©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva.

Ázsia, Rozsda, Móra, Busó, Típus


Budapest, Szeged, Mohács, Csíkszereda – utolsó pillanatok, szakmai vezetések és beszélgetések, friss kiállítások és fesztiválprogramok. Itt a tavasz, ezt ajánljuk múzeumi fronton.

Szerző: Magyar Múzeumok Online | Forrás: | 2014-03-01 08:00:37

Ha tavasz, akkor Busójárás. De nemcsak az utcán, hanem a Busóudvarban is. A mohácsi Busóudvar interaktív kiállításán ízelítőt kaphatnak a látogatók a farsangi hangulatból, és közelről ismerhetik meg a busójárás hagyományait. A Busójárás 2009 óta a UNESCO által védett szellemi kulturális örökségünk része. A kiállításon közel 60 életnagyságú busó, illetve a mohácsi busómaszkfaragók ijesztő, meghökkentő és vidámabb busóálarcai láthatók. Egy korhű sokác szobában látható, hogy a maszkot öltő legények miként készülődnek a farsangi mulatságra. A busók mellett sokac népviseletbe öltözött lányok és asszonyok. A Busóudvar a busójárás ideje alatt hosszabb nyitva tartással és külön programkínálattal várja a látogatókat. A 2014-es busójárás programja ITT olvasható.

A Típusbútor. A falusi lakáskultúra 1945-1980 között című kiállítás február 27. és április 18. között a Csíki Székely Múzeumban látható Csíkszeredában. A falusi lakáskultúra 1945-1980 közötti változását, a típusbútorok megjelenését és elterjedését kíséri, és a falusi otthonokban is megjelenő berendezési tárgyak világán keresztül mutatja be a 20. századi magyar falu jelentős társadalmi átalakulását. A kiállításon láthatóak a legjelentősebb típusbútorok, lakótérhasználati szokások, illetve a bútorgyárak, a tervezők és a média szerepe. Ugyanis a 20. századi magyar, rurális lakáskultúra egyik legjelentősebb átalakulása a típusbútorok megjelenésével zajlott le.  A gyáripari bútorok az olcsó tömegáru megjelenését biztosították a falvakban is. A falusi lakások belső rendjében az első jelentős átalakulás a 60-as évek második felében következett be. Az ekkor házasságot kötők lakásaiban megjelentek az első gyáripari bútorok, az első típusbútorok. A 70-es évek közepétől általánosan elterjed a szekrénysoros berendezés, majd az újabb modernizációs hullám a lakások növekvő szobaszámának megfelelően átalakította a lakótérhasználati szokásokat. A Szabadtéri Néprajzi Múzeum vándorkiállítása a Skanzen, a Zala Megyei Levéltár, a Sóstói Múzeumfalu, valamint a Csíki Székely Múzeum együttműködésében valósult meg.

Kapcsolódó cikkek:
Szellemi kulturális örökségünk: miről gondoljuk, hogy az, és miről nem?
Erika, Gábriel és a többiek
A cseresznyevirág illata

Cimkék:

    Muzeumok.hu Rss betöltése...