Tévhitek és életközeli történetek a második világháborúról

Szabadegyetem az Emlékpontban

2013-ban is folytatódik az Emlékpont történelmi szabadegyeteme. Január 16-án, szerdán délután 5 órától dr. Pihurik Judit egyetemi adjunktus lesz az előadó.

Elek András 2013-01-15 09:12
Cikk küldése e-mail:

A Szegedi Tudományegyetem történészének előadása a hetven évvel ezelőtti doni katasztrófa évfordulójához kapcsolódik – életközelibb, árnyaltabb képet kíván adni Magyarország második világháborús szerepvállalásáról, kiemelve azon témákat, melyekkel kapcsolatban máig számos tévhit él.

 

Az SZE-EM 2013.évi nyitóelőadásán szó esik majd a hadbalépés körülményeiről, Horthy Miklós kormányzóról, a magyar megszállók ukrajnai szerepéről, az 1942-es doni harcokról és a második magyar hadsereg 1943. januári összeomlásáról, a szövetségesekkel való tárgyalási kísérletekről, a magyar-német viszonyról és az ország német megszállásáról, a zsidó lakosság deportálásának előzményeiről és következményeiről, valamint a szovjet megszállásról és a hadifogságról is. Igazodva az aktualitáshoz – 70 éve történt a doni összeomlás – az előadás legrészletesebben a magyar királyi második honvéd hadsereg történetére fog kitérni.

 

A téma feldolgozásához forrásként főként a kortársak naplói és visszaemlékezései szolgálnak, melyeket ugyan szubjektív kútfőként tartunk számon, ám élményszerűségük és személyességük alapján – kellő forráskritika alkalmazásával – fontos dokumentumoknak tekinthetők. A rájuk való hivatkozás azért is indokolt, mert igen népszerűek, de sokan tévesen úgy gondolják, ezek a történtek egyedüli hiteles leírásai. Ám senki nem ugyanazt éli át ugyanazon események alatt, mindenki másképpen örökíti meg élményeit, tapasztalatait. A személyes érintettség befolyásolja az élmények befogadását és az emlékezést is. Pihurik Judit egyetemi adjunktus (SZTE-BTK Történeti Segédtudományok Tanszék) ezért fontosnak tartja, hogy az olvasó tisztában legyen azzal: az egyéni elbeszélések a közös történet részei, együtt alkotják a „történelmet” – de nem az „egyetlen igaz” verziót tartalmazzák.

 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...