|
©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva. |
Emberek a „nagy térben”
Románok, németek, romák, törökök, tatárok, székelyek, horvátok, szerbek, szlovákok, gagauzok. Különböző etnikumú emberek élnek együtt – közöttünk, Európában. A Néprajzi Múzeumban nyílt kiállításon Frank Gaudlitz több mint kilencven fotójáról néznek ránk.
Szerző: Magyar Múzeumok Online | Forrás: | 2012-07-20 08:32:07
Frank Gaudlitz 2006 és 2008 között, a Casa mare („A nagy tér”) projekt során azokat az európai területeket utazta be, ahol különböző etnikumok élnek együtt. A fotográfus kilométerek ezreit tette meg Európa keleti – délkeleti régiójában azért, hogy a vele kapcsolatba került helybéli embereket saját otthonukban, legszebb szobájukban, legjobb ruhájukban fényképezhesse le. Erdélyben románokat, németeket, magyarokat és romákat, Dobrudzsában törököket, tatárokat, muszlim romákat, aromunokat, németeket, lipovánokat és ukránokat, Magyarországon a magyarok mellett székelyeket, németeket, hollandokat, horvátokat, szerbeket és romákat, Moldovában román moldvaiakat, oroszokat, gagauzokat, a Vajdaságban szerbeket, horvátok, szlovákokat, németeket, magyarokat, ukránokat és romákat fényképezett.
Gaudlitz járt falvakban és városokban egyaránt, és mindenhol egész alakos, színes felvételeken örökítette meg azokat a különböző korú, képzettségű, társadalmi helyzetű és vallású embereket, akikkel találkozott. A felvételek a kölcsönös bizalomra épültek, és a lakásokban, a legszemélyesebb életterekben készültek. A fényképeken különleges jelentőséget kapott a „tisztaszoba"; az a tér, amelyet csak ünnepi alkalmakkor használnak, és amelyet a kulturális identitások anyagi megnyilvánulásai: szőnyegek, szentképek, függönyök, családi fotók gazdag és egyedi ornamentikája díszít. Ezekben a különös forma- és színvilágú helyiségekben készültek az ünnepi ruhás felvételek. A Casa mare projektben a fotós nem váratlan találkozás során kapta lencsevégre a szereplőket, azok tudtak érkezéséről, és volt idejük felkészülni. Sõt, Gaudlitz kérte is őket, hogy „szedjék rendbe" magukat a fotózásra, öltözzenek jó, azaz ünnepi ruhájukba. A portrék szereplőinek ruházata önképükről, a szépségről alkotott elképzeléseikről és társadalmi státuszuk sokféleségéről egyaránt tanúskodik.
Végignézve Frank Gaudlitz fényképeit, sokat tanulhatunk Európáról és az európaiakról. Az utóbbi években az Európai Unió olyan államokat vett fel tagjai közé, amelyeket sokáig a vasfüggöny rejtett el. A régi határok megszűntével, új államok kialakulásával tudunk-e többet tágabb régiónkról, mint korábban? Vajon mennyire ismerjük ki magunkat saját kontinensünkön? Létezik-e, és ha igen, hol található Besszarábia, Vajdaság, Máramaros, vagy a német nyelvsziget „Sváb Törökország”? A Gaudlitz által bejárt régiók természetesen léteznek, és az emberek, akiknek portréját, lakását bemutatja, többségében éppen úgy az Európai Unió polgárai, mint mi magunk. Kelet-Európa kulturális és etnikai geográfiája nem követi a politikai határokat, a Casa mare képei pedig nem veszik figyelembe a nemzetállamok határait, hiszen Európa ezen részét az etnikai változatosság és a kulturális sokszínűség jellemzi. Valószínű, hogy ezek a kisebbségi hagyományok idővel megkopnak majd, hogy a nyugati civilizáció és az uniós szabályozások halványítani fogják ezt a sokszínűséget. Ugyanakkor a nemzetállami határok feloldásával esély nyílik a kisebbségek szabadabb kibontakozására. Még nem tudhatjuk, hogy mi lesz a folyamat vége. Frank Gaudlitz képei mindenesetre elgondolkodtathatnak a hagyomány és modernitás bonyolult viszonyáról, a kulturális identitás és a változás sokféleségéről a mai Európában.
A kiállítás 2012. július 19. – október 26. között látható a Néprajzi Múzeumban.
A tárlat a berlini Európai Kultúrák Múzeuma és a Néprajzi Múzeum együttműködésében jött létre. Rendező: Beate Wild. A Casa mare projekt létrehozója a berlini Európai Kultúrák Múzeuma Kelet-Közép- és Délkelet-Európa Koordinációs Központja.
Kapcsolódó cikkek:
Kiderült, milyenek is a finnek!
Kaurik a nagyító alatt
Kiderült, mi lesz idén a Néprajzi Múzeumban
Cimkék:
fotó, Európa, nemzetiségek