HIS-TURIZMUS I.

AJÁNLÓ

A 200 éve született Ybl Miklós, a 70 évvel ezelőtti holokauszt és a 100 éve kitört első világháború kerül idén a Kulturális Örökség Napjainak középpontjába szeptember 20-21-én. Soprontól Miskolcon át Kecskemétig szól ajánlatunk.

Magyar Múzeumok Online 2014-09-19 11:45
Cikk küldése e-mail:

 

 Sopronban a Storno család egykori Bécsi utcai műtermének kapuját nyitják meg, amely Magyarországon az egyetlen érintetlenül maradt historizáló műterem. Storno Ferenc 1888-ban nyitotta a műtermet, amelyet idősebb fiával, ifjabb Storno Ferenccel tervezett és kivitelezett német neoreneszánsz stílusban. Vasárnap Polgári históriák címmel rendhagyó tárlatvezetés indul a Storno-gyűjteményben, ahol a múzeum Ars Historica Társulatának tagjai rövid, párbeszédes jelenetekkel keltik életre a Storno család mindennapjait 1896-ból. Storno Ferenc a 18-19. század fordulóján élt restaurátor, festő és műgyűjtő volt. Egykori gyűjteményét bútorok, festmények és használati tárgyak alkotják. Sopronban szombaton dél és 14 óra között kinyitja kapuját a Múzeumkertben lévő evangélikus sírkőtár is, ahol a mintegy ötven sírkő a 16-17. század művészetét idézi meg.

Győrben a Rómer Flóris Művészeti és Történeti Múzeum vasárnapi programján a historikus és szecessziós stílusban épült győri zsinagógával ismerkedhetnek meg az érdeklődők. A Benkó Károly pesti építész tervei alapján épült zsinagógát 1870. szeptember 15-én avatták fel. A 2006 nyarára eredeti állapotának megfelelően felújított épületben idősebb Vasilescu János művészettörténeti gyűjteménye kapott helyet, amelynek nagyobb részét Ország Lili festő, grafikus és bábtervező művei alkotják, emellett az 1960-70-es évek és a 20. század eleji avantgárd törekvéseket is bemutatja a gyűjtemény. A KÖN programjaihoz kapcsolódik az Ars Sacra Fesztivál egyhetes programsorozata is, amelynek keretében szombaton rendezik meg a Nyitott templomok napját. Győrben a Szent Orsolya Rend Szent Anna-templomának művészeti értékeit mutatják be.

Székesfehérváron most hétvégén tíz helyszínen tekinthetők meg olyan rejtett kincsek, amelyek máskor nem láthatók.  A városházán látható lesz a tavalyi évben megújult díszterem, a Magyar Korona hiteles másolata, az Aba-Novák-secco és a polgármester dolgozószobája is. Tematikus sétát vezet vasárnap délelőtt Vizi László Tamás történész, aki a város I. világháborús emlékműveit mutatja be, valamint ismerteti a háborús alakulatok történetét. A séta a Zichy-ligetből indul a belvároson át a Vörösmarty térig. Vasárnap délután az Országalmától indulva két székesfehérvári építész, Schmidl Ferenc és Hornicsek László munkáit mutatja be Kiss Erika idegenvezető. A Vörösmarty Színház egész napos, késő estébe nyúló programmal kapcsolódik a Színházak éjszakája és a kulturális örökség napjai országos rendezvényeihez. A szombati nyílt napon a kulisszajárások mellett színházfelfedező csoportok is indulnak, és lehetőség lesz három készülő előadás (Őfelsége komédiása, A félkegyelmű, Edith és Marlene) próbájára is betekinteni.  A hétvége programjait színesítik még a Szent István Király Múzeum Rác utcai Skanzenjében, az Árpád Fürdőben, a Fejér Megyei Levéltárban, a Királykút Emlékházban és a szerb ortodox templomban induló séták. Utóbbi kettőben koncerttel is várják az érdeklődőket.

Veszprémben a Laczkó Dezső Múzeum szervezésében szombaton 16 órától Rainer Pál történész muzeológus „Veszprém az I. világháborúban, az I. világháború Veszprémben” című előadása hallható a Hősök Kapujában (Veszprém, Vár u. 2.), amely némi előzetest, betekintést nyújt a múzeum szeptember 30-án nyíló I. világháborús emlékkiállításába. Emellett a KÖN alkalmából szeptember 20-tól a múzeum honlapján elérhető lesz az a virtuális művészettörténeti katalógus, amely ízelítőt nyújt képekkel és leírásokkal Veszprém historizáló épületeiről.

Pécsett a Zsolnay Örökségkezelő Nonprofit Kft. tíz nem mindennapi eseményt szervez a város főbb kulturális helyszínein. Szombaton, a "Kiállítások éjszakáján" egy órával zárás után ingyenesen vagy jelentős kedvezménnyel tekinthetők meg a Zsolnay-negyed állandó tárlatai: a Család- és Gyártörténeti kiállítás, a Gyugyi-gyűjtemény, a Rózsaszín kiállítás és a Zsolnay Mauzóleum. Hasonló feltételek mellett fogad látogatókat az ókeresztény emlékhelyeket bemutató Cella Septichora Látogatóközpont, továbbá a középkori egyetem épülete is. A hangulatot több helyen élőzenés kíséret teszi még kellemesebbé. A Jöttünk, láttunk, visszamennénk - barangolások Pécs történelmi évszázadaiban című program keretében szombaton és vasárnap a Pécsi Nemzeti Színház művészei hívják egy, az ókortól az újkorig tartó időutazásra a város felfedezésére, értékei jobb megismerésére törekvő közönséget. De lesz rendhagyó idegenvezetés Gyárturisták címmel, lesz gyermek-tárlatvezetés, üvegfestés, koncert. A gyerekek és szüleik Varró Dániel költő segítségével verset írhatnak a Zsolnay gyár szecessziós díszedényeinek állatairól. A Klimo könyvtár szombaton 8 és 16 óra között várja a látogatókat. Magyarország első nyilvános, 1774-ben megnyílt, 35 ezer kötetet, köztük nyolc kódexet, számos középkori ősnyomtatványt és 17 ezer kötetnyi, 1851 előtt készült művet őrző egykori püspöki, ma egyetemi intézmény kizárólag idegenvezetéssel tekinthető meg. A magyarországi török hódoltság egykori területén egyetlen teljes egységében fennmaradt muszlim imahely, a Jakováli Hasszán Dzsámi vasárnap 10 és 18 óra között látogatható ingyenesen. A programok nagy része előzetes regisztrációhoz kötött, erről itt és a kiállítóhelyek nyitva tartásról itt lehet tájékozódni.

 Szeged meghatározó városképi jelentőségű, szecessziós stílusú ipartörténeti emléke a Szent István téri víztorony, az érdeklődők megismerkedhetnek a mai napig működő víztoronnyal, és láthatják az épületben berendezett szikvíz- és fizikatörténeti kiállítást is.

A 133 éve alapított Somogyi-könyvtár Szeged legrégebbi kulturális intézménye, muzeális gyűjteménye a nemzeti kulturális örökség része. A vendégek előtt épület-bemutató túrán tárulnak fel a Dóm téri üvegpalota titkai, a közgyűjtemény munkatársai által vezetett tematikus sétákon pedig többek között a szegedi zsidó temetőbe kalauzolják el a látogatókat.
Pénteken a programsorozat részeként egykori otthona és műhelye falán fölavatják az utolsó szegedi papucsos mester, Rátkai Sándor emléktábláját. A 2011-ben, 98 esztendős korában elhunyt férfi több mint nyolcvan esztendőn át gyakorolta hivatását, és sok évig egyedüliként készítette a Tisza-parti város híres lábbelijét.

 

Békéscsabán a Munkácsy Emlékházban hétvégén "gyógyító múzeum" várja az érdeklődőket, a rendezvény célja megismertetni a ma élő emberekkel a régi népi gyógymódokat, gyógynövényeket és azok felhasználási módját. Szombaton délután egy órától szakmai előadások lesznek az emlékházban a gyógyító szerek történetéről, az étkezésről és annak alapanyagairól, táplálkozási kultúránkról. Vasárnap különböző gyógytermékek bemutatója várja a vendégeket. A gyereknek Nemesedjünk címmel játszóházat, legyező- és jelmezkészítést szerveznek, de lesz jelmezpróba és lovaglási lehetőség is az emlékház udvarában. Zenés műsort adnak a Bartók Béla Zeneiskola növendékei és a Kemény Gitárklub zenekar. Kísérőprogramként a látogatók megismerkedhetnek Békéscsaba építészeti emlékeivel a belvárosban, az Ybl Miklóshoz kötődő épületekkel és megtekinthetik a Békés megyei kastélyokról, kúriákról és gazdasági épületekről szóló fotókiállítást.

Hódmezővásárhelyen a Református Ótemplomban szombaton 300 év - egy templom mottóval éjfélig koncertekkel, gyerekfoglalkozással, a templom történetét bemutató kiállítással és vezetésekkel várják az érdeklődőket. A vállalkozó kedvű látogatóknak érdemes lesz - akár többször, nappal és éjszaka is - felmászni a toronyba, ahonnét páratlan kilátás nyílik a városra. A Szentháromság templom pedig a hat órai szentmisét követően orgona és kóruskoncerttel kapcsolódik a nyílt naphoz.

Debrecenben szombaton este ingyenes körsétát szerveznek a debreceni belvárosi templomokhoz. A körséta a 2012 áprilisában nemzeti emlékhellyé nyilvánított Református Kollégium Oratóriumából indul, majd a Pásti utcai zsinagógába, a református Kistemplomba (Csonka templomba), a Szent Anna utcai katolikus székesegyházba, az Attila téri görög katolikus templomba, a Méliusz téri református Veres templomba és végül a Református Nagytemplomba látogathatnak el az érdeklődők, akik a séta során a templomok történetével is megismerkedhetnek.  A séta hossza 4 kilométer, időtartama várhatóan 3 óra, amelynek végén a Nagytemplomban este 10 órától orgonakoncerttel kedveskednek a résztvevőknek.

Három helyszínnel Miskolc is kapcsolódik a KÖN rendezvénysorozatához: a papszeri kiállítási épülettel, a Herman Ottó Múzeumhoz csatlakozott Miskolci Galéria Rákóczi házával és a szentléleki pálos kolostorrommal. A papszeri épületben a hétvégén 10 és 14 órától szerveznek sétákat építész és muzeológus vezetésével, a Rákóczi-házban pedig 11 és 15 órától lesznek hasonló túrák szintén helyi szakemberek vezetésével. A pálos kolostorromnál pedig - ahol már harmadik éve zajlanak a régészeti feltárások -, a Herman Ottó Múzeum két régésze kalauzolja majd a helyszínre kilátogatókat és mesél a kolostor történetéről, a pálos rendről, valamint a régészeti ásatások eredményeiről.

Szolnokon szombaton a város építészete a historizmus jegyében címmel hangzik el bevezető előadás a városházán, ahol ezt követően műértő kalauzolással az épületet is bemutatják. Az értékes épületekkel való ismerkedés az 1860-ban, késő klasszicista stílusban, eredetileg "Magyar Király" szállodának épült, Damjanich János nevét viselő múzeumban folytatódik, végül az 1878-ban eklektikus stílusban emelt megyeházán zárul. E napon a múzeum restaurátorműhelyében is körbe lehet nézni, az érdeklődőket a leletek megmentésének mestrefogásait is bemutatják. A városi közgyűjtemények ingyenesen látogathatók. Vasárnap a Nagy Háborúra emlékező, 2-3 órás túrára várják a kerékpározást kedvelőket.

Kecskeméten Kis házak, nagy házak címmel mindkét napon kézműves foglalkozást tartanak a gyerekeknek a Cifrapalotában Merinu Éva múzeumpedagógus és Bencsik Orsolya kulturális programszervező vezetésével, ennek keretében színes üvegablakokat lehet készíteni, makett házat építeni, házikót varrni. Jánszky Béla emlékére rövid séta következik az egykori Városi Kaszinó és Gazdasági Egyesületek Székházához ifj. Gyergyádesz László vezetésével. Biciklire pattanva irány a Kecskeméti Arborétum, ahol az egykori II. katolikus bérház oromzati szobrait, vagyis a szentek szobrait veszik szemügyre. De lesz előadás a 19. század végi - 20. század eleji kecskeméti iskolaépítészetről, ill. Kecskemét jeles épületei a reformkortól az első világháborúig Székelyné Kőrösi Ilona történész-muzeológus előadásában a Cifrapalotában. Vasárnap 14 és 17 óra között a volt neológ zsinagóga (Tudomány és Technika Háza) épülete nyitva lesz az érdeklődők és a nagyközönség előtt. 15 órától ifj. Gyergyádesz László művészettörténész tart vezetést, majd előadást. Az 1864–1871 között ifj. Zitterbarth János tervei alapján felépített zsinagógát 1966-ban megvette a város, s 1970–1974 között Kerényi József építész és Udvardi Lajos belsőépítész tervei szerint az új funkciónak megfelelően átalakítva felújíttatta. Ehhez kapcsolódóan nemcsak az egykori épületet idézik fel, hanem megtekintik Bolmányi Ferenc színes üvegablakait és a Michelangelo Buonarroti szobrairól (pl. Brüggei Madonna, Haldokló rabszolga, Mózes) készült 15 hiteles gipszöntvénymásolatot is. Bővebb információ itt!

Szerethető múzeum…?

PÁLYÁZAT

A Múzeumok Őszi Fesztiválját 2014-ban koordináló Szabadtéri Néprajzi Múzeum Múzeumi Oktatási és Képzési Központja (MOKK) gyermekeknek szóló alkotói pályázatot hirdet.

2014. szeptember 09. MOKK - MMO

Ma nyílik: Nigéria uralkodói

KIÁLLÍTÁS

Nigéria uralkodóit, öltözködési stílusukat, építészetüket és környezetüket mutatja be a budapesti Néprajzi Múzeumban mától látogatható fotókiállítás.

2014. szeptember 09. Magyar Múzeumok Online

Ma nyílik: a Nemzeti Múzeum megújult 9-10. századi állandó kiállítása

RÉGÉSZET

Ma látogatható a Magyar Nemzeti Múzeum (MNM) megújult Karoling- és honfoglaláskori kiállítása, amelyekkel kiegészülve Magyarország legnagyobb állandó régészeti tárlata jön létre az...

2014. szeptember 09. MTI
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...