Cold War Modern

BESZÉLGETÉS

A Design Hét Budapest keretében október 4-én a Cold War Modern című kiállítás angol kurátorával Jane Pavitt professzorral Edwin Heathcote magyar-brit újságíró beszélget az OSA Archívumban. AJÁNLÓ

2013-09-28 10:00
Cikk küldése e-mail:

A Cold War Modern: Design 1945-70 című kiállításnak 2008-ban a londoni Victoria & Albert Museum adott otthont. A kiállítás kurátora Jane Pavitt és David Crowley volt. A Cold War Modern - angol nyelven elsőként - a design és a fogyasztói kultúra alakulását kutatta a vasfüggöny mindkét oldalán, megalapozva e fontos téma további elemzését. Bár a kurátorok a magyar design korabeli kultúrájáról részletes ismerettel és kutatásokkal rendelkeztek, a londoni kiállításon magyar tárgyak nem kerültek bemutatasára. A Blood Mountain Alapítvány - aki a magyarországi beszélgetés szervezője – a magyar közönséget a Cold War Modern itthon eddig jobbára ismeretlen elméleti hátterével szeretné megismertetni.

A beszélgetés résztvevői Jane Pavitt professzor, a kiállítás egyik kurátora, a londoni Royal College of Art Designtörténet Tanszékének vezetője, az iskola dékánja, aki az est előadója is egyben. A témáról Edwin Heathcote újságíróval, a londoni The Financial Times építészeti és design kritikusával beszélgetnek. A program keretében Professor Pavitt mesterkurzust is tart a nemzetközileg fontos új elméleti és gyakorlati területnek számító design kurátori szakmáról. A zártkörű előadás meghívott résztvevői a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem és a Magyar Képzőművészeti Egyetem design elmélet és kurátor szak hallgatói.

 A Design Hét idei fő témája a „metszéspontok”. A program fókuszában a szocialista korszak eddig igen hiányosan feldolgozott, Magyarországon és egész Közép-Kelet Európában kevéssé értékelt design-története áll. A program helyszínének szintén kiemelkedő jelentősége van, hiszen Kelet-Európában az OSA Archívumban található az 1945 utáni időszak politikai, társadalmi és gazdasági életének legtöbb dokumentuma, így a Szabad Európa Rádió Kutatóintézetének anyagai is. A programot szervező Blood Mountain Alapítvány 2011 óta közreműködője a Budapest Design Hétnek, a Történetek Közép-Európából címen futó munkájának keretében szerteágazó programokat, kiállításokat, nyilvános beszélgetéseket, oktatási programokat szervez, hogy minél szélesebb körben megismerhetővé tegye Közép-Európa kulturális örökségét és kreatív potenciálját.

 Niklai Judit, az Alapítvány igazgatója nyilatkozata: „Nagyon örülök, hogy az Alapítvány tovább folytathatja eddigi munkáját és a nemzetközi kulturális közösség legkiválóbb gondolkodóit és kiemelkedő projektjeit mutathatja be Magyarországon és immár harmadik évben működhet együtt a Design Hét Budapest szervezőivel”. Jane Pavitt, professzor a 20. és 21. század designtörténet egyik legkiválóbb szakembere. Több mint 10 évig dolgozott a londoni Victoria & Albert Museum munkatársaként mint kutató és mint kiállításrendező, ahol úttörői szerepet vállalt a designelmélet és muzeológia fejlesztésében. Kiállításai közé tartozik: Designing the Digital Age (1999); Brand.New (2000) és Brilliant: Contemporary Lights and Lighting (2004). 2008-ban főkurátora volt annak a Cold War Modern: Design 1945-70 című kiállításnak, ami később az olasz roveretoi MART Modern és Kortárs Művészeti Múzeumban és a vilniusi Litván Nemzeti Galériában is bemutatásra került. Végzett hallgatója a londoni Royal College of Art (RCA) egyetemnek és a Victoria & Albert Museum szervezésében jegyzett Designtörténet szaknak (1991). Előadója a Camberwell College of Art-nak, illetve 2010-től a RCA munkatársa. Jelenleg a Designtörténet Tanszék vezetője és az iskola dékánja. További szakterületei: 1945-utáni angol design és 20. századi cseh építészet. A gyorsan fejlődő ‘design kurátor’ szak fontos szóvivője. Beszélgetőtársa Edwin Heathcote magyar gyökerekkel rendelkező, angliai születésű építész és designer. 1999 óta a The Financial Times építészeti és design kritikusa, befolyásos független szaktekintély a művészetek és az épített környezet területén. Edwin élete különböző szakaszaiban Budapesten is élt. A vezető építészek és designerek által tervezett, Magyarországon egyedi méretre készített vastárgyakra és világításra specializálódott, az Izé nevet viselő cég alapítója. Edwin az Open House UK kuratóriumi tagja, valamint a Blood Mountain Alapítvány védnöke.

