©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva.

Utcadivat a templomban


100 év divatkörképe, ami az utcán hever. Kiállítás a Kiscelli Múzeumban.

Szerző: Heilmann Anna | Forrás: | 2012-07-06 11:01:06

A divattal foglalkozó és ruhatörténetet is bemutató kiállítás ritkaságszámba megy manapság Magyarországon (sajnos). Üde színfoltot jelent azonban a Kiscelli Múzeum barokk stílusban megépített trinitárius kolostori templomterébe szervezett STREET FASHION MÚZEUM – Utcai divat egykor és ma című interaktív tárlata.

Simonovics Ildikó, aki a Magyarországon elsőként megrendezett utcai divattal foglalkozó kiállítás kurátora és a Street Fashion Budapest projekt megálmodója, az utóbbi időben fantasztikus eredményeket ért el a magyar divattörténet népszerűsítésében. A 2010-ben elindított SFB (Street Fashion Budapest) online felületű fotógyűjtemény – mely a MADOK-program támogatásával jött létre – komoly segítséget nyújt a mai (és még nagyobbat a jövőbeli) szociológusok, életmódkutatók, divattörténészek és a divat más közegében dolgozók számára. A projekt honlapjára feltöltött, a 21. század magyar fővárosra koncentráló fényképek korosztálytól független stíusvariációkként, a hely, a márka megadásával pedig kordokumentumokként is funkcionálnak.

A nemzetközi streetfashion-oldalak (Sartorialist, Garance Doré) elterjedése után hazánkban is megjelentek az egyre nagyobb népszerűségnek örvendő magyar stylistok, „fashioniszták” manírtól és póztól mentes, a személyes és egyedi divatot megörökítő és közvetítő honlapjai.

 

Divatos dialógus

Az interaktív elemekkel gazdagított tárlat két egységből áll, az Utcadivat ANNO rész az 1900-as évek kezdetétől veszi sorra a korabeli ruházkodás elengedhetetlen kellékeit, emellett az Utcadivat

A kiállításon szereplő fotográfiák egy része az SFB oldalról, valamint a Fortepan online privátfotókból álló gyűjteményből származik, amely mintegy 17 061 archív fotokópiát tartalmaz. A templomtér falain látható tablók bemutatják többek között az 1920-as évek ballonkabát-viseletét, amely mellett látható a mai „verziója”. Találkozhatunk az 1896-as millennium idejének közkedvelt magyaros díszruhájával, az 1900-as évek divathölgyeinek kedvelt szabásformáival, a garszon nőkép elsőszámú kiegészítőjével, a cloche-sal, azaz a harangkalappal, az 1910-es évek slágerével, a korszakban veszélyesen merésznek tartott bukjelszoknyával. Ízelítőt kaphatunk az 1920-as évek színvilágából és anyaghasználatából, az 1930-as évek fiú- és férfinadrágjainak és a nyáron hordott kerek, girardi szalmakalapjának viseletkultúrájából. Megismerkedhetünk az 1940-es évek csábító vampjának szőrmeruháival, vagy a Mary Quant walesi divattervező nevéhez köthető miniruhákkal, az 1970-es évek szőrmecsodáival és a charlie-frizurával, vagy a 80-as évek sztárjának (vagy inkább rémének számító) válltömés térnyerésével is.

 

Légy a magyar divattörténet részese!

A tárlat minden ízében modern kíván lenni: az aktívabb látogatók otthagyhatják régi vagy egészen új és kedvenc ruhadarabjukat, melyek a kiállítási kollekcióban saját kartonnal és iktatószámmal múzeumi tárggyá avanzsálnak. Az SFB honlap pedig folyamatosan várja a regisztrált felhasználókat, divatkövetőket és divatos ötletadókat!

A FashionDays.hu főtámogatásával létrejövő kiállítás kiegészül sminktanácsadással, tárlatvezetéssel és a viseletgyűjtemény javára rendezett jótékonysági árveréssel, mely július 19-én, csütörtökön 18 órakor veszi kezdetét.

A kiállítás 2012. augusztus 21-ig hétfő kivételével mindennap megtekinthető a Kiscelli Múzeumban (1037 Budapest, Kiscelli utca 108) 10-től 18 óráig.

 

Fotó: Fortepan, az utolsó magántulajdon

Kapcsolódó cikkek:
Ha divat, akkor múzeum!
A szépség katartikus pillanatképei
„Nem lepkegyűjtő vagyok, hanem raktárgyűjtő”

Cimkék:
Kiscelli Múzeum, divat, divattörténet

    Muzeumok.hu Rss betöltése...