Prokopp Sándor (1887-1964) az 1912-es stockholmi olimpia céllövő bajnoka volt. Kevesen hallottak róla, és még kevesebben tudják, hogy a Budapest melletti kis település, Pestszentlőrinc lakosa volt. Személyére és életének feldolgozására a helytörténeti gyűjtemény egyik nyugalmazott munkatársa hívta fel a figyelmet. Kovács Márk – a XVIII. Kerületi Pedagógiai és Helytörténeti Gyűjtemény történész-muzeológusa – maga is sportember volt, egyben a gyűjtemény sporttörténettel foglalkozó szakembere, aki 2011 tavaszán-nyarán kezdte meg a több hónapig tartó kutatást. Felvette a kapcsolatot Prokopp Sándor fiával, dr. Prokopp Lászlóval, aki az olimpiai bajnok édesapjáról számos fotót és dokumentumot gyűjtött össze. Ezt a hagyatékot Márk a helytörténeti gyűjteményben, az Országos Széchényi Könyvtárban és a Magyar Országos Levéltárban folytatott kutatásaival egészítette ki. Hivatkozásai többek között ritka, egy példányban létező szabályzatokat, visszaemlékezéseket is tartalmaznak.
A kiadvány fülszövege érzékelteti, mennyire közel állt a téma a fiatal muzeológushoz: „Ki is volt ez a szimpatikus, szemüveges fiatalember, aki az 1912-es stockholmi olimpián a hadipuska 300 méteres számában aranyérmet nyert? Hogyan kötődik a sorsa Szemere Miklóshoz, és az általa életre hívott Lövöldéhez? Milyen körülmények között vesztette el Nagyenyed utca 21. sz. alatti házát?” Majd az ajánló: „Ajánljuk minden, kerületünk sporttörténete és az olimpiai bajnok élete iránt érdeklődőnek.” Prokopp Sándor életét feldolgozó kiadvány hiánypótló, dicső kis szelete Pestszentlőrinc sporttörténetének.
Kerületi olimpikonok kiállítás
Kovács Márk először egyetemi hallgatóként kezdett foglalkozni az olimpiák történetével. Eredetileg – mielőtt a helyi sporttörténet mellett tette le voksát – A Magyar Olimpiai Bizottság története 1944-ig témában tervezte muzeológia szakdolgozatát. Pár évvel később, a 2012-es olimpia apropóján, sporttörténeti érdeklődésére és kutatásaira, illetve korábbi kiállítás rendezői tapasztalataira tekintettel kapott felkérést a helyi önkormányzat sport csoportvezetőjétől egy közös olimpiai kiállítás megrendezésére. Márk nagy odaadással kezdte meg a munkát. 2012 elején áttanulmányozta az újkori olimpiák történetét, összeállította a helyi olimpikonok listáját, átnézte a kerületi újságokat, és kigyűjtötte a kapcsolódó cikkeket.
Május elején kereste meg Márk Szávai Csaba, Balogh Gábor, Zsíros Tibor, Szabó János olimpiai bajnokokat. Interjút készített velük és relikviákat gyűjtött. Prokopp Sándor fiával, Lászlóval apja életét feldolgozó írása kapcsán már többször találkoztak. Márk a családdal jó kapcsolatot alakított ki. Ennek köszönhető, hogy a Prokopp család a kiállításra a meglévő anyagokon kívül továbbiakat is kölcsönzött, színesítve ezzel a tárlatot. A kutatás következő állomása a speciális olimpiákon kiemelkedően szereplő kerületi Speciális Szakiskola és Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézmény volt. A „SOFI-sok” szívesen segítettek a korábban – pályázatok keretében – számukra számtalan múzeumpedagógiai foglalkozást tartó muzeológusnak.
A május 15-i megnyitót megelőző napokban intenzíven, késő estébe nyúlóan dolgoztunk. A kiállítási arculat meghatározása, a tablóanyag összeállítása és megszerkesztése, a vitrinek szállítása szerda, csütörtök és pénteki napokra esett; a kiállítás helyszínén kezdődő munkálatai, a paravánok dekorálása, a tárgyak válogatása, fotózása és listázása, illetve a vitrinrendezés hétvégére esett. Mivel az utolsó napokban még érkeztek anyagok, a kiállítás építése csak kedden délelőtt fejeződött be. Márk mindvégig fáradhatatlanul, nagy lelkesedéssel irányította a csapatot. Vidámsága és töretlen optimizmusa, sajátos humora miatt jó hangulatban dolgoztunk, rengeteget nevettünk. Keddre maradt a tablók akasztgatása és a tárgyfeliratok kigyártása. A délutáni megnyitón olimpikonokkal, iskolásokkal, érdeklődőkkel és kollégákkal telt meg a művelődési ház nagyterme. A hivatalos beszédek alatt Márk Zsíros Tibi bácsi olimpiai bajnok kosárlabdázó mellett ült, majd ezt követően a megnyitón megjelent olimpikonokat kísérte végig a kiállításon. Mindenkire szánt időt, mindenkivel beszélgetett. A rendezvény nagyon sikeres és jó hangulatú volt.
Másnap nem értünk rá: múzeumpedagógiai foglalkozást tartottunk, és a Múzeumok Majálisára készültünk, a kitelepüléssel voltunk elfoglalva. A kiállítás ünneplésére így a következő hét pénteki napját jelöltük ki. Az elismerés és értékelés Márk rosszulléte miatt azonban elmaradt. Márk május 23-án elhunyt.
A gyűjtemény és a polgármesteri hivatal sport csoportvezetője kezdeményezésére a fiatalon elhunyt muzeológus, Kovács Márk részére az önkormányzat polgármesteri elismerő oklevél adományozását tervezi.
Kovács Márk muzeológus 2012. május 23-án hunyt el. Szöveges nekrológja a museum.hu oldalon olvasható, szubjektív képes nekrológja a Magyar Múzeum Képgalériájában.
Kapcsolódó cikkek:
Panelek között, otthon
Az érettségi megkezdődött
Tárgy: a pedagógia
Cimkék: