©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva.

Hogyan rajzoltak ők? Rippl-Rónaitól Vajdáig


A 20. század első felében alkotó legjelentősebb magyar képzőművészek Gombosi György művészettörténész által összegyűjtött rajzaiból nyílt kiállítás Rippl-Rónaitól Vajdáig címmel csütörtökön a Magyar Nemzeti Galériában (MNG).

Szerző: MTI | Forrás: | 2016-11-18 09:19:55

Vaszary János: Három akttanulmány, 1911 © Magyar Nemzeti Galéria

 

Az 1945-ben a holokauszt áldozatául esett Gombosi György a 20. század egyik legnagyobb művészettörténésze volt, aki elsősorban a középkori és reneszánsz itáliai művészetet kutatta - idézte fel a kamaratárlat csütörtöki sajtóvezetésén Zsákovics Ferenc kurátor.

Mint hozzátette, Gombosi György 1934-ben kötött házasságot Beck Ö. Fülöp szobrász lányával, a festőművész Beck Judittal, ettől kezdve kísérte figyelemmel a kortárs művészeti törekvéseket.

A művészettörténész számos alkotóval barátságba került, így az 1940-es évek közepére már a korszak egyik legfontosabb magyar rajzkollekciójával rendelkezett, melyet idén vásárolt meg a családtól az MNG - mondta a kurátor.

Zsákovics Ferenc kiemelte: Gombosi tervszerűen gyűjtötte a rajzművészet alkotásait, a gyűjtemény ezért a kor csaknem valamennyi jelentős magyar képzőművészének rendkívül változatos technikával készített rajzait tartalmazza.

A kiállításon mások mellett Berény Róbert, Czóbel Béla, Derkovits Gyula,  Kernstok Károly, Perlrott-Csaba Vilmos és Uitz Béla festők, valamint Beck Ö. Fülöp, Ferenczy Béni, Medgyessy Ferenc, Vedres Márk és Vilt Tibor szobrászok grafikái, vázlatai, tanulmányai, összesen nyolcvan lap látható 2017. március 19-ig.

Kapcsolódó cikkek:
Az akt nem pusztán pucér nő
Nem epigon!
Kondor-kiállítás nyílik Hódmezővásárhelyen

Cimkék:

    Muzeumok.hu Rss betöltése...