©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva.

Megállás nélkül


Polgár, polgárság - e fogalmakat különösen sokat halljuk és használjuk a rendszerváltozás óta. De vajon tudjuk-e, miről is van szó, mit jelentenek ezek a kifejezések? Erre is választ kaphatunk a kiállításból.

Szerző: Basics Beatrix | Forrás: | 2010-09-06 14:03:36

A lehetőségek országa - Polgárosodás a 19. századi Magyarországon kiállítássorozat a "polgár" fogalmat helyezi a középpontba: bemutatja, milyen jelentősége volt a polgári mentalitásnak és értékrendnek ebben az időszakban.

A Nemzeti Kulturális Alap 2010-ben kétéves átfogó programot indított A felemelő század címmel. A program a 19. század művészeti, kulturális, művelődési, intézményi és társadalmi értékeit helyezi a középpontba. Az egyedülálló kezdeményezés múzeumi, zenei, irodalmi, építészeti és közművelődési programok sorával tiszteleg a 19. század sikerei, vívmányai előtt, egyúttal üzen a 21. századnak. A program részeként 2010. június 19-én egy több mint egyéves vándorkiállítás indult útjára.

Az elmaradhatatlan meglepetés

Az első helyszínen 2010 júniusában nyílt meg a kiállítás, a Múzeumok éjszakája program keretében, míg az utolsón, 2011. év októberének végén zárnak majd. A "felemelő század" eredményeivel mindenütt ugyanazon hat történet révén találkozhatnak a látogatók. Ezekhez az egyes helyszínek további történetekkel csatlakoznak, amelyeket csak az adott helyszínen ismerhet meg a közönség. Bemutatásuk nem csak a műtárgyak és dokumentumok segítségével történik: interaktív eszközök, hang- és képanyag, a 21. századi leszármazottakkal készített interjúk teszik teljesebbé a tárlatokat. A múzeumpedagógiai program mellett a szintén a NKA által támogatott levéltári kutatások anyagára épülő konferenciák és további programok bővítik a projekt gazdag kínálatát.

A 2010-11. évi vándorkiállítás a megyei múzeumok szervezésében valósul meg, folytatva az eddigi sikeres vándorkiállítások (A szecesszió vidéke - a vidék szecessziója, Gyermekemet az országért - a tatárjárás, Mátyás országa, Ilyen tavasz csak egy volt életemben) hagyományát. A helyszínek kiválasztásában fontos szerepet kapott az együttműködés a megyei levéltárakkal, mind a tématervek elkészítésében, mind pedig a műtárgyanyag kiválasztásában, feldolgozásában. Az öt magyarországi és a két külföldi helyszín, a bemutatott anyagok jelentősége és sokszínűsége, valamint a teljes sorozat több mint egyéves időtartama jó lehetőség a különböző régiókban élő, különböző érdeklődésű célközönség eléréséhez. A kiállítássorozathoz készült katalógus a maga nemében egyedülálló vállalkozás emlékét őrzi meg: a magyar történelem második legsikeresebb évszázadának változatos és újfajta képét adja, miközben igazolja, hogy a múzeumi kiállítás összetett munka: egyszerre tudományos feldolgozás, megőrzés, tanítás és szórakoztatás.

Ki vár Nagycenken?

A második helyszínen, a nagycenki Széchenyi István Emlékmúzeumban augusztus 19-én nyílt meg a kiállítás. Itt két olyan, nemcsak helyi, hanem országos jelentőségű téma kapcsolódott a kiállítás mindenütt megtekinthető anyagához, amelyek műtárgyaikkal, dokumentumaikkal jól illusztrálják a Soproni Múzeum különlegesen gazdag gyűjteményét.

A kéményseprőből lett restaurátor

Kapcsolódó cikkek:

Cimkék:

    Muzeumok.hu Rss betöltése...