Hajókészítés, kollektív ornamentika, másra használt kövek
HETI AJÁNLÓ
Családi vasárnap a hamarosan bezáró Közlekedési Múzeumban, csütörtöki előadás a Kassákban, pénteki fotókiállítás megnyitó a Néprajziban.
Magyar Múzeumok Online |
2015-01-24 09:00 |
Hajókészítés, hajókeresztelő és élet egy hajón címmel rendez családi vasárnapot a Közlekedési Múzeum (10 és 12 óra között). A délelőtt programja a Foxwoodi mesék legújabb, Az evezősverseny című részéhez kapcsolódik. A látogatóknak lehetőségük nyílik a történetből kiindulva izgalmas, kreatív módon felfedezni a hajózás világát. A résztvevők megtervezhetik saját hajójukat, majd ezután újrahasznosított anyagokból el is készíthetik saját hajómodelljeiket és a hozzá illő orrdíszt. Minden hajónak kell egy név és saját zászló. Miután elkészült a hajó, össze lehet gyűjteni, hogy mit vinnének magukkal a fedélzetre az utazók, és lehetőség lesz saját „étrend” összeállítására is. A nagy utazásról a résztvevők pedig palackpostán értesítik az otthonmaradókat. Így lesz kerek a történet.
A Kassák Múzeumban látható Kollektív ornamentika kiállítás, azonos című előadássorozatának következő előadását Keserü Katalin művészettörténész tartja Ornamentika-elméletek és a művészettörténet címmel. A 19. századi historizmus természetes folyományaként ismerjük a díszítőművészet mintakönyveinek születését. Egyidejűleg a díszítés mibenléte (eredete, funkciója) is foglalkoztatta a szerzőket, majd a századfordulón a művészettörténészeket és teoretikusokat. Egy hosszabb szünetnek tűnő időszak után, a 20. század második felében vált ismét témává az ornamentika. Az előadás felvázolja, hogy az ornamentika az alkotóművészet mely területén miként jelenik meg és mi a szerepe a művészetfogalom/művészetfogalmak változásaiban. Az előadássorozatra 3000 forintos bérlet váltható, vagy alkalmanként 600 forintos jeggyel látogatható. A sorozat februárban is folytatódik, Szegedy-Maszák Zoltán, Szigetvári Andrea és Harmath Artemisz közreműködésével. Az előadás-sorozatról további információ az itt található.
Pénteken nyílik a Néprajzi Múzeumban Alpern Bernadett Másra használ kövek című fotókiállítása. A fotográfus 15 ország 47 városában 57 elhagyott, részben átalakított, új funkcióval felruházott zsinagógát keresett fel és örökített meg színes diára készült felvételein. Ezekből a fotókból mutat be a Néprajzi Múzeum egy 37 darabból álló válogatást, amely Kelet-Közép-Európa zsinagógáinak újrahasznosított tereit tárja a látogatók elé. Az európai zsidóság történelmi központjaiban máig rejtőznek az egykor nyüzsgő zsidó kulturális és hitélet mára kiüresedett vázaként álló épületei, a használaton kívüli, átépített, újrahasznosított zsinagógák. A régen hitközségeket szolgáló, hol monumentális, hol szerény épületeket ma koncertteremként, múzeumként, bútorboltként, olimpiai edzőcentrumként, rendőrőrsként, tűzoltóállomásként, vagy akár éjszakai bárként használják, de akad köztük katolikus templom és mecset is. „Az egész a családfakutatással kezdődött. Nagyapám halála után Sárbogárdra utaztam, hogy felkeressem szülőházát, és eközben bukkantam rá a sárbogárdi zsinagógára, amely jelenleg használtbútor-üzletként üzemel. Így készült a sorozat első képe, majd ebből a képből újságcikk született az Israel Hayomban, Ronen Dorfan újságíró közreműködésével. 2013-ban a European Association for Jewish Culture támogatásával indultam útnak, hogy Európa szerte feltérképezzem a nem rendeltetésszerűen használt zsinagógaépületeket.” Alpern Bernadett 1987-ben született Budapesten. 2012-ben végzett a Kaposvári Egyetem fotóriporter és képszerkesztő szakán. A vendégkiállítás a Néprajzi Múzeum Kő kövön. Töredékek a magyar vidéki zsidóság kultúrájából című tárlatának kísérőprogramja.