Tanfolyam: házi praktikák az Ókorból

MATER FABIA HERBARIUMA

A természetből nyerhető színek és illatok, gyógyító-szerek titkainak megismerésére, ma is jól használható ókori technikák elsajátítására nyílik lehetőség az Aquincumi Múzeumban.

Magyar Múzeumok Online 2015-01-28 16:00
Cikk küldése e-mail:

 

A három alkalomból álló tanfolyam résztvevői az antik kertek jellemző növényeinek változatos gyógyászati- és szépségápolási felhasználásával, ma is érvényes praktikákkal, növényi festékanyagokkal ismerkedhetnek.

Az ókori Róma nagyra becsült növényei napjainkban újra előtérbe kerültek, mint igazoltan hatásos, természetes alapanyagok. A program résztvevői megtudhatják, hogyan használhatjuk fel egészségünk védelmében a növényeket, hogyan készíthető gyógykenőcs a 2000 éves receptek útmutatásai alapján, s miként lehet a növényekből színeket elővarázsolni, a régi tudást élővé tenni.  Az ismeretszerzés mellett az aktív tevékenység, kenőcsök, festékek készítése fontos része a programnak.

A tanfolyamot Kemendi Ágnes vezeti, aki több mint 20 éve foglalkozik festőnövényekkel, gyógynövényekkel. 1989-ben jelent meg első könyve a növényi festésről, mellyel egy szinte elfeledett kézműves kultúrát hozott vissza a köztudatba. Hatására számos pedagógus és kézműves fordult a növényi festékek felé.

 

 

„Növényekkel festeni egyszerre hagyományos, ugyanakkor modern, mai tevékenység. Ezer szállal kötődik a régmúlthoz, hiszen a kezdetek óta, egészen a 19. század közepéig minden, ami „ színekben fogant”, az természetes festékanyagokkal készült. Az indigó, a festő csülleng, a sáfrány és a rezeda, a festő buzér, a diófa, a bodza és a többi festőnövény évezredeken át szolgálta színezőanyagaival az embert. Ugyanakkor nagyon mai, e századi gondolatot tükröz az a törekvés, hogy az élet minden lehetséges területén a természetes, az élővilágra és benne önmagunkra nézve ártalmatlan anyagokat, szelíd technológiákat kutassuk, ha kell, elevenítsük fel és igazítsuk mai életünkhöz.” – írja Kemendi Ágnes Festés növényekkel című új könyvében.

 

A tanfolyam tematikája:

Január 31. – Párlatok, gyógykenőcsök-ókori egészségfortélyok

Február 28.- Gyapjúfestés – selyemfestés, növényi színezőanyagok

Március 28.- Növényi tinták és festékek fára, papírra

 

Helyszín: Aquincumi Múzeum, Budapest, III. ker., Szentendrei út 135.

A februári és a márciusi programra még korlátozott számban lehet jelentkezni.

A díjazott Aquincum

RÉGÉSZETI MUZEOLÓGIA

A kivételes szakmai tudásnak, a modernitásnak és az interdiszciplinaritásak köszönhető, hogy az Aquincumi Múzeum nyerte „Az év múzeuma 2012” díjat!

2013. július 07. Vicze Magdolna

Az aquincumi fazekasok titka

Régészet

Igen fejlett volt az aquincumi fazekasipar, eddig húsz műhelyt és nyolcvan égetőkemencét sikerült feltárni az ókori város területén.

2012. május 05. Kácsor Adrienn

Az ókori festő titkai

Ásatás Aquincumban

Feltárták az úgynevezett Festőház maradványait az aquincumi polgárvárosban: az épületet az Aquincumi Múzeum Európai Uniós támogatású pályázatának részeként visszaépítik.

2011. szeptember 09. MTI
 
Az Erimtan Múzeum Ankarában
 
Baselitz. Újrajátszott múlt
    Muzeumok.hu Rss betöltése...