Színházi mesék
BEAVATÁS
Meseszínházzá változott a legkisebbek számára a Miskolci Színháztörténeti és Színészmúzeum, ahol a színház világáról szóló mesék elevenednek meg ezekben a hónapokban.
Magyar Múzeumok Online |
2013-06-01 12:07 |
Az intézmény munkatársainak a kezdetektől fogva fontos törekvése, hogy a múzeum kiállításaival, programjaival ne csak az idősebb – emlékezni, nosztalgiázni kívánó – korosztályt szólítsa meg, hanem a fiatalok színházi nevelésének is központja legyen.
E törekvés jegyében kért fel Mikita Gábor muzeológus színházi alkotókat olyan „beavató színházi mesék” írására, amelyek izgalmas, vidám történeteken keresztül segítik a gyerekeket, hogy jobban megismerhessék e művészeti ágat, jobban ráérezhessenek annak varázsára.
Ősszel Gabnai Katalin drámapedagógus, színikritikus, drámaíró mesemonológja elevenedett meg Kriston Milán előadásában: a Jancsi bajban van c. időutazásos mese hőse Mátyás király apródja, akinek a segítségével a gyerekek tisztázhatják, mi a lényegi különbség a mutatványosok cirkuszi attrakciói, a színházi előadás szerepe valamint a film között. Horváth Márta Dániel színháza c. történetében egy kisfiú egy elhagyott színházba téved, ahol nem csak az Elfelejtett kishercegnő titkára derül fény, hanem a színházi „üzem” mükődésének rejtelmeire is. A múzeum színpadi kulisszákat idéző kiállítási terében megelevenedő történetet maga a szerző adta elő, saját illusztrációi segítségével.
|
|
|
A múzeum bábszínházában is igazi előadások születnek. A bábparaván mögé eddig a múzeum dolgozóin kívül csak a gyerekek illetve szüleik bújtak be, hogy igazi bábszínházi bábok mozgatásának titkaira jöjjenek rá. Most Fabók Mariann színművész Romeo és Margaréta c. vidám története vezet a zenés színház világába. Ősszel pedig Sz. Szabó Attila vásári játéka idézi meg a hajdani vásári bábszínházak hangulatát.