Ki kíváncsi a tizenévesekre?
16+
Például a múzeumok. Minden, amit tudni akarsz, de a tankönyvekből kimarad.
Kajári Gabriella |
2013-10-09 08:53 |
Félszáznál is többféle, kimondottan tizenéveseknek szóló érdekes eseménnyel várják idén októberben a fiatalokat azok a hazai múzeumok, amelyek fontosnak tartják az utánpótlás-nevelést, és ehhez a Múzeumok Őszi Fesztiválja által nyújtott lehetőséget is meg kívánják ragadni. A programok közös jellemzője, hogy egyszerre szórakoztatók és teret adnak a kamaszok szárnybontogatásának, a fiatalok ugyanis a legkülönfélébb terepen tehetik próbára képességeiket.
Egyes múzeumok kimondottan partnerként tekintenek a fiatalokra, annyira, hogy akár egy egész kiállítás kitalálását és megrendezését, vagy az éppen frissen megnyílt kiállítás bemutatását, tárlatvezetését is rájuk merik bízni. A divattervező-palánták a New York – Tokió – Budapest tengelyen tehetnek képzeletbeli kreatív kalandtúrát, és a nagyvárosi életérzést visszaadó ruháikat be is mutathatják egy múzeumban felállított kifutón Kecskeméten. A miskolci Herman Ottó Múzeum Színháztörténeti és Színészmúzeumban működő INTRO Tehetségpont diákjai Madame Pompadour és Tompa Mihály elképzelt találkozását mutatják be az Online Kulturális Szerkesztőségek Éjszakája című rendezvényhez is kapcsolódva.
A gyakran létszámgondokkal küzdő múzeumok jó stratégaként az önkénteskedés témáját sem felejtik el becsempészni a programokba. Kimondottan beavatásra várják a fiatalokat a tatai Kuny Domonkos Múzeumba, ahol olyan néprajzi tárgyakkal lehet majd megismerkedni, amelyeket hajdan az ősi rituális szertartások beavatási kellékeiként használtak.
A kreativitás és a humor alapvető tartozékai a 16 + témakörhöz kapcsolódó programoknak. Szegeden például Örkény szóvirágainak mintájára szerveznek ötletrohamot, és szerencsére egy kis morbid humorért sem kell majd messzire menni, csupán Sopronig. A Túlvilági esték című, háromrészes programsorozaton nemcsak a soproni boszorkányok, vámpírok és vérfarkasok rajongóira számítanak, de a legendás elátkozott tárgyak iránt érdeklődőkre is. A budapesti Kegyeleti Múzeumban pedig nagy halottaink párbajairól és egyéb viselt dolgairól lesz szó.
Természetesen a péntek esti láz is rányomja a bélyegét a 16+ témakörhöz kapcsolódó programokra, a legtöbb helyen ugyanis a péntek délutáni, illetve esti órákra időzítették az eseményeket. A bulira készülődő fiatalok különféle korok és kultúrák szórakozási, udvarlási és öltözködési szokásaival ismerkedhetnek meg, Kecskeméten például az aranykor hölgyeinek mintájára, a szecesszió jegyében sminkelhetik egymást a barátnők, és fotón is megörökíthetik fáradozásuk eredményét. Miskolcon, mielőtt a tánctagozatos tanulókkal közösen megtörténne a szőnyegek felcsavarása, képzőművészeti tagozatos tanulókkal együtt lehet átrendezni a Miskolci Galéria kiállítását. A Magyar Nemzeti Múzeumban évszázadokon átívelő pénteki bulisorozatra invitálnak, Mátyás és a reneszánsz borgőzös mámora, majd a török végvári idők virtusa után a barokk kori legyezőnyelvvel és 19. századi táncetikettel lehet ismerkedni.
Aki pedig úgy gondolja, hogy inkább egy éjszakába nyúló pingpongmeccsen vezetné le az egész héten felgyülemlett feszültséget, de nem ám akármilyen környezetben, annak a Hajósi Barokk Kastélyban lesz keresnivalója.
A néptáncra kacsingatók és azok, akiket nem viselt meg a pénteki mulatozás, október 6-án, vasárnap a Hosszúhetényi Tájház felé vegyék az irányt, mert az Őszi Muzsikavalkádon a fiúkra „Lepényes legényes” (botos tánctanulás), a lányokra pedig „Bor a kobakon” (üveges tánc) vár.
Akinek pedig még ez sem elég, az meg se álljon Nagykanizsáig, ahol bekötött szemmel, dárdával a kézben próbálhatja meg eltalálni a kelta bőségüstöt a Thúry György Múzeum Kincskereső kalandtúráján.
Egy biztos, a péntek esti menőzés októberben a múzeumokban kezdődik!