A Budapesti Fesztiválzenekar "lépcsőzenéje" - a Szépművészeti Múzeum lépcsőjén adott ingyenes meglepetéskoncertje - nyitja meg szombaton kora este a Múzeumok éjszakája programsorozatát. Idén a zenekar keresi azt az ötven embert, aki "kikezd" velük, azaz, akik először hallgatnak komolyzenét élőben. Nekik a karmester közelében tartanak fenn helyeket, hogy minél közelebbről tapasztalhassák meg életük első komolyzenei élményét. A helyszínen a zenészek málnaszörppel várnak mindenkit, és lesz tombola is, amelynek főnyereménye egy kétszemélyes éves bérlet a zenekar 2014/2015-ös koncertszezonjára.
A Szépművészeti Múzeumban ezen az éjszakán megelevenedik Toulouse-Lautrec és a századforduló Párizsának mulatókkal, táncokkal és élvezetekkel teli világa. A KREA Kortárs Művészeti Iskola végzős divattervező és divatstylist hallgatóinak diploma munkái mellett a harmadéves divattervezők közösen megalkotott kollekciója mutatkozik be. A PR Evolution Dance Company előadásukban megidézik a századfordulós Párizs sztárja, Loie Fuller legendás Szerpentin-táncát. Az A.K.T. színészzenekar igazi bulihangulatot ígérve francia sanzonokat énekel, „kicsit másképp”, lesz dumaszínház, tárlatvezetés, koncert.
Szemben a Műcsarnokban lesz szobanövény sétáltatás a Hősök terén, makettkészítés a gyerekeknek a Mélycsarnokban, interaktív ismerkedés a harmonográf működésével Lévay Jenővel, tárlatvezetés Zoboki Gábor építésszel, Litera-díj átadás kortárs írókkal, felolvasószínház a vágyakozásról, Bern Atom Santi zenés előadása videókalandokkal fűszerezve, Kárászy Szilvia harangjáték-hanginstallációja, Juhász Gábor és Gyémánt Bálint jazzduója, valamint Santa Driver-koncert a világzene és a jazz határán.
A világ egyik legritkább luxusautójának számító Maybach Zeppelin egy 1934-ben készült példánya érkezett a Közlekedési Múzeumba kedden. A felújított autóritkaság mostantól a múzeum állandó kiállításában látható. A 80 éves luxusautó évtizedek óta a Közlekedési Múzeum tulajdona, de egy legenda miatt sokáig nem volt kiállítható, később pedig már nem volt megfelelő állapotban. Az egykori szóbeszéd szerint az autót Horthy Miklós kormányzó kapta ajándékba Hitlertől, ezt azonban cáfolták a kutatások. Mások szerint József főherceg vagy a Weiss család tulajdonában volt, a háború után pedig egy ideig Péter Gábor az ÁVH vezetője használta, de ezekre sincs semmilyen bizonyíték. A járművet az elmúlt években restaurálták, kiállítható állapotba hozták, és most a Múzeumok éjszakája alkalmából mutatják be a közönségnek. A Zeppelinek ára 36 ezer birodalmi márka körül volt, miközben olcsóbb típusai 15 ezer márkába kerültek, egy "középkategóriás" BMW-t már 5000 márkáért meg lehetett vásárolni. Ma 152 fennmaradt Maybach gépkocsit tartanak nyilván a Maybach Archívumban.
A Néprajzi Múzeum igazi lazulásra invitálja a látogatókat ezen a szerelemszombaton: lesz biciklis körhinta, "Ásó, kapa, nagyharang" szelfistúdió, gitáros kamarakoncert, interaktív drótostót bemutató, folkkocsma, dokumentum filmklub, kiállítások és pincétől a padlásig vezető múzeumi túra. Mottójuk pedig továbbra is: a múzeum a tiétek!
Kinszki Imre fényképeivel és a Hot Jazz Band koncertjével az 1920-as, 1930-as évek Budapestjének hangulatát idézi meg a Balassi Intézet, igazi időutazásra invitálva a látogatókat. Míg a külföldi szakirodalom Brassaival, Kertésszel és Moholy-Naggyal egyenrangú alkotóként emlékszik a holokausztban elpusztított Kinszki Imrére, itthon csak kevesen ismerik páratlan fotóit. Új szemléletű város- és zsánerfotók mellett természeti képeket és makrofotókat is készített. Az eredetileg kisméretű - többségében 6x9 centiméteres képeket - a részleteket láthatóbbá téve, sokszorosukra nagyítva mutatják be a kiállításon.
A Magyar Nemzeti Levéltár Bécsi kapu téri épülete az I. világháború korát idéző divatkiállítással, raktárlátogatással és kézműves programokkal várja a látogatókat. A hátország a világháborúban című, 18 órakor nyíló tárlat az otthon maradt asszonyok és gyerekek napi életét mutatja be, a dokumentumok a háború folyamán mind nehezebbé váló életkörülményeket tárják az érdeklődők elé. A Cseh Tamás Archívumban Cseh Tamás és Péterdi Péter szerkesztette A magyar katonadalok és énekek a 20. századból című gyűjteményből hallhat válogatást a közönség, fellép többek között a Kaláka, a Szélkiáltó együttes, Novák János és az Ad Libitum, Kiss Ferenc és az Etnofon Zenei Társulás. A kivetítőn egykori híradófelvételek, isonzói, bukovinai és kenyérmezői csatajelenetek, a háborús ország mindennapjairól készült tudósítások és a fiatal királyi pár, Károly és Zita 1918. előtt készült felvételei lesznek láthatók.
