Jeles napok
MÚZEUMOK ŐSZI FESZTIVÁLJA
Nem is gondolnánk, mennyi mindennek van már világnapja. A jeles napok mindig is életünk részét képezték, az utóbbi időkben pedig minden apróság önálló napot kapott. Néhány olyan alkalmat ajánlunk, amiről valóban érdemes megemlékezni.
Vágó Krisztina |
2014-10-12 09:21 |
A Matrica Múzeum október 18-án egy érzékenyítő foglalkozáson keresztül szeretné megmutatni, hogy milyen lehet vaknak lenni, és csak a tapintásra, valamint hallásra hagyatkozva megtapasztalni egy komplett kiállítást. A múzeum a programot a fehér bot napjához igyekszik igazítani, melyet október 15-én tartanak szerte a világban, és célja, hogy felhívják az emberek figyelmét a vakok és gyengén látók helyzetére, segítsenek nekik beilleszkedni a társadalomba.
Bár nem világnap, de október 29-én a Magyar Természettudományi Múzeum Bakonyi, valamint Mátra Múzeuma is tart különleges napot, méghozzá saját múzeumi nap formájában. A Bakonyi Múzeumban interaktív tárlatvezetés, míg a Mátra Múzeumban az elzárt gyűjtemények világa várja a kíváncsiskodókat.
A szentek tisztelete ugyancsak visszaköszön a fesztivál programkínálatából. Szent Mihály arkangyal tiszteletére Mihály napi programon is részt vehettünk október 10-én Mezőberényben, az Orlai Petrics Soma Kulturális Központ Muzeális Gyűjteményében, ahol őszi népszokások bemutatója, mint például betakarítás, kukoricamorzsolás, tűzgyújtás várta az érdeklődőket. Szent Vendel szintén szerepel a fesztivál programjában, ugyanis a Szabadtéri Néprajzi Múzeum „Skanzen Bárány éve” tematikájába tökéletesen illik a pásztorok védőszentje. A „Számadó nap” keretén belül a látogatók október 23-án a pásztorhagyományokkal és a pásztorok művészetével ismerkedhetnek meg. Szent Hubertus sem maradhat ki a repertoárból: a lövészcéhek védőszentjének napján, november 3-án fegyverbemutatóval készül a Hajdúsági Múzeum.
Minden kétséget kizáróan a Szent Márton nap a legnépszerűbb ünnep novemberben. Ezt bizonyítja, hogy a hónap második hétvégéjén az ország számos pontján készülnek hozzá kapcsolódó programokkal. Az elmaradhatatlan libator és borkóstolás szinte mindenhol alapvető eleme az ünneplésnek, de ez még nem minden, hiszen a múzeumok további izgalmas programokkal is készülnek. A Dobó István Vármúzeumban és a Karacs Ferenc Múzeumban kiállításmegnyitó, a Göcseji Múzeumban tollfosztás, a Pásztói Múzeumban kézműves foglalkozás teszi teljessé a jeles napot, a Magyar Mezőgazdasági Múzeum és a Tessedik Sámuel Múzeum pedig egy igazi, élményekben gazdag családi napként tekint a Szent Márton napi vigasságra.