Játékos kalandozás a régmúlt korokban

A Pásztói Múzeum és a Lépésről-lépésre a Gyermekekért Alapítvány jóvoltából 2009 májusában, a múzeumban megvalósult Játékos kalandozás a régmúlt korokban - Múzeumi játékok a Pásztói Múzeumban című egész hetes program Múzeumpedagógiai Nívódíjban részesült.

Zentai Evelin 2009-10-05 00:33
Cikk küldése e-mail:

A rendezvénysorozatnak köszönhetően 250 helyi óvodás és általános iskolás diák lehetett részese a foglalkozásoknak. Délelőttönként Pásztó Város Önkormányzat Óvodájának különböző csoportjai, míg délután a Dózsa György Általános Iskola és a Gárdonyi Géza Általános Iskola alsó tagozatos diákjai vettek részt a programokon. 

Könyvbemutató

 A "játékos kalandozás" hetének elöljárójaként egy könyvbemutatón ismertettük meg a közönséggel a Játékos kalandozás a régmúlt korokban - Múzeumi játékok a Pásztói Múzeumban című foglalkoztató füzetünket, a bemutatón a szerkesztők beszéltek többek között a füzet megvalósításának történetéről és céljairól. A foglalkoztató füzet 3 különböző korosztálynak készült (3-10, 11-14, illetve 15-18 éves korosztályi bontásban), melyben a múzeum 7 állandó kiállítását dolgozzuk fel játékos formában az életkori sajátosságokat figyelembe véve. A füzethez kapcsolódó foglalkozásokon a gyermekek megismerkedhetnek a Pásztói Múzeum kiállítási és gyűjteményi anyagával, a játékos, érdekes feladatok pedig arra ösztönzik őket, hogy tudatosabban látogassák a múzeumot, figyeljenek a részletekre, összefüggésekre, keressenek, kutassak a kiállításban, és rendszerezzék az átadott ismeretanyagot.

Ahány nap, annyi téma

Múzeumi Héten mindennap egy új témával, a Pásztói Múzeum állandó kiállításainak egy újabb egységével ismerkedhettek meg a gyerekek. 
Hétfőn a Ciszterci nap keretében játékos tárlatvezetést tartottunk a Ciszterci rend története a középkorban című állandó kiállításunkon, megismertettük a gyermekeket a ciszterek életével, az egykori kolostorok felépítésével, azzal, hogyan kapcsolódnak Pásztóhoz a ciszterci szerzetesek, a kódexkészítés rejtelmeivel, az iniciálé fogalmával. Ezt követően maguk is készíthettek, díszíthettek iniciálét; kipróbálhatták a rózsaablak és az üvegmatrica készítését, színezését; megismerkedhettek egy új technikával, a monotípia-készítéssel. A nap levezetéseként szőlőt préseltünk és szalmabáb szerzetest készítettünk. 
 Kedden a Helytörténeti napon Pásztó történelmével, a legkiemelkedőbb eseményekkel és a helyi birtokos családok címereivel ismerkedtek a gyermekek. A foglalkozáson megtervezhették, majd elkészíthették saját családjuk címerét és zászlóját. Pásztó történelmi városrészéhez kapcsolódva kirakós feladat várta őket, hogy minél jobban megismerjék a műemléki övezet épületeit, szobrait. Később "régi" pénzekről készíthettek dörzslenyomatokat. 
Szerdán, az Oskolamester házának napján megtekintettük a Pásztói Múzeumhoz tartozó Oskolamester házát, amely a háromosztatú parasztház legjobb példája. Megismertettük a gyermekeket a régi és mai használati eszközökkel, a középkori élettel és tanítással, majd régi gyermekjátékokat készítettek és próbáltak ki. Rózsaablak, üvegmatrica és homokkép készítésével és díszítésével zártuk a napot.
Csütörtökön, a Természettudományi nap keretei között megtekintettük a múzeum emeletén található Évmilliók üzenete Nógrádban című megyei állandó természettudományi kiállítást, a múzeum ásvány- és ősmaradvány-gyűjteményét, és megbeszéltük, hogyan keletkeznek az ősmaradványok. Sógyurmából vulkánt készítettünk, amelynek kitörését is bemutattuk a gyermekeknek. Az érdeklődők egy földtörténeti korhoz kapcsolódva szintén sógyurmából elkészíthették az akkor élt állatokat, homokban ősmaradványokat kereshettek, állathangokkal ismerkedhettek, krumplilenyomatot és ősmaradvány-lenyomatokat készíthettek. 
Pénteken, az Összefoglaló nap alkalmából játékos formában adhattak számot a héten megszerzett tudásukról, hiszen a labirintushoz, az "élő" társasjátékhoz és az ügyességi játékokhoz csalafinta kérdéseket kapcsoltunk. 
A Múzeumi Héten készült gyermekalkotások kiállítását egy hónapig tekinthették meg az érdeklődők a múzeum emeleti folyosóján.

Az elismerés

A Pásztói Múzeum ezért a komplex foglalkozássorozatért, magáért a kezdeményezésért és a hozzá kapcsolódó kiadványokért 2009. szeptember 28-án Budapesten, a Magyar Nemzeti Galériában vehette át a Legjobb múzeumpedagógiai kezdeményezéskategóriában a nívódíjat. 
A Pásztói Múzeum részéről Pászti Andrea természettudományos muzeológus és Zentai Evelin múzeumpedagógus, illetve a Pásztó Város Önkormányzat Óvodája részéről Opolcsikné Ludányi Éva óvodapedagógus munkáját kell kiemelnünk, természetesen emellett a Pásztói Múzeum többi munkatársa is tevékenyen kivette részét a tematikus napokból. 
Köszönettel tartozunk a pásztói pedagógusoknak, óvodapedagógusoknak és minden segítőnknek, akik rész vettek a múzeumi héten, hiszen nélkülük nem sikerült volna ilyen színvonalasan és ilyen szép gyermeklétszámmal megvalósítanunk ezt a hetet.

A Múzeumpedagógiai Nívódíj sorsáról döntő kuratórium A Múzeumi hét - Játékos kalandozás a régmúlt korokban - Múzeumi játékok kezdeményezésről a következőképp vélekedett:
 "Komplex foglalkozássorozat, amelynek keretében a hét minden napján tematikus napokat bonyolított le a múzeum. Délelőtt az óvodás, délután a kisiskolás csoportokat várták foglalkozásokkal. Jól felépített program, mely kitekintéssel volt az állandó kiállítás és a gyűjtemény fő hangsúlyaira. Ehhez három korosztály számára foglalkoztató füzetsorozatot adtak ki. Az állandó kiállítás egységeinek három korosztályra történő adaptációja példaértékű. Egészséges arányban ötvözi a múzeumi környezetben és az azon kívül is megoldható feladatokat."

Gratulálunk!

 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...