Kossuth-kifli, kardkészítés, bajuszverseny
Programajánló a hétvégére
Március 15-én nemzeti színbe öltözik az ország, a múzeumok ingyenes programokkal várják a látogatókat. Továbbá két finisszázzsal zárul a hét a Hősök terén. Nem érdemes kihagyni!
Magyar Múzeumok Online |
2013-03-14 08:52 |
A Tisztelet a bátraknak! mottójú programsorozat keretében Budapesten a Dísz tértől a Kapisztrán térig húzódó részen különböző mesterségekkel ismerkedhetnek a résztvevők, a Hadik-szobornál Kárpát-medencei zenék és énekek hangzanak el, a Szent István-szobornál viselettörténeti bemutatót tekinthetnek meg a látogatók. A Hunyadi-szobornál huszárkonyha, fegyveres lovas és gyalogos bemutató színesíti a programokat. Idén is ingyenesen tekinthetik meg az érdeklődők a Parlamentben a Díszlépcsőházat, a Kupolatermet és a Szent Koronát 9 órától 14 óra 30-ig.
Családbarát programok a PIM-ben
Március 14-én Arany János és Petőfi Sándor levelezéséből összeállított színházi estre várják a látogatókat. Az 1844 és 1848 között írt levelekből a műsort Mohácsi Szilvia, az MTVA műsorvezetője szerkesztette, a rendező Seres Tamás. Arany Jánost Varju Kálmán, Petőfi Sándort Fenyő Iván személyesíti meg.
Március 15-én gyerekprogramokkal, foglalkozásokkal várják a közönséget, 10 órától a múzeumban huszárcsákókat, díszes pártákat készíthetnek a gyerekek, de kipróbálhatják Landerer és Heckenast nyomdagépét is, amelyen a forradalom 12 pontját is nyomtatták.
Délben megkoszorúzzák az udvaron álló Petőfi-szobrot. A programot tárlatvezetések is színesítik: a "Ki vagyok én? Nem mondom meg…" – Petőfi választásai című kiállításon.
Idén először a Döbrentei utcai Mesemúzeum és Meseműhelybe is szerveztek programot. Március 16-án 1848-as táncház, mesék, énekek, daltanítás és verbunkos tánc várja az érdeklődőket.
Nagyszabású programmal emlékezik március 15-én az 1848-49 -es forradalmi
események 165. évfordulójára a fennállásának 50. évfordulóját ünneplő, a
forradalmár nevét viselő Vasvári Pál Múzeum Tiszavasváriban. A délelőtti ünnepi beszédek és koszorúzások után ingyenes családi délutánra várják az
ünnepelni vágyó gyerekeket és szüleiket. A rendezvényen nyílik meg "Hajnali beavatás" - Czire Alpár (Székelykeresztúr)erdélyi fotós kiállítása, ezt követően pedig Szabolcsi katonák az 1848-as szabadságharc idején címmel hallhatnak előadást. A délután talán legizgalmasabb eseménye a sütemény és torta verseny lesz a Találkozások Háza aulájában, ahol a szervezők 19. századi kávéházi hangulattal korhű ruhákban, kávé különlegességekkel és finom süteményekkel várják a vendégeket. A gyerekek kipróbálhatják a lúdtollal írást, huszárkalács díszítést, kaláris és huszárcsákó készítést.
Létavértes nem kisebb egyéniséget adott a nemzetnek, mint az 1848-as forradalom 12 pontját megfogalmazó Irinyi Józsefet, vagy a „szabadságharc lőporgyárosát”, Irinyi Jánost. A két Irinyi sok szálon kötődött a településhez, s bár nem itt születtek, kultuszuk máig Létavértesen a legerősebb. A gyerekeket külön kézműves foglalkozásokkal: kokárdakötéssel, huszárbajusz-készítéssel, és agyagozással várja a gyűjtemény. Az ingyenes a részvételen túl minden látogató egy Kossuth-kiflit kap belépéskor. A Kossuth-kifli mellett a népi gasztronómia számos „kalácskülönlegessége”, így míves mézeskalácsok és egy igazi helyi specialitás a „kóró vagy cirokfánk” is terítékre kerül. Eközben meghirdetik az I. Létavértesi Házikalácsversenyt, amelyre kuglófokat, fonatos- és pászkakalácsokat várnak. Nevezni lehet a rozsnyai.gyujtemény@gmail címen, és a gyűjtemény facebook profilján.
