Elit alakulat

ÚJ ÁLLANDÓ

A Kárpát-medence leggazdagabb honfoglalás kori temetőit bemutató állandó régészeti kiállítás nyílik hétfőn a miskolci Herman Ottó Múzeum papszeri kiállító épületében.

Magyar Múzeumok Online 2014-10-06 14:00
Cikk küldése e-mail:

Az Elit alakulat című tárlat a magyar honfoglalás kori temetők eddig ismert leggazdagabb leleteit mutatja be. A leletek a Bodrogközben található Karos falu melletti dombvonulat régészeti munkái közben kerültek elő a temetőket feltáró 1986 és 1990 közötti ásatások során. A feltárt férfi, női, valamint gyermeksírok aránya sajátos összetételt tükröz: az ott nyugvó halottak között kiugróan magas a férfiak száma. Ezeknek a férfiaknak a sírjában szokatlanul sok fegyvert és méltóságjelvényeket találtak. Három, kiemelkedő rangot jelző tárgyakkal - veretes szablya, tarsolylemez, készenléti íjtegez - eltemetett férfi sírját, úgynevezett „vezéri sírokat” is találtak: ők lehettek a kalandozó hadjáratok vezetői, azaz az „elit alakulat”.

A vezérek családtagjai és házi szolgái mellett külön csoportot alkottak a kíséret harcosainak sírjai. Ez arra enged következtetni, hogy az itt élő népességet egykor speciális szempontok szerint válogatták össze. A karosi temetők használatának idején, a 895–950-es évek között feltehetően a Felső-Tisza-vidéken lehetett a fejedelmi szállásterület, és ezek a temetők a fejedelmi kíséret tagjainak temetői lehettek.

A jövő hétfő este nyíló, közel 1500 tárgyat felvonultató kiállítás nem csupán a páratlan leletanyag miatt különleges: szemléletében és módszereiben is különbözik az eddig megszokottaktól. A régészeti kutatás módszereinek bemutatásával nem csupán a leletek történetét, hanem azok értelmezésének folyamatát is láthatóvá, átélhetővé teszi. A kiállítás három teremben látható: az elsőben egy bejárható ásatási diorámán keresztül a kutatás és dokumentálás körülményeit mutatják be, úgy, ahogy az a terepen zajlott. Itt kísérhető figyelemmel a temetőtérképek elemzése is. A második terem egy régészeti kutatólaboratórium, ahol a terepen megtalált leleteket tematikusan, egy-egy kérdés köré rendezve mutatják be a rendezők. A harmadik terem pedig az első két terem információinak feldolgozását segítő játszó-pihenő tér, jurtával, családi kvízjátékkal, mesékkel, mondákkal a honfoglalás korából.

A közel 30 éve feltárt karosi temető vezérleletei már bejárták szinte egész Európát – így együtt a hazai közönség viszont most először láthatja majd őket.

 

A kiállítás meghívója ITT tölthető le.

66 ezer négyzetméternyi csoda

Régészeti feltárások Perkátán

A Kulturális Örökségvédelmi Szakszolgálat és a Magyar Nemzeti Múzeum Nemzeti Örökségvédelmi Központja által végzett munkálatok révén középkori kun örökségünk kincsei és egy összetett, közel hétezer...

2010. november 11. Heilmann Anna

Agyműtét és protézis kiállításon

Új múzeum Rómában

Orvostörténeti múzeum nyílik Rómában az ókori orvoslás emlékeivel. A most szerdán nyíló múzeum első kiállításán fogprotéziseket és agyműtétet is láthat a közönség. És mindez nagyon régen...

2012. július 07. MTI - MMO

A kántorjánosi „mennykő”

Rézkori kőbalta Kántorjánosiból

2012 tavaszán Kiss Elek kántorjánosi leletbejelentő szívességéből egy érdekes kőbalta került a nyíregyházi Jósa András Múzeum régészeti gyűjteményébe.

2013. március 03. Tompa György
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...