A kiállítás célja egy műalkotás megidézése, amely fizikai formájában nincs jelen; pusztán asszociációk segítségével rekonstruálják, ugyanakkor újra is értelmezik annak hangulatát, atmoszféráját. Kiindulópontnak Imre Mariann Szent Cecília című installációját választották, amely a Magyar Nemzeti Galéria állandó kiállításán látható.
Imre Mariann alkotása egy földre helyezett betontestből és egy mennyezetre függesztett plexiből áll, ám a lényeg a két tárgyat – az „égi” és a „földi” testet – összekötő fonalszálak sokasága: a különböző magasságban megkötött csomók a testet elhagyó lelket ábrázolják.
De a fonalszálak utalhatnak akár húrokra is, hiszen a szentként tisztelt szűz és vértanú a zene védőszentje, ábrázolásain gyakran látható lanttal vagy hárfával.
Szent Cecília emberi és szent mivolta között ebben a kiállításban is a fonalak jelentik a kapcsolatot.
A látogatóknak lehetőségük van arra, hogy egy-egy fonalszálat megragadva részt vegyenek a kiállítás végső formájának kialakításában. Az így kialakuló, egyre sokasodó szövetrendszer körbe fonja, egy idő után talán el is takarja majd a választott szövegrészleteket, amelyek ritmusa – Imre Mariann installációjához hasonlóan – a materiálistól az anyagtalan felé halad.
A kiállítás a Budapesti Metropolitan Egyetem integrált társművészeti kurzusának keretében, a Magyar Nemzeti Galéria és a Budapesti Metropolitan Egyetem együttműködésében valósult meg.
Koncepció: VYSZTUP-HORVÁTH Csilla, HORVÁTH Kitti, MAROZSÁN Fanni, SCHUCH Lili
A koncepció kidolgozásában részt vettek: BÁN Attila, DERENÁK Gabriella, GRŐGER Nándor, MAKKOS Zsófia, POLONKAI Kata, TÓTH Adrienn, TÖRÖK Bianka, SÁSDI Laura, SZEIDL Dóra, VÁRKUTI Tünde Krisztina
Projektvezető: László Zsófia
SAJÁT MAGUNKAT SZŐJÜK SZÖVETTÉ Imre Mariann Szent Cecília című műve nyomán Magyar Nemzeti Galéria2017. január 13-20.A tárlat az MNG állandó kiállítási belépőjegyével látogatható.
Kapcsolódó cikkek:
„50 frank jutalom annak, aki elmagyarázza nekünk, mi a dada”
Víg város
BARCSAY 2017
Cimkék:
múzeum,gyűjtrmény, kiállitás