Mednyánszky 121-szer
Nagyszabású Mednyánszky kiállítás nyílt a Virág Judit Galériában
A festő legszebb alkotásait felvonultató kiállítás 2011. október 29. és november 27. között ingyenesen látogatható.
Magyar Múzeumok Online |
2011-11-03 01:20 |
A Virág Judit és Törő István válogatásában bemutatott több mint száz festmény különböző közgyűjteményekből, intézményektől, valamint jelentős magyar és szlovák magánygyűjtőktől érkezett a Virág Judit Galériában megrendezett kiállításra. A Szlovák Nemzeti Galéria több művet is kölcsönzött a tárlatra.
Cseresznyéskert
A festőóriás Mednyánszky különleges ember volt
A filozófia és teológia iránt egyaránt érdeklődő Mednyánszky László a századforduló magyar festészetének egyik legtöbbet vitatott alakja. Arisztokrata származása, bárói rangja ellenére közelebb érezte magát a csavargók és földönfutók világához, mint a felső tízezer zárt kasztjához. A tolsztojánus művész – származását meghazudtolva, sokszor felháborodást, megrökönyödést keltve – rongyosan járt, külvárosi kocsmákat, kaszárnyákat, vidéki útszéli fogadókat látogatott. Lényegében csavargóként élte le életét. Munkásságáról, nézeteiről egyrészt talányos naplójegyzeteiből, levelezéséből kaphatunk képet, másrészt a szélsőségek iránti bizarr vonzódásának lenyomatait festményein is ránk örökítette. Alkatilag olyan nagy művészegyéniségekhez áll közel, mint Csontváry Kosztka Tivadar vagy Gulácsy Lajos zsenije, de elődeinek sorában Munkácsy Mihályt, Paál Lászlót is megtaláljuk. Külföldi hatások közül a barbizoni iskolát érdemes kiemelni, különösen Millet, Corot és Daubigny festészetét. A francia realista művészet mellett erőteljes osztrák hatás is megfigyelhető művészetében: a bécsi hangulatkép-festészet az ő számára már nem a valóság objektív láttatása a cél, helyette szimbolikus tartalmakkal, illetve hangulati elemekkel telíti tájképei világát.
Mednyánszky legnagyobb hatású művei egyedi hangulatú tájképei. Emberkerülő volta miatt a nagyváros légkörét csak rövid ideig bírta, s néhány hónapos megfeszített műtermi munka után rendre visszavonult vidékre. Vándorlásai során bebarangolta az egész monarchiát. A Tátrától a dalmát tengerpartig, Fiumétől Erdélyig szinte valamennyi vidéket megörökítette képein. Mindeközben Pesten és Bécsben egyszerre tartott fenn műtermet.
Jeges patak
A tájat panteisztikus csodálattal és alázattal festette meg. Pályája kezdeti, kissé száraz, szálkás stílusú képeit leszámítva, tájrészleteit a nap- és évszakok változásának milliónyi s pillanatonként változó hangulatelemeiből építi fel. Talán éppen ennek köszönhető, hogy számtalan kortársával szemben nem szűkült be motívumainak és hangulatainak skálája. Épp ellenkezőleg: változatos képi világa a festő természethez fűződő bensőséges viszonyának eredménye. Így jöttek létre különböző méretű és igényű vázlatos és kidolgozott tájképeinek százai, melyek még ma is nagy számban kerülnek elő az ismeretlenségből.
A festő életművére nagy hatást gyakorolt az I. világháború. Mednyánszky idős kora ellenére minden követ megmozgatott, hogy a szolgálatot teljesítő hadifestők egyike lehessen. A háború valamennyi frontvonalát bejárta, óriási mennyiségű vázlatanyagot, s több száz háborús képet hagyva hátra az utókornak. Hadifestményei, mint a pályakép utolsó korszaka az életmű kiteljesedését is jelenti egyben. A megújulásra még utolsó éveiben is képes festő ebben az időszakban olyan festményeket készített, melyeken a korábban szigorúan elkülönülő figurális és tájképi elemek egyszerre vannak jelen.
A kiállítással e különös életű festő legszebb képei előtt kíván tisztelegni a galéria. De nemcsak Mednyánszky népszerűsége teszi aktuálissá a kiállítást. (A Magyar Nemzeti Galériában 2003-ban megrendezett több mint 400 műtárgyat felvonultató Mednyánszky-életműkiállítás óriási népszerűségnek örvendett, a kiállítás nyitva tartásának meghosszabbítására késztetve a rendezőket.) Legalább ilyen fontos szerepet játszott a galéria döntésében, hogy a 2003-as tárlat óta szinte teljesen átértékelődött a festő életműve. A Mednyánszky-kutatás Fogoly
nem kis meglepetésekkel szolgálva, teljesen új képet rajzolt a festő személyiségéről,a teljes életművet létrehozó művészi szerep-vállalásról, valamint a festő korához fűződő viszonyáról. Az sem elhanyagolható, hogy Mednyánszky alkotásai a mai magyar műkereskedelem legnépszerűbb alkotásai közé tartoznak.
Eladhatóságát nagy mértékben javítja, hogy nem csupán Magyarországon, hanem Szlovákiában is nagyon népszerű. Így a meglehetősen nagy életmű – gyakori felbukkanás – ellenére Mednyánszky alkotásai rendre nagy licitemelkedéssel kelnek el az árveréseken. Mérettől függően (20x30cm – 200x100 cm) az 1 és 25 millió forint közötti sávban mozognak olajképei.
A kiállítást reprezentatív album kíséri
A galéria a kiállítással párhuzamosan megjelentetett egy 292 oldalas albumot is, melyben a 121 festmény mellett archív Mednyánszky-fotók, korabeli sajtókritikák, valamint a művész naplójegyzetei, levelei is helyet kaptak. Az elegáns kötetből az is kiderül, hogy az örök vándorúton lévő, nyughatatlan természetű, óriási tudással, műveltséggel rendelkező, másokon mindig segítő Mednyánszky nemcsak az egyik legnagyobb festőnk, hanem egy csodálatos ember is volt.
Téli fák
Ingyenes tárlatvezetés
A galéria munkatársai hetente 4 alkalommal ingyenes tárlatvezetést tartanak. A tárlatvezetések időpontja: szerda, péntek 16.30, szombat, vasárnap 11 órakor. A kiállítás november 27-ig minden nap 10-18 óra között tekinthető meg.
Bővebben: Virág Judit Galéria
1055 Budapest, Falk Miksa u. 30.
Tel/Fax:36-1-312-2071, 269-4681
E-mail:info@viragjuditgaleria.hu, http://www.viragjuditgaleria.hu