A Budapesti Történeti Múzeumban egyebek mellett zsonglőrtrükkök és kínai oroszlántánc-, kalligráfiai bemutató, papírsárkány-készítés, a Magyar Nemzeti Galéria Képekre hangolva című programján a zene és a képzőművészet összefüggéseiről tudhatnak meg többet a látogatók. A Modern Art Orchestra kamaraformációja Hajós Andrással, Fekete-Kovács Kornéllal, valamint fiatal muzsikusokkal lép fel, míg a Barabás Lőrinc trió koncertjén zajok, zörejek, a hangszer ritkán hallott effektusai keverednek groove-os témákkal, harmóniákkal, könnyedebb és progresszívabb dallamokkal. A komolyzenei fellépők között lesz a Nemzeti Énekkar, a GEMMA Énekegyüttes, Dominkó István zongoraművész, az Egressy Béni Református Művészeti Középiskola és a Crescendo Nyári Akadémia növendékei. A Nemzeti Táncszínház társulatának előadásán Festőnők címmel részletek láthatók az Amrita, valamint a Csitrakárí című produkcióból, amelyeket a magyar származású indiai festőnő, Brunner Erzsébet művei ihlettek. A kisebbeket kreatív sarok, a Rutkai Bori Banda interaktív mesekoncertje és tárlatvezetés szórakoztatja. Éjszaka ismét megnyílik a látogatók előtt a Budavári Palota kupolája, a borteraszon pedig Miklós Csaba móri borász várja az érdeklődőket.
Fényfestés a Gellért-hegy szikláin: a Kiégő Izzók alkotócsoport által készített videoanimációval Herman Ottó polihisztorra emlékeznek a múzeumok éjszakáján, a Herman Ottó-emlékév keretében. A természettudós, néprajzkutató, nyelvész, régész és politikus munkásságát bemutató videoanimációt 21.30-tól éjjel 2 óráig folyamatosan láthatja a közönség a Duna pesti partjáról, az Erzsébet híd és a Szabadság híd közötti szakaszon, a kísérőzenét pedig a 91.4 MHz-en lehet majd hallani. A Széchenyi Rendezvényhajó ezen az estén 22.30-tól és éjféltől indul a Parlament elől, az útra itt regisztrálhatnak az érdeklődők. Emellett szombaton 18 órakor előregisztrációval kezdődik a Természettudományi Múzeumban a Herman Ottó Szakállnövesztő Viadal, amelyre az érdeklődők 3 kategóriában nevezhetnek.
Az aktuális kiállításokhoz kapcsolódó programmal várja látogatóit a Ludwig Múzeum - Kortárs Művészeti Múzeum a Múzeumok éjszakáján. Az első emeleti kiállítótérben - amely a 2008-ban Párizsban elhunyt absztrakt festő, Hantai Simon retrospektív tárlatának ad otthont - ezen az estén a színházé és az elektronikus zenéé a főszerep. Novák Péter, Szabó Győző és barátaik a múzeum gyűjteményi darabjaira reflektáló zenés improvizatív színházzal, Mészáros Béla, a Katona József Színház színésze diavetítéssel összekötött történetmeséléssel készül az alkalomra. Ezt követően a Dorothy's Legs, Imre Kiss, illetve a The Stanley Maneuver ad ízelítőt a hazai elektronikus zenei kínálatból.
A második emeleten ezen a hétvégén zár Reigl Judit expresszionista műveit felvonultató életmű-kiállítás. A Hantaival évtizedeikig jó barátságot ápoló, Párizsban élő művész alkotói folyamatában a zenének jelentős szerep jut, így ezen az estén a komolyzene kerül a középpontba a kiállítótérben is. A Nemzeti Énekkar hangversenyét követően a Cantores Ecclesiae Rézfúvós Együttes műsorát hallgathatják meg az érdeklődők, valamint Kopeczky Róna és Makláry Kálmán kurátorok tartanak tárlatvezetést.
A harmadik emeleti gyűjteményi kiállításban látható kortárstánc-programok közül a szervezők várakozásai szerint a kanadai Marie Chouinard háromórás szóló performansza vonzza majd a legtöbb érdeklődőt. A kifejezetten múzeumi térbe megálmodott, a Delphoi jósdát megidéző előadás a táncművész és a közönség közötti interakcióra épül. A fiatal hazai kortárstánc-szcénát Nelson Reguera és Bukta Gergő, Dányi Viktória, Molnár Csaba és Porteleki Áron, Biczók Anna és Meszerics András duója, illetve a Hodworks társulat reprezentálja, majd Szipőcs Krisztina kurátor kalauzolja a látogatókat a kiállításban.
Részletesebb információ a Múzeumok éjszakája programjairól itt olvasható.
Kapcsolódó cikkek:
A szabadulóművész
A múzeum új ruhája
Zavarba ejtő bőség I.
Cimkék:
rendezvény, látogató, gyűjtemény