Diagnosztizáljunk!

RESTAURÁLÁS

Rendelési idő a Múzeumok Őszi Fesztiválján a restaurátorműhelyekben.

Hugyecsek Balázs 2013-10-03 08:50
Cikk küldése e-mail:

– Megragasztanád a kedvenc tányéromat? – kérdezik tőlem gyakran. – Nagyon szeretek belőle enni, de eltörött.

– Szívesen megragasztom, de már nem lesz olyan, mint előtte, mert ha bekerül a mosogatógépbe, előbb-utóbb ismét szétválik – válaszolom.

Ami a leginkább érdekli az embert, az a naponta kézbe fogott kedves használati tárgy sorsa, hiszen minél komfortosabban, praktikusabban akarunk élni, és ragaszkodunk megszokott darabjainkhoz, mert állandóságot és biztonságot teremtenek körülöttünk. Nem véletlen, hogy ragaszkodunk hozzájuk. A másik az értékmegőrző, anyagában drága és míves, vagy a korral értékké váló tárgy, mert fontos számunkra, életjel a múltból, emiatt komoly eszmei és anyagi értéket képvisel.

Fotó: Wikipedia

 

Most több mint ötven múzeumban kaphatunk gyakorlati, szakmai és praktikus válaszokat kérdéseinkre a Múzeumok Őszi Fesztiválján. A széles körű tájékozódási lehetőség több szempontból is segítség lehet. Megtudjuk a műtárgyak doktoraitól, hogy kedves tárgyunk egy esetleges beavatkozást követően ismét betölti-e a funkcióját, sőt, hogy a mindennapi életünket körülvevő eszközöknek mekkora és milyen értéke van és lesz, ha meggyógyítjuk őket. A múzeumi életben a műtárgyak doktorai – a restaurátorok – olyan tárgyakkal vannak körülvéve, amelyek már elveszítették eredeti funkciójukat, és különleges kímélettel bánunk velük, amikor raktárba és kiállításba helyezzük őket. Vigyázunk rájuk, és minden szakértelmünkkel azon vagyunk, hogy megmaradjanak a következő generációknak. Minden dolognak megvan a maga kifutási ideje, és amit megtanulunk tőle, azt hasznosítjuk az újabb, kényelmünket segítő tárgyakon, amelyek a gyakorlat szerint sokszor ismét „feleslegessé” válnak.

A különböző gyűjtőkörrel rendelkező intézményekben a mindennapi életünket körülvevő értékek széles spektrumának ismerhetjük meg a matériáját, azt, hogyan épülnek fel, és milyen „betegségben” szenvednek vagy szenvedhetnek, ha nem vigyázunk rájuk.

A múzeumi műtárgyvédelem egy speciális gondolkodásmód, amely igyekszik megelőzni a bajt. Ha összehasonlítunk egy tárgyat az emberi testtel, hamarabb megérjük ezt a viszonyulást, és hogy az előrelátás milyen komoly eredményeket hozhat. Múzeumi környezetben állandó ellenőrzés alatt tartjuk az enteriőröket és a bennük lévő kiállítási tárgyakat. Olyan ez, mintha minden évben elmennénk a fogorvoshoz, hogy megnézze fogainkat. Az anyag mulandó, és elmúlásán csak lassítani tudunk. Ezért ha csak akkor keressük fel a fogorvost, ha már baj van, könnyen lehet, hogy elveszítjük a fogunkat, vagy csak nagy anyagi ráfordítással tudjuk lassítani a romlási folyamatot. Az állandó figyelemmel és ellenőrzéssel tehát spórolunk, értéket őrzünk, és az értékek ismeretének átadásával halmozzuk a tudást, amely újabb értékteremtéshez vezet.

A fesztivál keretében várjuk minden látogató kedves tárgyát, „páciensét”, hiszen ők talán még veszélyeztetettebb helyzetben vannak, mint az emberek, mert nem tudnak szólni, ha fáj valamijük, óvó gondoskodásra vagy éppen beavatkozásra van szükségük.

 

Nézd meg, hol rendel a tárgydoktor, és válassz a programok közül!

1500 program 170 intézményben

MÖF

Az ország 93 településének 170 múzeumában 1515 program várja a látogatókat a Múzeumok őszi fesztiválján szeptember 30-tól egy hónapon át.

2013. szeptember 09. Magyar Múzeumok Online

A restaurátorműhely ajtaja kinyílik

Beszélgetés Fábián Mária főrestaurátorral

Fábián Mária több mint húsz éve dolgozik a Néprajzi Múzeumban, bőrrel és textillel foglalkozik. A restaurátorműhelyben beszélgettünk a tárgyakhoz való kötődésről, a megelőző műtárgyvédelem...

2010. augusztus 08. Bódai Zsuzsanna

Nyitott Műhely

Múzeumi restaurálás, állományvédelem

A Laczkó Dezső Veszprém Megyei Múzeum vándor restaurátor kiállítása Győr, Rév-Komárom és Székesfehérvár helyszínekkel.

2012. december 12. Magyar Múzeumok Online
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...