A váci Tragor Ignác Múzeum meghirdeti a VI. Országos Kossuth-kifli sütő versenyt. A versenyen bárki részt vehet az általa készített Kossuth-kiflivel. Nevezni a sütemény bemutatásával lehet 2013. március 15-én, 10.00 órától 11.30 óráig a Múzeumpedagógiai foglalkoztatóban (2600 Vác, Március 15. tér 19. a Memento Mori Kiállítóhely mellett). A legsikeresebb pályázókat díjazzák.
A sárvári Nádasdy Ferenc Múzeum változatos programokkal várja vendégeit március 15-én, pénteken 9 órától 17 óráig. Kardkészítés, ünnepi kincskeresés, fegyverismeret, tárlatvezetés. Négy programmal betekintés nyerhető a sárvári múzeum gyűjteményeibe, kiállításaiba. Hagyományos programok egy nem hagyományos múzeumban. Érdemes betérni!
Gábor Áron "rézágyújának” titkaira is fény derül az Öntödei Múzeum március 15.-i megemlékezésén. Ganz Ábrahám eredeti öntödéjében, a 19. század atmoszférájában délelőtt 10-től várják a látogatókat, az ünnepi megemlékezés délben kezdődik a Ganz Ábrahám Kéttannyelvű Gyakorló Szakközépiskola és Szakiskola ünnepi műsorával. Ekkor kerül sor az iskola „Köztünk élő történelem” című vetélkedőjének díjkiosztójára is. A nap folyamán az érdeklődők megtekinthetik Gábor Áron ágyújának hiteles másolatát, és megismerkedhetnek az ágyúöntés technológiájával is. Arra is fény derül, hogy miből készült valójában Gábor Áron „rézágyúja”.
Egy szelet foszlós kalács, egy bögre tea s egy csipet néprajz a mottója a Sóstói Múzeumfalu ingyenes előadássorozata következő részének. Március 16-án 17 órától a Huszárok viselt dolgairól – a kártyaforgatás, párbaj, nőcsábászat és szabados életvitel velejáróiról hallgathatnak előadást. Dr. Bene János történész tolmácsolásában, és azt ígéri, csakis arról lesz szó, ami kimaradt a történelemkönyvekből!
Új időszaki kiállítással tiszteleg az 1848-49-es események előtt a szegedi Móra Múzeum: a „Szegednek népe, nemzetem büszkesége” című tárlaton látható az az osztrák katonai dob, melyet a szőregi csata zűrzavarában zsákmányoltak a magyar csapatok. A kiállításon idén is nagy szerephez jutnak a gyerekek és a gyermeklelkű felnőttek: ismét honvédruhát ölthetnek, mentébe, csákóba öltözhetnek, haditérképek előtt készülhetnek az újabb ütközetre, majd a tábori szekéren fekvő sebesültek mentésében segédkezhetnek. A szekéren kívül egy élethű tábori sátorba is bemászhatnak a harcokban kimerült honvédek, majd szalmazsákon fekve pihenhetik ki a csata fáradalmait. Március 15-én az emeleti kupolacsarnokban kézműveskedéssel várják a gyermekeket.
Finisszázs a Hősök terén
Március 17-én látható utoljára Bukta Imre Másik Magyarország című kiállítása a Műcsarnokban. A páratlan szakmai- és közönségsikert arató tárlat zárónapján a művész tárlatvezetésével, különleges irodalmi programmal és örömzenével várják az érdeklődőket.
Ugyanezen a napon látható utoljára a Szépművészeti Múzeumban a II. világháborút követő nemzetközi kortárs képzőművészet egyik legmeghatározóbb alakjának, Günther Ueckernek Képpé formált anyag című kiállítása is, melyet a művész jelenlétében pódiumbeszélgetéssel, filmvetítéssel, preparált zongorán való koncerttel búcsúztatnak.