Diszkoszvetők párbeszéde

A British Museum is készül a Londoni Olimpiai Játékokra

Az olimpia közeledtével a múzeumban is több sport témájú kiállítás nyílt.

Szeljak György 2012-07-04 11:19
Cikk küldése e-mail:

 

Minden út a szigetországba vezet

 Az olimpia közeledtével a British Museumban is több sport témájú, kifejezetten az olimpia tiszteletére rendezett kiállítást láthatnak a látogatók. Már február 8-án megnyílt a 2012. évi nyári olimpiai és paraolimpiai játékok érmeit és az olimpiai mozgalom angol vonatkozású érdekességeit bemutató kiállítás. A Rio Tinto multinacionális bányatársaság által szponzorált tárlat bemutatja az aktuális olimpiai érmek készítésének folyamatát, kezdve a társaság utahi és mongóliai bányáiból kinyert alapanyag feldolgozásától David Watkins és Lin Cheung dizájnerek megvalósult ötletein át a Királyi Pénzverde munkájáig.

A történelmi visszatekintés fókuszában Nagy-Britannia és az olimpiai mozgalom kapcsolata áll. A modernkori olimpiai játékok egyik előfutáraként tartják számon az 1850-től Wenlockban megrendezett sporteseményt, amelyen 1890-ben Pierre de Coubertin báró is részt vett, majd hatására kezdett bele az olimpiai játékok újjászervezésébe. A paraolimpia kezdetei szintén a szigetországba vezetnek, 1948-ban Buckinghamshire-ben, a Stoke Mandeville kórházban rendeztek először sportversenyeket második világháborúban megsebesült katonák számára.  E két szimbolikus helyszínről kapták a 2012-es olimpia kabalafigurái a Wenlock és Mandeville nevet. A tárlaton bemutatják a Londonban rendezett 1908-as és 1948-as olimpiai, valamint az 1960-as és 1984-as paraolimpiai játékok érmeit is.

 

Ókori sztár-tárgyak a múzeumi ösvényen

 Június 1-én nyílt meg a Győzelem az ókori játékokon című múzeumi ösvény, amely tizenkét ókori játékokkal kapcsolatos sztár-tárgyat mutat be az érdeklődőknek. A földszinti és emeleti tér különböző pontjait érintő ösvény kiindulópontja a múzeum egyik büszkesége, a modernkori játékok szimbóluma, a diszkoszvető szobra. Az ún. Townley Discobolus az elveszett görög szobor egyik legismertebb római márványmásolata, amely 1791-ben került elő a Hadrianus-villából. A látogatók emellett láthatnak még sportjelenetekkel teli amforákat, Herkulest ábrázoló mozaikot, vagy megtekinthetik a klasszikus görög márványszobrok egyik legszebb darabját, a Szicíliából erre az alkalomra kölcsönzött un. Motya-i kocsihajtó alakját is. Az Angliában először kiállított szobrot valószínűleg az olimpiai győzelem emlékére a szicíliai görög városban élő győztes vagy az őt ünneplő városa állíthatta.

 

A felöltöztetett diszkoszvető

 Mürón elveszett diszkoszvetőjének római másolatai rendre fontos szerepet játszottak  a modernkori olimpiák kontextusában. A nácik számára a szobor a német emberideált testesítette meg, és helyet kapott Leni Riefenstahlnak a Berlini Olimpiáról készült 1936-os filmjében is. A legelsőként megtalált szobormásolatot, az ún. Discobolus Palombara-t, nem kis felháborodást keltve sikerül Hitlernek megvásárolnia Olaszországtól 1938-ban, hogy aztán előtte pózolhasson a muncheni Glyptothek-ban. Az 1948-as Londoni Olimpián pedig a már említett Townley Discobolus kapott központi helyet, a szabadság és a demokrácia ókori szimbólumát látták benne a második világháború pusztításai után.

A kulturális ikonná vált szobor újabb értelmezését adja most a kortárs kínai szobrász, Sui Jianguo felöltöztetett diszkoszvetője, amit a 3. teremben állítottak ki szeptember 9-ig.  „Be akartam mutatni, hogy önreflexív módon képes vagyok túllépni a művészeti akadémián elsajátított szemléleten és a szocialista ideológián. A saját művészeti utamat akarom megteremteni.” – nyilatkozta a művész.

A Townley Discobolus és Sui Jianguo alkotásának egymás mellé állítása az ősi és a modern, a kelet és a nyugat közötti kulturális párbeszéd izgalmas lehetőségét teremti meg.

 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...