A császár kulturális fővárosa

Vendégjáték Ausztriában

A Szépművészeti Múzeum gyűjteményének jeles darabjai szerdától Linzben vendégszerepelnek.

Magyar Múzeumok Online 2012-05-15 08:00
Cikk küldése e-mail:

 Több mint száz, a Szépművészeti Múzeum gyűjteményéből kölcsönzött manierista műalkotás gazdagítja a linzi Schlossmuseumban nyíló, A Császár kulturális fővárosa – Linz 1600 körül című kiállítást.  A Budapestről kölcsönzött, itáliai, németalföldi és német művek II. Rudolf császár korának udvari művészetét segítik nemzetközi kontextusba helyezni. A csaknem 200 művet bemutató kiállítást a Schlossmuseum nemrég megnyílt új épületszárnyában május 15-én Peter Assmann, a Felső-ausztriai Tartományi Múzeumok igazgatója, Baán László, a Szépművészeti Múzeum főigazgatója, Johannes Ramharter, a kiállítás kurátora, és Josef Pühringer, Felső-Ausztria tartományi vezetője nyitja meg.

A Szépművészeti Múzeum igen jelentős részvételével megrendezett kiállítás két részből áll. Az egyik rész anyagát maga a linzi kastélymúzeum és más felső-ausztriai tartományi múzeumok adják. Ez a rész dinasztia-, kultúra- és várostörténeti bemutató, Linzről, mint a Habsburgok egyik kevéssé ismert székhelyéről, valamint magának a városnak 1600 körüli kereskedelméről, nemességének és polgárainak mindennapi életéről nyújt képet. A korszak megválasztásában nem kis szerepet játszott, hogy II. Rudolf császár épp ebben az időben építtette újjá és rendeztette be a linzi rezidenciát. A kiállítás másik részét szolgáltatja a Szépművészeti Múzeumból kölcsönadott 109 manierista stílusú műalkotás: 53 festmény, 16 rajz, 40 metszet és 10 szobor. Ezek a művek a korszak linzi kultúráját nemzetközi összefüggésbe helyezik, és nem keveset közülük épp II. Rudolf császár udvari művészei készítettek. Itáliai, németalföldi és német mesterektől egyaránt jelen lesznek vallásos tárgyú, mitológiai, allegorikus témájú, valamint tájat, zsánerjelenetet és csendéletet ábrázoló képek, grafikák és kisplasztikák.

A manierista művészek a reneszánsz után a szépség új eszményeit keresik, alkotásaik nem egyszer mesterkélten kifinomultak, játékosan intellektuálisak, vagy éppen szeszélyesen bizarr hatásúak. Közös bennük a mesterségbeli tudás magas szintje. A Szépművészeti Múzeumnak köszönhetően Linzben többek közt Bronzino, Garofalo, Moroni, Vasari, Tintoretto, El Greco, Jan Brueghel, Maerten van Heemskerck, Spranger és Hans von Aachen festményei, Pontormo, Parmigianino, Salviati, Joseph Heintz, Hendrick Goltzius és Aegidius Sadeler grafikái, valamint Sansovino, Giambologna és Adriaen de Vries műhelyéből származó kisbronzok kerülnek a közönség elé.

A császár kulturális fővárosa – Linz 1600 körül
2012. május 16.-augusztus 26.
Kiállítás a linzi Schlossmuseum-ban a budapesti Szépművészeti Múzeum és a Felső-ausztriai Tartományi Múzeumok együttműködésével.

A budapesti „mega-projekt” Londonban

The Art Newspaper

A Szépművészeti Múzeum és a Magyar Nemzeti Galéria gyűjteményeinek összevonása, valamint az új múzeumépület terve a nemzetközi sajtóban sem maradt visszhangtalan!

2011. november 11. Magyar Múzeumok Online

A hegy beváltatlan ígérete

Dokumentation Obersalzberg

A mai generáció két új nyomot hagyott a hegyen és környékén: a Dokumentation Obersalzberg az Institut für Zeitgeschichte, München–Berlin által gründolt múzeum, míg a Berchtesgaden Leter-Continental Resort az...

2011. április 04. Bódai Zsuzsanna

Magyar ásatás Egyiptomban

Élő MúzeumCafé

A Szépművészeti Múzeum első egyiptomi ásatása 2008 óta zajlik Kairótól délre, a Fájjum-oázis, a mai el-Lahun falu mellett elterülő rommező 1600 hektárnyi területén.

2012. január 01. Horváth Zoltán
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...