Ha divat, akkor múzeum!
5 divattörténeti kiállítás
A múzeumi gyűjtemények között szinte mindenütt kiemelt szerep jut a textileknek, legyen az művészi igénnyel díszített főúri ruha, egy filmcsillag estélyije, népviselet, lakástextil vagy akár zászló. Körképünkben ezúttal a divat nyomába eredtünk.
Pauliscsák Martina |
2010-08-10 14:30 |
Nem a ruha teszi az embert! - tartja a mondás. Vagy talán mégis? Ha egyszer egy múzeum textilgyűjteményeibe bekukkantunk, egészen másként viszonyulunk ehhez a dilemmához. Elég, ha végigsétálunk a Budapesti Történeti Múzeum "Budai bürger, pesti polgár" - Polgári értékrend, polgári mentalitás a 19. századi Pest-Budán kiállításán, és közelebbről megnézzük az egyik terem közepén tündöklő, 1850-ből származó, legombolható ujjú ruhát. Ki lehetett az a szépség, aki viselte? - tesszük fel akaratlanul a kérdést, holott nem tudjuk, viselője szép volt-e egyáltalán. - Teltebb volt, vagy inkább filigrán? Szőke-e vagy barna? Milyen lehetett a mosolya? Ugyan hány hasonló kérdést tehetünk fel, amelyre csak a fennmaradt ruha alapján válaszolhatunk. És persze a múltbéli hölgy személyiségén túl még nem foglalkoztunk a ruha kiállításban betöltött egyéb vetületével. Az öltözködés milyen szerepet játszott a polgári kultúrában? A polgári identitás hogyan tükröződik az egykori családok ruhatárában? A polgári értékek - szorgalom, takarékosság, rendszeretet, pontosság, mértékletesség - hogyan fedezhetők fel a mindenkori divatban? Miként vált a ruházkodás a polgári élet mércéjévé? (Ruha teszi az embert?) A divat és az öltözködés miként befolyásolta a társadalmi identitást? A társadalmi szerepek változása hogyan jelenik meg a kiállításokban?
És ez csak néhány kérdés, amely egyetlen kiállított ruhadarab kapcsán merült fel! És még nem beszéltünk azokról a ruhákról, amelyek viselőjük vagy készítőjük által váltak híressé, és azokról sem, amelyek egy-egy lokális kultúra tradícióinak letéteményesei. Nézzük, milyen kérdéseket vetnek fel azok a múzeumok, amelyek a divat változó világa köré szőtték kiállításaikat!
Petőfi Irodalmi Múzeum
Ki gondolta volna, hogy egy irodalmi múzeumban egyszer a divaté lesz a főszerep? Bizonyára senki, mégis úgy alakult, hogy a tizenkét spanyol, négy belga és négy magyar divattervező ruhakölteményit ezen a helyen csodálhatják meg az érdeklődők. Többek között Gabriel García Márquez, Carlos Fuentes, Hugo Claus, Szabó Magda és Márai Sándor gondolatait megálmodva készítették el a ruhadarabokat.
A kiállítás címe: 20 ruha Európa számára - Divattervezők párbeszéde az irodalommal. Érdekessége a három ország divatvilágának és irodalmának találkozásában rejlik. Egy olyan dimenzió nyílik meg előttünk, amely a nemzeti kereteken túlmutatva egy új művészeti kifejeződést sejtet. A három ország elismert divattervezői, saját országuk kortárs irodalmából egy-egy gyöngyszemet kiemelve, készítették el, álmodták meg a csodás ruhákat.
20 költemény alapján 20 darab ruha készült el. Nem mindennapi, felsőfokú művészetről van itt szó, amely mellett nem lehet csak úgy elsétálni. Egy kommunikációs folyamat, amellyel az irodalmi művek üzennek nekünk, most akár a ruhatárunkon is érezhető lehet.
