|
©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva. |
Álomutazások
A göteborgi Világkultúra Múzeum 2004-ben nyitotta meg kapuit. A városi etnográfiai múzeumból átalakult modern intézmény a globalizáció társadalmi változásait célozta meg.
Szerző: Szeljak György | Forrás: | 2012-03-21 12:00:44
A Destination X című provokatív kiállítása az utazásról, az úton levésről szól. A tömeges és egyre gyorsuló mobilitás ma a globalizálódó világ egyik legjellemzőbb jegye. Vajon miért utaznak, vándorolnak az emberek? – teszik fel az elsőre talán kissé banálisnak ható kérdést a rendezők. Mi ösztönözte a középkor és újkor utazóit, kalandorait, jámbor zarándokait, és mi hajtja a ma tömegturistáit, hátizsákos utazóit, migránsait és menekültjeit? Mi az, ami után kutatnak, vágyakoznak? Egyszóval: mit jelent úton lenni? Milyen motivációk, álmok, várakozások sűrűsödnek össze egy-egy utazásban, legyen szó egy középosztálybeli nyugat-európai család egzotikus tengerparti nyaralásáról vagy egy fekete-afrikai menekült elkeseredett próbálkozásáról, hogy valahogy eljusson az Unió területére? Miért vesszük annyira természetesnek, hogy bizonyos utazási formák szabadok és támogatottak, mások viszont illegálisak? Egyáltalán megőrizhetjük-e felfedezési vágyunkat, motivációinkat anélkül, hogy a világot puszta fogyasztási cikknek tekintsük?
De helyet kap a térben például Michael Schroeder kerékpárja is, amivel Spanyolországtól Kínáig és Szenegálig bejárta a világot. Pontosabban bejárták, ahogy személyes vallomásából kiderül: „Együtt álltunk meg és együtt száguldottunk. Együtt tűzött minket a nap, viharban és hóesésben mentünk előre, gyakran elestünk, vér izzadság és olaj borított minket, de újra és újra felálltunk és elindultunk”.
Hideg víz és „úszómedence”
A kiállítás talán leginkább torokszorító részei azok a kortárs művészeti alkotások, amelyek a különböző utazási formákat és célokat állítják éles kontrasztba egymással. Rogelio López Cuenca (Spanyolország) a reklám- és turistaipar képei illetve a dokumentumfotók szoros szembeállítása által teremt feszültséget. Fotóin az utazás és a víz korántsem egyértelmű kapcsolatát mutatja be.
Az egyik képen egy úszómedencében vidáman lubickoló turistacsoportot látunk, talán egy tunéziai turistaparadicsomban. Mellette egy feltételezhetően Észak-Afrikából elindult menekülő csoport, amelynek zsúfolt lélekvesztője a hosszú út után végre partot ér valahol. Egy másik képen a Davidoff cég Cool Water parfümjét reklámozó, a tengerből kilépő férfimanöken nedves arca, mellette egy menekült partra sodródott hulláját emelik ki a hideg vízből.
Megpróbáltatások és remény
Mexikó és az Egyesült Államok közötti országhatár a föld egyik legforgalmasabb határszakasza, az illegális bevándorlók többsége itt próbálnak bejutni az Államokba. Az amerikai kormány becslése szerint évente úgy 300-400 ezren. A több mint háromezer kilométeres határszakasz nem csak fizikai értelemben különít el egymástól világokat. Északról nézve sokaknak ez a civilizáció és a barbárság közötti határ, a délről érkező népvándorlási hullámok elleni utolsó védvonal. Délről nézve viszont a remény, az új, boldogabb élet, az anyagi biztonság előtt álló akadály, amiért napról napra férfiak, nők és gyerekek ezrei vállalják a határátlépés kockázatát, a sivatagi bolyongást, az életveszélyt.
A száműzetés-projekt
Kapcsolódó cikkek:
A hegy beváltatlan ígérete
Emberek az állatkerti kifutón
Vörös múzeumok
Cimkék: