Képkockák a Tiszazugból

Múzeumi puzzle

A Peremlétben?! című, a Tiszazug településeinek földrajzi, történeti, néprajzi alapkutatását megcélzó projekt egyik akkordja, a tiszaföldvári Tiszazugi Földrajzi Múzeumban 2010. augusztus 17-én megnyílt fotókiállítás.

Aranyos Sándor 2010-08-22 14:19
Cikk küldése e-mail:

A tárlat a lakáskultúra 20. századi változásainak momentumait ragadja meg, a kiállítást rendezők által készített felvételek, archív, illetve a kutatásokban közreműködő személyek fényképgyűjteményeiből, valamint a térség múzeumi archívumaiból válogatott fotográfiákkal.

 A Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Múzeumok Igazgatósága által, 2007-ben indított öt éves, az OTKA által támogatott kutatási program részeként került megrendezésre a Tiszazugi Képkockák című időszaki kiállítás. A Martfű, Tiszaföldvár, Cibakháza, Nagyrév, Tiszainoka, Kungyalu, Tiszakürt, Cserkeszőlő, Tiszaug, Tiszasas, Csépa és Szelevény településeket megcélozó kutatás, több tárgykörre bontva tárja fel a kistáj már csak nyomokban megtalálható tradicionális vonásait. E kulturális értékek közreadásával próbálnak kiutat keresni, válaszlehetőséget adni a vizsgálatokban résztvevő néprajzosok, történészek, földrajzosok arra a kettős reagálási lehetőséget is magában rejtő "talányra", melyet a cím rejt: Peremlétben?!

A kutatásról

A dr. Bereczki Ibolya által irányított tárgykör, a lakáskultúra 20. századi változásait helyezi fókuszba, arra keresve a választ, hogyan valósítja meg önmagát az egyén saját, vagy akár bérelt házán, lakásán belül, milyen életstratégiát alakít ki a nagy történeti kataklizmák hatására a 20. században, és erről hogyan árulkodik környezete. A Debreceni Egyetem Néprajz Tanszékének diákjai (Szászfalvi Márta, Sándor Eszter, Tóth Zsuzsanna, Kavecsánszki Máté, Aranyos Sándor) segítségével a kérdéskört különböző aspektusokból sikerült megközelíteni. Így került középpontba: a gyermekszoba mint az individualizáció által előhívott lakrész; a szakrális tér megváltozása; a lakások falát díszítő képek; a falusi turizmus következtében módosuló lakásbelső és a modernizáció - elsősorban az elektrifikáció, de az infrastruktúra kiépülésével jelentkező minden további, az átalakulást generáló tényező is - amely a 20. században jelentős hatást gyakorolt a mindennapi életvezetési stratégiákra.

A kiállításról

 Bereczki Ibolya és a debreceni hallgatók kétéves együttműködésének gyümölcse a Tiszaföldváron megrendezett fotótárlat. A dokumentum értékű saját maguk készített állóképeket, Király Lajos tiszaföldvári fényképész néhány képével, a kunszentmártoni Helytörténeti Múzeum, a szolnoki Damjanich János Múzeum adattárában lévő régi felvételekkel, illetve a kutatásokban adatokkal szolgáló személyek családi gyűjteményéből kiválasztott fényképekkel megfűszerezve állították össze. A tíz tematikus egységre bontott tárlat anyaga, az egyes témákat követi. Minden üveglap mögött, a néhány soros magyarázó szövegek a tablón elhelyezett képek mondanivalóját foglalják össze, melyek felhívják a figyelmet a korszakot gyökeresen átalakító változásokra. A Tiszazugról készült tájképekkel, elcsípett hangulatfotókkal, arcokkal és a tájra legjellemzőbb épületekről készített felvételekkel a kérdésköröket keretbe zárva, kerek egésszé formálták az összképet a látogatók számára. A 34 tablón bemutatott 99 képen túl, egy digitális fotókereten tovább pörögnek a kiállítást rendezők képei. Gere Péter, a Tiszazugi Földrajzi Múzeum történész muzeológusa az archív felvételekből készített egy kisfilmet, mely segítségével időutazáson vehetnek részt a fiatalabb látogatók, míg az idősebbek a nosztalgiázás örömével telve emlékezhetnek vissza a gyermek- és fiatalkorukra, vagy éppen aktív munkáséveikre.

 A tárlatot megalkotók, a fotográfiákat nemcsak felfüggesztették a falra, azokat belehelyezték a múzeum közművelődési arculatába is, ezzel kísérletet tettek annak az elvárásnak a teljesítésre, mely minden múzeum számára a lehető legfontosabb kellene, hogy legyen. Hiszen nem elég egy kiállítást megalkotni, azt "használni" is kell. A különböző foglalkozások és játékok, a múzeum vendégei és a fotók közötti kapcsolatot igyekeznek elmélyíteni. Ezt a célt szolgálják az óriás puzzle, a mágnes táblára elhelyezett kirakók, a nagyméretű, hiányos képek kiegészítése rajzolással, illetve a Gazdálkodj okosan társasjátékhoz hasonló, egy kamra, illetve egy konyha "képes" berendezését megcélzó játék. Az időszaki kiállítás egészének meghatározó részlete a nagyméretű kockajáték, mely összeköti a kiállítás egészét, a címtől a játékokig. Az archív és színes képek feldarabolásával olyan kockákat készíttett Patkós Gábor, melyeket különböző irányban forgatva és összerakva eltérő fényképek rakhatók össze.

 A kutatók és egyben a tárlat rendezői, az általuk készített fotók dokumentációs értékén kívüli hasznosíthatóságukra próbáltak rávilágítani azzal, hogy megmutatták, mondhatni ország-világnak kutatásuk egy szeletét. Láttatva azt, mennyi érték fedezhető fel az adott kistájban. De talán több is rejlik a tárlat üzenetében, mely "diplomáciai" figyelemfelkeltés is akar lenni, abban a tekintetben mennyire szükség van az együttműködésre, ha le akarja magáról rázni a tiszazugi lakosság a vidék évszázados hátrányait. Amennyiben ez a kooperáció sikerrel jár, akkor lehetőség nyílik nemcsak választ adni a "Peremlétben?" kérdésre, de a kutatók által más területeken szintén feltárt jelenségekkel, jó, a hagyományban rejlő példák mai alkalmazásával kiutak, és talán a fejlesztés lehetőségeit is kínálhatják a kutatók az itt élők számára.

A tárlatot megálmodók egy kis vidéki múzeumban valósították meg mindezt, ahol a technikai felszereltség, a kreativitás és a kollégák elkötelezettsége kiváló lehetőséget teremtett a kiállítók és fotóik számára céljaik, munkájuk, kapcsolataik és eredményiek megmutatására. Egy olyan komplex kiállítás született, melyben összehangolták a képeket a foglalkozásokkal, s mindezt kiegészítették további vizuális információkkal, ezzel is növelve az interaktivitást. Óriási köszönet jár ezért Béres Máriának, a múzeum igazgatójának, Molnár Anita múzeumpedagógusnak, Gere Péternek történész muzeológusnak és Tóth Lászlónak, az intézmény ezermesterének.

A kiállítás 2010. augusztus 18-tól, 2010. szeptember 18-ig, keddtől szombatig, 9-12 és 13-17 óra között tekinthető meg.

 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...