A kiállítás eredetileg 2010. március 25-től május 31-ig tartott volna, de a nagy érdeklődésre való tekintettel meghosszabbították augusztus 15-ig.
Dior Múzeum
A divatrajongók számára kihagyhatatlan "zarándokút" a franciaországi Granville-ben található múzeum, melynek különlegessége, hogy csak időszakos kiállításoknak ad otthont. Az éppen aktuális kiállítás 2010. május 13-tól 2010. szeptember 26-ig tart, ahol is csodálatos Dior couture estélyiket tekinthet meg az oda látogató.
Christian Dior a múzeumnak otthont adó villában töltötte gyermekkorát. Ez a magyarázata annak, hogy ha éppen nincs kiállítás, akkor is nézelődők sokasága lepi el az épületet, illetve a kertet. Már önmagában az is látványosságnak számít, hogy ez a méltán híres úriember ott élt valamikor.
Victoria & Albert Museum
Az Oscar-díjas amerikai színésznőből lett monacói hercegné, Grace Kelly történetét bizonyára mindenki ismeri. Az 1929-ben született szépség igazi divatikonná nőtte ki magát. A feljegyzések szerint a 20. század egyik legtöbbet fényképezett asszonya volt, akinek páratlan szépségéhez igen kifinomult elegancia társult. Nem csoda hát, hogy London egyik leghíresebb múzeuma, a Victoria & Albert Museum olyan sétára invitál, ahol Grace Kelly csodálatos átváltozását tekintheted meg a ruháin keresztül. A színésznői pályafutása alatt viselt ruhák után a menyasszonyi ruháját, majd a hercegnéi viseletét bemutató tárlat bizonyosan elvarázsolja a nézelődőt.
A kiállítás 2010. április 17-től 2010. szeptember 26-ig tekinthető meg. További értékes információ a honlapon található:
Iparművészeti Múzeum
A múzeum Textil- és Viseletgyűjtemény részlegében 17 000 műtárggyal, az európai kincseken túl számos tengerentúli csecsebecsével is találkozhatunk. A textilművesség különböző korszakait és technikáit bemutató tárlatot technikatörténeti eszközgyűjtemény egészíti ki.
Kiemelt helyen 16-17. századi, magyar úri hímzéssel díszített miseruhák állnak. A 13-19. századi selyemszövés emlékeit bemutató részleg a tárlat egyik leggazdagabb gyűjteménye, de csipkegyűjteményeket, kárpitkollekciókat, díszöltözékeket és nyeregtartókat is megcsodálhatunk. A 3. Textilművészeti Triennálé című tárlat hétfő kivételével mindennap reggel 10 órától délután 18 óráig látogatható.
Fashion Museum
Dél-Anglia Bath nevű városkájának Fashion Museuma két, igen érdekes kiállítást tár a látogatók elé.
Diana walesi hercegnő 10 különleges ruháját bemutató tárlata 2010. július 17-től 2011. január 9-ig tart nyitva. A kiállításhoz tartozik egy memóriafal is, ahol mindenki ott hagyhatja saját emlékeiket Dianáról. A ruhákat Catherine Walker, Versace, Donald Campbell, Caroline Charles és Murray Arbeid tervezte, és az 1980-as években, kanadai és új-zélandi körútjain viselte őket a hercegnő.
A másik kiállítás a Vionnet-ruhák címet viseli. Madeleine Vionnet 1876-ban született, és mert nagyot álmodni. Miután 20 évesen elhagyta családját, megnyitotta Párizsban aprócska, de önálló varróműhelyét. A szerény kis műhely hamarosan 1200 alkalmazottat foglalkoztató divatházzá nőtte ki magát, Vionnet bátor megoldásokat alkalmazó, a női testet szépen kiemelő és kényelmes ruháinak köszönhetően. A Vionnet által tervezett 9 estélyi ruhából két darabot szerzett meg a múzeum. Ezeket 2010. november 28-ig tekinthetik meg a látogatók.