumok Online |
2016-10-07 08:13 |
Pál István: Férfi szabóműhely (az Angyalföldi Elme- és
Ideggyógyintézetben), 1930, 65,5x95 cm, papír, tempera, MTA PMGY
A Petőfi Irodalmi Múzeumban 2015-ben rendezték meg a Füst Milán és felesége műgyűjteményét bemutató kiállítást. A költő kéziratos hagyatékának újbóli átvizsgálása során kerültek elő Pál István festő 1911 és 1942 között Füst Milánnak írott levelei, melyek nem csupán egy több mint harminc éves barátságot dokumentálnak, de alapvetően új információkkal egészítik ki Pál István töredékesen ismert életútját, pályaképét –, ráadásul Füst ellentmondásos személyiségét is új, korábban alig ismert vonásokkal árnyalják.
Pál István és Füst Milán gimnáziumi osztálytársak voltak, 1906-ban együtt érettségiztek. Röviddel később Füst a Nyugat egyik legeredetibb költője lett, Pál István pedig Ferenczy Károlynál, Hollósy Simonnál tanult, majd festett Nagybányán és a Kecskeméti Művésztelepen is. Munkáival a tízes években több kiállításon is szerepelt. 1925-ben részt vett az avantgárd szellemű aradi lap, a Periszkóp szerkesztésében.
Füst Milán egész életében változó súlyosságú neurotikus panaszokkal küzdött, s talán az sem véletlen, hogy ifjúkori barátján, Pál Istvánon éppen ő fedezte fel a téveszmék elhatalmasodását, és 1920-ban ő kísérte be a lipótmezei Elme- és Ideggyógyintézetbe, majd pedig évtizedeken át látogatta, és anyagilag is támogatta az élete nagy részét különböző intézetekben tengető festőt.
Az elmúlt év kutatómunkája során sikerült hat-nyolc, korábban tévesen leírt vagy ismeretlennek tulajdonított képet Pál munkájaként azonosítani, illetve magángyűjteményekben is felleltünk tucatnyi Pál István-alkotást –, így mára már hozzávetőleg 50 munkáját ismerjük, amelyből 18-at (betegtársak portréi és intézeti életképek) az MTA Pszichiátriai Művészeti Gyűjtemény őriz.
Az MTA Pszichiátriai Gyűjtemény, a Petőfi Irodalmi Múzeum és a Füst Milán Fordítói Alapítvány közös kiállítása egyszerre állít emléket egy ígéretesen induló, de soha ki nem teljesedő festői pályának és egy közel négy évtizedes barátságnak, ugyanakkor bemutatja egy tudományterületeken átívelő, sok izgalmat és örömet rejtő kutatás történetét is.
A kétsíkú kép – Pál István és Füst Milán barátságaMTA Pszichiátriai Gyűjtemény1067 Budapest, Teréz krt. 13.2016.október 7. - november 25.