©2011 magyarmuzeumok.hu Minden jog fenntartva.

Érdekes? Bélyeges!


Egyre több a múzeumi társasjáték – vajon mi rejtőzik a tetszetős dobozokban, és milyen lehet játszani velük? A Bélyegmúzeum játékát egy gyakorlott játékmester tesztelte.

Szerző: Horváth Zoltán | Forrás: | 2014-09-24 09:00:48

Emlékeznek? Bőven a Facebook korszaka előtt alapvető kommunikációs csatorna volt a levelezés. Gyerekkoromban szép bélyegeket áztattunk le rokonoktól kapott karácsonyi képlapokról, születésnapi üdvözlőlapokról és családi levelezésekről. A bélyegeket szárítottam, majd albumba raktam. Mai párhuzamot keresve, ez volt nekünk a focis kártyánk: gyűjtöttük, cserélgettük, átrendeztük, gyönyörködtünk benne.

 

Erre most gyerekkori hobbim találkozik a társasjáték-szenvedélyemmel, egy bélyeggyűjtős társasjátékban! A Bélyegmúzeum múzeumpedagógus csapata készítette el az Érdekes? Bélyeges elnevezésű társasjátékot. Nagy izgalommal vettem kézbe; vajon hogyan sikerült ötvözni a gyűjtögetést a társasjátékkal.

 

 

A külső is számít

A dobozt kellemes kézbe fogni, szép színek, tartós csomagolás. Forgatva rögtön két dolog tűnt fel, az egyik a játékidő – 120-150 perc! – , a másik a dobozon található csodás bélyegnyomatok. Az első a játékidő tehát: 2-2,5 óra. Elsőre kicsit elrettentő. Ez ma egy társasjátéknál nagyon hosszú idő, bár az igazi átszellemült bélyeggyűjtők ennél sokkal hosszabb időt is tudnak gyűjteményükkel foglalkozni. A mai családi játéktrend a rövid, de mégis komplex élményt adó játékokat díjazza, keresi; fél-egy óra közötti játékidő és nagy változatosság, újra-játszhatóság! A doboz grafikája alapján remélem, a játék elemein is ugyanilyen szépségekkel találkozhatok.

 

 

Nézzük, mit rejt a doboz!

Rövid játékszabály, papírpénzek, fabábuk, kártyák és egy szép játéktábla, bélyegszegélyű lépésmezőkkel. Egy kis füzetben pedig praktikus tanácsokat kapunk, miként kezdjünk bélyeget gyűjteni, hasznos könyvcímek, honlap-lista. Szuper!

 

 

A játék menete egyszerű. Három kategóriában lehet bélyeget gyűjtenünk: irodalom, történelem és művészetek. A soron lévő játékos húz egy bélyeget, ami nem más, mit egy kérdés-kártya, 1 és 6 között választ egy számot, egy játékostársa a Kérdezz-Felelek mintájára felolvassa a meghatározást, bemutatva az adott bélyeget. Példaként álljon itt egy bélyeg a történelmi gyűjteményből: Székesfehérváron születtem. A királyok is kötelezően elismertek. Külsőmet arany függőpecséttel erősítették meg. 1222-ben II. András adott ki. No, ebből mindenki tudhatja már, hogy az Aranybulláról van szó. Ha a játékos egy meghatározásból kitalálja, mit ábrázol a kép, megkapja gyűjteményébe a bélyeget, és lelépi a játéktáblán a lépéseit. Látjuk, további meghatározásokkal közelebb juthatunk a megfejtéshez, de akkor kevesebbet haladhatunk. Néhány mezőn vásárolhatunk gyűjteményünkbe különleges bélyeget, illetve egy-két szerencsemező is befolyásolja a bélyeggyűjtő életünket. Szóval, egy játékos ismeretbővítő játék a bélyegek világában.

 

A kérdések megfejtésénél azt éreztem, hogy, jaj de régen volt már az irodalom, történelem óra, milyen ciki, hogy erre, meg arra sem emlékszem már. De jó, hogy itt ez a játék és frissíthetőek az ismeretek. Középiskolás gyerekeknek pedig kötelező lenne kipróbálni. Egy kis kreativitással sokféle szabály kitalálható lenne: pl. ne csak egy témakört gyűjtsünk, mindhárom csomagból begyűjtött hármas sorozat extra pontot jelentene. Már látom magam előtt a történelem tanárokat, amint bélyeges játékunkból fogalmaznak meg dolgozatíráskor feladatokat.

 

Keresgélem a gyűjtők eszközeit, a nagyítót és a csipeszt. Ezekkel sokkal tematikusabb lenne a játék. A kártyalapok minőségi bélyegnyomatait élmény lenne a játékhoz tartozó nagyítóval kutatni. Szerencsés volna természettudományok, sport vagy technikatörténet irányba is nyitni, esetleg kiegészítő kérdéskártyákat készíteni.

 

Összefoglalva: egy kvízjáték is lehet izgalmas, ha kártyagyűjtögetéssel párosul, illetve egymás közötti csere, vásárlás is létrejöhet. Erre jó példa az Érdekes? Bélyeges! társasjáték. Egy pici szabálycsiszolással remek ismeretbővítő játék lehet középiskolás korosztálytól kezdve, nagyítóval, csipesszel kiegészítve pedig már fiatalabbak is könnyen bevonhatóak lennének a bélyegek érdekes világába! Csak azt a 120-150 perces játékidőt tudnám feledni.

 

Érdekes? Bélyeges! - A Bélyegmúzeum kulturális kalandozása

Kiadó: Postás Múzeumi és Művelődési Alapítvány

Írta: Schuller Ágnes

Játékosok száma: 2-6 fő

Ajánlott korosztály: 14 +

Játékidő: 120-150 perc

Kapcsolódó cikkek:

Cimkék:
bélyeg, játék

    Muzeumok.hu Rss betöltése...