Bakó Ferencre emlékeznek

SÁROSPATAK

100 éve született Bakó Ferenc, a MNM Rákóczi Múzeuma első igazgatója, akit a Múzeumok és Műemlékek Országos Központja (MMOK) 1950. július 1-ével nevezett ki, ez a dátum jelöli egyben a sárospataki múzeum alapítását.

Dr. Tamás Edit 2017-03-30 08:27
Cikk küldése e-mail:

A II. világháborút követően a sárospataki vár az állam tulajdona lett. Hasznosítását a Vallás és Közoktatási Minisztérium hármas céllal tervezte: Rákóczi Múzeum, Írók és Művészek Otthona, Népfőiskola. A múzeum alapításának dátuma 1950. július 1., az első kinevezett múzeumigazgató Bakó Ferenc.

Az 1917-ben született Bakó Ferenc történelem-földrajz szakos tanári oklevelet szerzett Budapesten, a Néprajzi Múzeumban gyakornokoskodott, a Magyar Nemzeti Múzeumban, majd a Néprajzi Múzeumban dolgozott. 1950-ben Patak Bakó Ferenc számára számkivetettségnek számított. Egy olyan múzeum igazgatójává nevezték ki, ami még ténylegesen nem is létezett. Az egyéb körülmények sem voltak szívderítőek.

A Vármúzeum (1951-től hivatalosan Rákóczi Múzeum) a kastély két szárnyában (keleti és északi) és a Vörös-toronyban nyert elhelyezést. Szervezetileg közvetlenül a budapesti központi intézményhez, a Múzeumok és Műemlékek Országos Központjához kapcsolódott. Ugyanakkor Patakhoz tartozott a széphalmi Kazinczy-mauzóleum, de Bakó Ferenc figyelme kiterjedt monoki Kossuth Emlékmúzeumra, a szerveződő tokaji múzeumra, a pácini Mágócsi-kastélyra is.

1950 derekán megkezdődött az első állandó kiállítás rendezése, a műemlék épületegyüttes restaurálása. A Magyar Nemzeti Múzeum adta át Sárospatakra az ún. Dormándi-féle fegyvergyűjteményt. Az Elhagyott Javak Kormánybiztossága révén néhány kastély, kúria ingóságai is bekerültek a múzeumba.

Az első Rákóczi állandó kiállítás 1950. december 17-én nyílt meg. Az állandó kiállítás 18 helyisége mellett 3 helyiségben időszaki kiállításokat rendeztek. 1950-ben 566, 1951-ben 27 585, 1952. I. félévében 17 950 látogatója volt a múzeumnak.

Bakó Ferenc két és fél év után 1952. november 21-én adta át a Rákóczi Múzeumot utódának. Sárospatakon kezdődött önálló muzeológiai munkássága, mely aztán Egerben teljesedett ki. Több mint negyedszázadig (1952-1979) volt az egri Dobó István Vármúzeum igazgatója, 1962-től a Heves megyei múzeumi szervezet vezetője. Néprajzkutatójaként neve eggyé vált a palóckutatással. 1974-ben kandidátusi fokozatot, 1988-ban akadémiai doktori címet szerzett. Cikkek, könyvek, előadások és kiállítások őrzik széleskörű életművét. 1995-ben a Magyar Múzeumok című folyóirat hasábjain megírta sárospataki visszaemlékezéseit.

A Bakó Ferencre emlékező kiállítást Kuzsmiczki Eszter, Leskó Andrea, Dr. Tamás Edit, Váradi László készítette. A kiállítás 2017. május 14-ig várja a látogatókat a MNM Rákóczi Múzeumában Sárospatakon.

„Csak a kincs mesél”- Avarok aranya Miskolcon

KIÁLLÍTÁS

A kora-középkori Európa leggazdagabb kincslelete, a „nagyszentmiklósi kincs” látható, sőt, le is rajzolható a miskolci Herman Ottó Múzeumban.

2017. március 03. Szathmáry-Király Ágnes

Kincses Kecskemét

KIÁLLÍTÁS-ELŐREJELZÉS

Kincses Kecskemét címmel egyedülálló, az elmúlt tíz évben feltárt régészeti és történeti műtárgyakból válogatott kiállítás nyílik pénteken a Cifrapalotában.

2017. március 03. MTI

Megnyílt a 35. Magyar Sajtófotó!

KIÁLLÍTÁS

Több mint 360 fénykép látható a Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központban!

2017. március 03. MTI - MMO
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...