Az OSA Archívum a budapesti Közép-Európai Egyetemen müködő kutatási és kulturális intézmény, a közelmúlt és a jelenkor világtörténelmének egyik legjelentősebb sajtóarchívuma és audiovizuális gyűjteménye. Az OSA Archívum 1995 tavaszán jött létre, amikor a budapesti Közép-Európai Egyetemre szállították a Szabad Európa Rádió és a Szabadság Rádió Kutatóintézetének egykori archívumát és dokumentumait. A több mint négy évtizednyi gyűjtés és kutatómunka során felhalmozott iratanyag - a milliónyi dokumentum, újság, könyv, mikrofilm, audiovizuális anyag - egyszerre terméke és dokumentuma is a világtörténelem talán leghosszabb propagandaháborújának, a hidegháborúnak. Az OSA Archívum jelenlegi legfontosabb feladata az emberi jogok kérdéseivel, fejlődésével, illetve azok megsértésével kapcsolatos anyagok, gyűjtemények gyarapítása. Az archívum kiállítótermében évente több történeti kiállítás igyekszik bemutatni a hidegháború és a közelmúlt történetének egy-egy fordulópontját, fontos problémáját. A honlapon tanulmányozható az OSA Archívum részletes katalógusa, adatbázisai és digitális gyűjteményei, valamint a nyilvános rendezvények és kiállítások programjai. Az OSA Archívum a Cold War Modern előadás helyszíne és egyben a második együttműködése a Blood Mountain Alapítvánnyal.

 A Blood Mountain Alapítvány egy független, a kortárs művészet, építészet és design határmezsgyéjén dolgozó nonprofit szervezet. Budapesti székhelyű alapítványunk célja friss diskurzus kezdeményezése és új művek létrehozásának előmozdítása kurátori és oktatási programokon, publikációkon, rezidens művész programokon, valamint interdiszciplináris projektjeinken keresztül. Legfontosabb elvünk az, hogy a kultúra előmozdítója lehet a társadalmi változásoknak. A Blood Mountaint 2010-ben alapította a magyar születésű művészet-történész/kurátor, Niklai Judit, és az ausztrál ipari formatervező, Tom Sloan.

 

2013. október 4., 18-20 óra

Helyszín: OSA Archívum, Budapest, 1051, Arany János utca 32.
Angol nyelvű előadás tolmácsolás nélkül
A programon előzetes regisztrációval a részvétel ingyenes: info@bloodmountain.org

 

Képek forrása: VandA

David Bowie a múzeumban

ÉLMÉNYBESZÁMOLÓ

Ez (is csak) Londonban történhet meg. És ez rendben is van. Ami azért egy picit meglepett, hogy a V&A-ban rendezték meg. Igen David Bowie a Victoria és Albertben.

2013. június 06. Sári Zsolt

Hírek a brit múzeumok világából

HÍRLEVÉL

A brit múzeumok szövetsége (Museums Association) legutóbbi hírlevele két érdekes, a hazai múzeumok szempontjából is figyelemre méltó információt adott közre.

2013. április 04. Deme Péter

Művészet mindenkinek - Londonból

A Victoria & Albert Museum kiállítása Budapesten

Mintegy 320 műtárgy felvonultatásával mutatkozik be Budapesten a világ vezető iparművészeti és dizájnmúzeuma. A londoni Victoria & Albert Museum (V&A) Művészet mindenkinek című kiállítása június 14-én nyílt...

2012. június 06. MTI
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...